Звукові вогнегасники
Два студента-інженера з Університету Джорджа Мейсона у Вірджинії винайшли і створили перший прототип нового типу вогнегасників, які здатні боротися з вогнем, використовуючи низькочастотні звукові хвилі. Прототип, схожий на ручну гармату, використовує звукові хвилі, що транслюються через сабвуфер акустичної системи. Головною перевагою своєї розробки студенти Сет Робертсон і Віт Трен вважають те, що така технологія пожежегасіння абсолютно нешкідлива, чиста і абсолютно неруйнівна.
Після тривалого періоду досліджень і створення декількох прототипів, цим майбутнім інженерам вдалося-таки створити робочий зразок, який дійсно може гасити вогонь. Правда, поки що він вміє справлятися тільки з невеликими пожежами, але Сет Робертсон і Віт Трен впевнені, що в недалекому майбутньому їм вдасться побудувати потужну систему, яка зможе замінити собою хімічні вогнегасники.
Ідея використання звукових хвиль для гасіння пожеж не нова. Першими над нею працювали фахівці американської оборонної компанії Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA). Але, на момент розробки цієї теорії, їм так і не вдалося побудувати реальний зразок подібного обладнання. Трен і Робертсон є першими людьми, хто перетворив цей принцип в практичний пристрій.
Як звукові хвилі впливають на вогонь
Деякі з вас, хто люблять голосно слухати музику, в якій є багато низьких або високих частот, напевно знайомі з ефектом впливу звуку не тільки на органи слуху, але і на все тіло. Дуже низькі або дуже високі звуки буквально змушують наше тіло вібрувати і тремтіти, віддаючись десь всередині. Таким чином, ви можете відчувати на собі фізичну силу звукових хвиль. Але, звук, як відомо, має властивість поширюватися на великі відстані, розсіюючись в різних середовищах. А ось якщо звук сфокусувати, зробивши з хвиль як би спрямований пучок, він може набувати величезну силу впливу на спрямований об'єкт. Перш за все, такі звукові хвилі вміють «видавлювати, видувати» кисень з палаючого об'єкта, змушуючи його гаснути.
Звичайно, розробникам цього нового пристрою далеко не відразу вдалося зрозуміти, які частоти слід використовувати в його роботі. Протестувавши звукові хвилі різних частот, їм вдалося зрозуміти, що високі тони абсолютно неефективні в боротьбі з вогнем. А ось низькі звуки частотою від 30 до 60 Гц - те, що потрібно. До речі, звуків подібної частоти досить багато використовується в таких музичних стилях, як хіп-хоп, даб, дабстеп, d & b, trap і grime.
Побудований Робертсоном і Треном 9-кілограмовий пристрій, складається з підсилювача та коллиматора (пристрої для отримання паралельних пучків променів світла чи інших часток), який фокусує, а не розсіює звук. Створення остаточного прототипу звукового вогнегасника обійшлося студентам всього в $ 600.
Зараз Сет Робертсон і Віт Трен, які вже подали заявку на реєстрацію свого винаходу, працюють над удосконаленням пристрою, щоб зробити його використання ефективним при гасінні великих, реальних пожеж. У їх плани входить побудова апарату, який міг би прикріплювати до роботизованим пристроїв і спецтехніки, що використовується, наприклад, на гасінні міських, промислових і лісових пожеж. Однак, експерти вже відзначають, що, навіть якщо їм це не вдасться, їхній винахід має великий потенціал застосування, як побутовий та автомобільний засіб боротьби з вогнем.
|