Дії в надзвичайних ситуаціях: аварії в житлово-комунальному господарстві
1. РАПТОВЕ ОБВАЛЕННЯ БУДІВЛІ
Повне або часткове раптове обвалення будівлі - це надзвичайна ситуація, яка виникає з причини помилок, допущених при проектуванні будівлі, відступі від проекту при веденні будівельних робіт, порушенні правил монтажу, при введенні в експлуатацію будівлі або окремих його частин з великими недоробками, при порушенні правил експлуатації будівлі, а також унаслідок природної або техногенної надзвичайної ситуації.
Обваленню часто може сприяти вибух, який є наслідком неправильної експлуатації побутових газопроводів, необережного поводження з вогнем, зберігання в будівлях легкозаймистих і вибухонебезпечних речовин, а також терористичного акту.
Раптове обвалення призводить до тривалого виходу будівлі з ладу, виникнення пожеж, руйнування комунально-енергетичних мереж, утворення завалів, травмування та загибелі людей.
Попереджувальні заходи
Заздалегідь продумайте план дій у випадку обвалення будівлі та ознайомте з ним усіх членів своєї сім’ї. Роз’ясніть їм порядок дій при раптовому обваленні та правила надання першої медичної допомоги.
Обов’язково майте і зберігайте в доступному місці укомплектовану медичну аптечку і вогнегасник. Отрутохімікати, легкозаймисті рідини та інші небезпечні речовини тримайте в надійному, добре ізольованому місці. Не допускайте знаходження у квартирі без потреби газових балонів. Знайте розташування електричних рубильників, магістраль¬них газових і водопровідних кранів для екстреного відключення електрики, газу і води.
При найменших ознаках витоку газу перекрийте його доступ у квартиру, провітріть приміщення і повідомте в службу «Міськгаз» за телефоном - 104. Категорично забороняється користуватися відкритими джерелами вогню, телефоном та електропобутовими приладами до повного вивітрювання газу.
Не захаращуйте коридори будівлі, сходові майданчики, аварійні та пожежні виходи сторонніми предметами. Тримайте у зручному місці документи, гроші, кишеньковий ліхтарик і запасні батарейки.
Як діяти при раптовому обваленні будівлі
Почувши вибух або виявивши, що будівля втрачає свою стійкість, постарайтеся якнайшвидше покинути її, при нагоді взявши документи, гроші і - предмети першої необхідності. Залишаючи приміщення, спускайтеся по сходах, а не на ліфті, так як він у будь-який момент може вийти з ладу. Припиняйте паніку, тисняву в дверях при евакуації, зупиняйте тих, хто збирається стрибати з балконів і вікон з поверхів вище першого, а також через засклені вікна. Опинившись на вулиці, не стійте поблизу будівель, а перейдіть на відкритий простір. Якщо ви знаходитесь у будівлі, і при цьому відсутня можливість покинути її, то займіть найбезпечніше місце: прорізи капітальних внутрішніх стін, кути, утворені капітальними внутрішніми стінами, під балками каркасу. Якщо можливо, сховайтеся під стіл - він захистить вас від падаючих предметів і уламків. Якщо з вами діти, укрийте їх собою. Відкрийте двері з квартири, щоб забезпечити собі вихід у разі потреби. Не піддавайтеся паніці і зберігайте спокій, підбадьорюйте присутніх. Тримайтеся подалі від вікон, електроприладів, негайно вимкніть воду, електрику і газ. Якщо виникла пожежа, відразу ж спробуйте загасити її. Використовуйте телефон тільки для виклику рятувальників, представників органів правопорядку, лікарів. Не виходьте на балкон. Не користуйтесь сірниками, тому що може існувати небезпека витоку газу.
Як діяти в завалах
Дихайте глибоко, не піддавайтеся паніці і не падайте духом, зосередьтеся на найважливішому, намагайтеся будь-що вижити, вірте, що допомога прийде обов’язково. По можливості надайте собі першу медичну допомогу. Спробуйте пристосуватися до обстановки й озирнутися, пошукати можливий вихід. Постарайтеся визначити, де ви знаходитесь, чи немає поруч інших людей: прислухайтеся, подайте голос. Пам’ятайте, що людина здатна витримати спрагу й особливо голод протягом тривалого часу, якщо не буде марно витрачати енергію. Пошукайте в кишенях або поблизу предмети, які б допомогли подати світлові або звукові сигнали (наприклад, ліхтарик, дзеркальце, а також мета¬леві предмети, якими можна постукати по трубі або стіні й тим самим привернути увагу). Якщо єдиним шляхом виходу є вузький лаз - спробуйте пролізти через нього. Для цього необхідно розслабити м’язи і рухатися, притиснувши лікті до тіла.
2. АВАРІЇ НА КОМУНАЛЬНИХ СИСТЕМАХ ЖИТТЄЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Аварії на комунальних системах життєзабезпечення населення - електроенергетичних, каналізаційних системах, водопровідних і теплових мережах рідко супроводжуються загибеллю людей, однак вони створюють істотні труднощі життєдіяльності, особливо в холодну пору року.
Аварії на електроенергетичних системах можуть призвести до довготривалих перерв електропостачання споживачів великих територій, порушення графіків руху громадського електротранспорту, ураження людей електричним струмом.
Аварії на каналізаційних системах сприяють масовому викиду забруднюючих речовин та погіршенню санітарно-епідеміологічної обстановки.
Аварії в системах водопостачання порушують забезпечення населення водою або роблять воду непридатною для пиття.
Аварії на теплових мережах у зимовий час року призводять до неможливості проживання населення в неопалюваних приміщеннях і його вимушеної евакуації.
Як підготуватися до аварії на комунальних системах
Аварії на комунальних системах, як правило, ліквідуються в найкоротші терміни, проте не виключено тривале порушення подачі води, електрики, опалення приміщень. Для зменшення наслідків таких ситуацій створіть у себе в будинку непорушний запас сірників, господарських свічок, сухого спирту, гасу (за наявності гасової лампи або примуса), елементів живлення для електричних ліхтарів і радіоприймача.
Як діяти у разі аварій на комунальних системах
Повідомте про аварію диспетчера ремонтно-експлуатаційного управління (РЕУ) або житлово-експлуатаційної контори (ЖЕКу), попросіть викликати аварійну службу.
При скачках напруги в електричній мережі квартири або її відключенні потрібно негайно знеструмити всі електропобутові прилади, висмикну¬ти вилки з розеток, щоб під час вашої відсутності при раптовому ввімкненні електрики не сталася пожежа. Для приготування їжі в приміщенні використовуйте тільки пристрої заводського виготовлення: примус, керогаз, «Джміль» та ін. За їх відсутності скористайтеся розведеним на вулиці багаттям. Використовуючи для освітлення квартири господарські свічки і сухий спирт, дотримуйтесь граничної обережності.
Під час знаходження на вулиці не наближайтеся ближче, ніж на 5-8 метрів до обірваних дротів або таких, що провисають, і не торкайтеся їх. Організуйте охорону місця пошкодження, попередьте оточуючих про небезпеку і негайно повідомте в триторіальне управління ДСНС. Якщо провід, обірвавшись, упав поблизу від вас - виходьте із зони ураження струмом дрібними кроками або стрибка¬ми (тримаючи ступні ніг разом), щоб уникнути ураження кроковою напругою.
У разі зникнення у водопровідній системі води закрийте всі відкриті до цього крани. Для приготування їжі використовуйте наявну у продажу питну воду, утримайтеся від вживання води з джерел та інших відкритих водойм до отримання висновку про її безпеку. Пам’ятайте, що кип’ятіння води руйнує більшість шкідливих біологічних домішок. Для очищення води використовуйте побутові фільтри, відстоюйте її протягом доби у відкритій ємності, поклавши на дно срібну ложку або монету. Ефективний і спосіб очищення води «виморожуванням». Для «виморожування» поставте ємність з водою в морозильну камеру холодильника. При початку замерзання зніміть верхню скоринку льоду, після замерзання води наполовину - злийте залишки рідини, а воду, що утворилася при таненні отриманого льоду, використовуйте в їжу.
У разі відключення центрального парового опалення для обігріву приміщення використовуйте електрообігрівачі не саморобного, а тільки заводського виготовлення. В іншому випадку висока ймовірність пожежі або виходу з ладу системи електропостачання. Пам’ятайте, що опалення квартири за допомогою газової або електричної плити може призвести до трагедії. Для збереження у приміщенні тепла закладіть щілини у вікнах і балконних дверях, завісьте їх ковдрами або килимами. Розмістіть усіх членів сім’ї в одній кімнаті, тимчасово закривши інші. Одягніться тепліше і прийміть профілактичні лікарські препарати від ГРЗ та грипу.
О. Т. Федор
|