Звідки беруться віруси
Віруси - причина інфекційних захворювань і епідемій. Вони такі ж давні як життя. Їх називають причиною еволюції і «знаряддям бога», вони «створили» людину, але можуть і знищити її. Особливо якщо їх використовувати як зброю.
Виникнення
Віруси всюдисущі. Вони здатні виживати як в глибинах океану, так і на висоті пташиного польоту. Їм не перешкоджає ні висока, ні холодна температура. Для існування їм потрібно тільки одна умова - чуже життя. І це зовсім не обов'язково має бути людина або тварина, достатньо і однієї клітини, бактерії, або навіть іншого вірусу, де інфекційний агент зможе розмножуватися. Складно навіть уявити, скільки у світі існує невідомих людству вірусів. Невідомим залишається і їх походження. За однією з версій (гіпотеза коеволюції), віруси виникли зі складних комплексів білків і нуклеїнових кислот, в той момент, коли на Землі зародилося життя, тобто, коли з'явилися перші живі клітини. За іншою (гіпотеза втечі), спочатку це були фрагменти ДНК і РНК, які «відкололися» від генома крупнішого організму. Або ж, вони представляли собою дрібні клітини, паразитуючі в більших. При цьому жодна з вищеперелічених гіпотез незастосовна для всіх відомих людині вірусів. І все ж, виходячи зі складу деяких вірусних організмів, вчені припускають, що віруси - одні з найбільш найдавніших організмів, що зародилися на землі. Гіркий «жарт природи» - як тільки зародилося життя, з'явилася і смерть.
Головний двигун еволюції
І все ж, деякі вчені бачать у вірусі не бомбу уповільненої дії, а головний двигун еволюції. Згідно, так званої, «вірусологічної теорії еволюції», якби не віруси, тваринний світ так би й залишився на рівні одноклітинних. Заслуга їх у тому, що заражаючи один організм, скажімо, рослинний, вірус запозичує у нього гени і переносить його до наступних живих організмів при контакті. А останні вже пристосовують їх для власних цілей. Так, завдяки вірусним інфекціям, ссавці обзавелися тимчасовим органом плацентою, який забирає корисні речовини з материнського організму і передає плоду. Іншими словами, саме завдяки вірусам людина, багато ссавців і риби обзавелися можливістю дітонародження. За словами вчених, те, що було створено в природі і добре працювало, вже ніколи не зникне. Наприклад, ген гемоглобіну, який колись з'явився у динозаврів, передався за допомогою вірусів рослинам, комахам, тваринам і, нарешті, людині. І служить він зовсім різним цілям: у людини і тварин для переносу кисню, у рослин - це транспортний білок в коренях.
Ретровірус-знаряддя бога
Серед вірусів найбільш небезпечний для людини, так званий, ретровірус, який заражає переважно хребетних. Це єдиний вірус, який має здатність переносити свою інформацію з РНК на ДНК і назад. Віруючі вчені охрестили його «знаряддям Бога», оскільки саме ретровірус був головною діючою силою в «вірусної еволюції». За іронією долі, саме ретровірус є причиною багатьох хронічних, невиліковних і часто смертельних захворювань людини. Сумнозвісний ВІЛ - теж належить до цього роду організмів. Також до «заслуг» ретровірусів відносять і безліч випадків виникнення раку.
Гарячі точки планети
Незважаючи на те, що вірус, смертельний для людини, може з'явитися коли завгодно і де завгодно, на Землі є особливі області з «сприятливим» середовищем для його поширення. І нещодавно вченим вдалося скласти карту «гарячих точок» планети, де варто чекати появи нової «чуми». В основному, це зони з вологим тропічним кліматом: гирло річки Нігер в Африці, Південно-Східна Азія, Індостан. Ситуація може посилитися ще через те, що саме в цих районах фактично не практикується первинна індикація, ідентифікація вірусів і розробка будь-яких методів впливу на них.
Пандемія - танець смерті
Якщо людина завжди оточена смертельними вірусами, то, як тоді пояснити черговість епідемій? На думку вчених, причини пандемій можуть бути абсолютно різними: це мутуючий вірус, від якого імунітет людини не встиг виробити «захист», поява інфекції в суспільстві, довгий час від неї ізольованому. До речі, європейські колоністи часто ставали причиною масових захворювань серед корінного населення завойованих територій, оскільки виявилися більш стійкими до багатьох вірусів, ніж індіанці і Негроїди. Іншою незмінною причиною виникнення найбільших пандемій в історії людства є фізичні та кліматичні зміни. Так, горезвіснаій «чорній смерті» - бубонній і легеневій чумі, які скосили більшу частину населення середньовічної Європи (близько 60 мільйонів осіб) передували глобальні кліматичні катаклізми. В Європі, в результаті виверження Етни в 1333 році, погода відрізнялася теплотою і вогкістю. За кілька років до початку великого лиха по Франції та Німеччині пройшли сильні дощі і повені, що супроводжуються неврожаєм, нашестям сарани і мором худоби. Подібні екологічні умови створили сприятливу атмосферу для життєдіяльності небезпечного вірусу, а голод привів полчища гризунів - розповсюджувачів захворювання, поближче до оселі людей. Зрозуміло, подібні процеси не можуть не викликати побоювання у вірусологів. XX-XXI століття вже показали себе «кліматично нестабільними». Виверження вулканів, найбільші повені, землетруси, кліматичні зміни і, нарешті, загроза глобального потепління - все це створює ідеальні умови для виникнення нової пандемії. І вірусна активність це доводить: за останні 65 років кількість нових і мутуючих вірусів, що вражають людину, виросла в 4 рази.
Зброя масового ураження
Епідемії забрали більше людських життів, ніж усі інші природні явища. Більше, ніж війни. Пандемії чуми, тифу, віспи та холери спустошували цілі території, забирали мільйони життів. Подібна «переможна» статистика не могла не породити ідею про використання вірусів в якості біологічної зброї. І, незважаючи на міжнародну конвенцію 1972 про заборону розробки, виробництва та накопичення біологічної зброї, можливість штучно викликаної епідемії на сьогоднішній день викликає побоювання навіть у експертів. І вони не безпідставні. Так, наприклад, вірус віспи, який на сьогоднішній день вважається знищеним в природному середовищі, до цих пір зберігається в лабораторіях Росії та США. При цьому, незважаючи на наявність вакцини, більша частина населення Землі не щеплена, оскільки вакцина характерна важкими наслідками. В останні роки до офіційно оголошеного викорінення вірусу більше людей захворіли через вакцини, ніж від вірусу.
|