Охорона праці та пожежна безпека в Україні

Середа, 18.12.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 18.118.195.15· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Нормативно-правові акти з трудових відносин та діяльності профспілок [80]
Соцстрахування [27]
Безпека дорожнього руху [133]
Виробнича санітарія [131]
Акти [21]
інші журнали [9]
інші документи [789]
Питання та відповіді [256]
Посадові інструкції [20]
Цікаве та прикольне [568]
Відео [544]
Довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників [35]
Спецодяг та ЗІЗ [141]
Розслідування нещасних випадків [95]
Корисні програми [70]
Цивільний захист [229]
Медичні огляди [39]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Где найти актуальную ссылку?

Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год

Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Інше » Цивільний захист

Навчання з питань пожежної безпеки та цивільного захисту
[ ] 11.11.2014, 20:08

Навчання з питань пожежної безпеки та цивільного захисту

Навчання з питань цивільного захисту та пожежної безпеки працюючого населення — обов'язкова вимога законодавства. Додержання встановлених правил поведінки у надзвичайних ситуаціях є запорукою збереження життя та здоров'я у таких ситуаціях. Дізнайтеся про вимоги до організації зазначеного навчання та про відповідні програми підготовки

Навчання з питань пожежної безпеки та цивільного захисту
Згідно зі статтею 20 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить навчання працівників з питань цивільного захисту, у т. ч. правилам техногенної та пожежної безпеки та проведення об'єктових тренувань і навчань з питань цивільного захисту.
Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях затверджено постановою КМУ від 26.06.2013 № 444. Цим Порядком визначено структуру, види, форми та механізм навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (НС).
Навчання населення здійснюється:
•     за місцем роботи — працюючого населення;
•     за місцем навчання — дітей дошкільного віку, учнів та студентів;
•     за місцем проживання — непрацюючого населення.
Організація навчання населення покладається:
•     працюючого та непрацюючого — на Державну службу України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України), Раду міністрів АР Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування;
•     дітей дошкільного віку, учнів та студентів — на Міністерство освіти і науки України.
Навчання населення складається з:
•     навчання безпосередньо на підприємствах, в установах та організаціях (далі— підприємство);
•     навчання за межами підприємств керівного складу і фахівців з питань цивільного захисту та пожежної безпеки;
•     практичної підготовки під час проведення спеціальних обєктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту;
•     навчання під час здобуття відповідного освітнього рівня у навчальних закладах системи освіти;
•     самостійного вивчення інформації про дії в умовах НС.
Навчання працюючого населення здійснюється безпосередньо на підприємстві згідно з програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.

У разі прийняття на роботу особа за місцем роботи проходить інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у НС.

Організація навчання діям у надзвичайних ситуаціях
Працівників на підприємстві навчають:
•     на курсах, що передбачає формування навчальних груп і заняття у навчальних класах або на об'єктах навчально-виробничої бази підприємства;
•     індивідуально, що передбачає вивчення теоретичного матеріалу самостійно та у формі консультацій з керівниками навчальних груп або іншими особами.
Навчальні групи комплектують переважно з працівників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту.

На підприємствах із чисельністю працівників 50 і менше осіб навчання може здійснюватися шляхом проведення інструктажів за програмою загальної підготовки працівників, які проводяться особами з питань цивільного захисту, призначеними у межах штатної чисельності суб'єкта господарювання.

З метою належної організації навчального процесу, забезпечення послідовності теоретичного і практичного навчання на підприємствах розробляють і ведуть планувальні, облікові та звітні документи.
Особи, яких залучають підприємства (в т. ч. на умовах договору) до проведення інструктажів, навчання і перевірки знань з питань цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, зобов'язані пройти спеціальну підготовку на територіальних курсах, у навчально-методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності відповідно до вимог типового положення про них.
Навчання працюючого населення здійснюється у робочий час за рахунок коштів підприємств.
Спеціальні об'єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту проводять у порядку, затвердженому Міноборони. Графіки проведення таких навчань і тренувань затверджують щороку керівники підприємств та узгоджують з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та територіальними органами ДСНС України.
Порядок організації та проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту затверджено наказом МВС України від 11.09.2014 № 934. Такі навчання і тренування за своїм призначенням можуть бути плановими, експериментальними та показовими, проводяться у робочий час за рахунок коштів роботодавця та залежно від складу учасників поділяються на:
•     комплексні об'єктові навчання (тренування);
•     об'єктові тренування спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту;
•     протипожежні та протиаваріині об єктові тренування і навчальні тривоги.

Програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях
Програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях розробляють та затверджують підприємства на підставі програм та ор-ганізаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, що розробляють та затверджують ДСНС України, Рада міністрів АР Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.


Навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів
Організація навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів здійснюється МОН України згідно із затвердженими ним і погодженими з ДСНС України навчальними програмами з вивчення заходів безпеки, способів захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних НС, надання домедичної допомоги.
Підготовка студентів вищих навчальних закладів до дій у НС здійснюється за нормативними навчальними дисциплінами «Безпека життєдіяльності» та «Цивільний захист». У вищих навчальних закладах з метою відпрацювання дій у разі виникнення НС з учасниками навчально-виховного процесу проводять щороку об'єктові тренування з питань цивільного захисту.
Підготовку учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів до дій у НС здійснюють у рамках вивчення предметів «Основи здоров'я» та «Захист Вітчизни». Практичне закріплення теоретичного матеріалу здійснюють шляхом щорічного проведення Дня цивільного захисту.
Навчально-виховну роботу з дітьми дошкільного віку проводять згідно з вимогами базового компонента дошкільної освіти і спрямовують на формування достатнього та необхідного рівня знань і умінь дитини для безпечного перебування у навколишньому середовищі, елементарних норм поведінки у НС і запобігання пожежам від дитячих пустощів з вогнем.
Для поліпшення якості навчально-виховної роботи з дітьми з питань особистої безпеки, захисту життя та норм поведінки у НС у дошкільних навчальних закладах проводять щороку Тиждень безпеки дитини.
Позашкільну освітню роботу з питань формування культури безпеки життєдіяльності серед дітей та молоді, формування здорового способу життя, оволодіння ними навичками самозахисту і рятування проводять у позашкільних закладах, а також шляхом організації шкільних, районних (міських), обласних та всеукраїнських змагань з безпеки життєдіяльності.
Навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів здійснюють під час навчально-виховного процесу за рахунок коштів, передбачених для фінансування навчальних закладів.

Програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях поділяють на 5 різновидів.
1) Програма загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій передбачає вивчення інформації, що міститься у планах реагування на НС, про дії в умовах загрози і виникнення НС, а також оволодіння навичками надання першої допомоги потерпілим, користування засобами індивідуального і колективного захисту.

Спеціальне навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму
Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, повинні попередньо пройти спеціальне навчання (за програмою пожежно-технічного мінімуму). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, проходять 1 раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки, а посадові особи до початку виконання своїх обов'язків і періодично (1 раз на 3 роки) — навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.
Інструктаж та перевірку знань проводять у порядку, визначеному підприємством на основі вимог нормативно-правових актів у сфері цивільного захисту


2)     Програма спеціальної підготовки працівників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту, передбачає ознайомлення з обов'язками, навичками користування та матеріальною частиною техніки, приладів і табельного майна таких служб і формувань, засобами захисту, вивчення порядку приведення їх у готовність, проведення рятувальних та інших невідкладних робіт.
3)     Програма додаткової підготовки з техногенної безпеки працівників об'єктів підвищеної небезпеки передбачає поглиблення знань з питань техногенної безпеки, джерел небезпеки, що за певних обставин можуть спричинити виникнення НС на об'єкті підвищеної небезпеки, та небезпечних речовин, що виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються на його території.
4)     Програма пожежно-технічного мінімуму для працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, передбачає підвищення рівня загальних пожежно-технічних знань, вивчення правил пожежної безпеки з урахуванням особливостей виробництва, ознайомлення з протипожежними заходами та діями у разі виникнення пожежі, оволодіння навичками використання наявних засобів пожежогасіння.
5)     Програма прискореної підготовки працівників до дій в особливий період передбачає навчання способам захисту від наслідків НС, спричинених застосуванням засобів ураження в особливий період, що здійснюється підприємствами, які продовжують роботу у воєнний час, і розпочинається одночасно з введенням в дію планів цивільного захисту на особливий період.
Програму загальної підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях затверджено наказом ДСНС України від 06.06.2014 № 310.
У процесі вивчення програми загальної підготовки працівників підприємств рекомендується:
• ознайомити із завданнями та особливостями організації заходів цивільного захисту на підприємстві;
вивчити основні способи захисту працівників від уражаючих факторів НС з урахуванням особливостей виробничої діяльності;
•     ознайомити з інформацією, що міститься у планах реагування на НС про дії в умовах загрози і/або виникнення НС;
•     набути практичних вмінь щодо користування засобами індиві-дуального і колективного захисту, первинними засобами пожежогасіння і сприяння проведенню рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідації НС;
•     оволодіти навичками з надання першої допомоги потерпілим.
У результаті проходження навчання за Програмою рекомендується знати:
•     основні небезпечні виробничі фактори, техногенні та природні небезпеки, що ймовірні для місця розташування підприємства;
•     основні принципи функціонування об'єктової системи цивільного захисту, організацію оповіщення про загрозу і виникнення НС;
•     засоби індивідуального та колективного захисту, порядок і правила користування ними;
•     обовязки та ди працівників під час загрози виникнення або виникнення НС згідно із планами реагування на НС;
•     способи та засоби запобігання пожежам та вибухам, типові дії працівників при їх виникненні, способи застосування первинних засобів пожежогасіння;
•     побутові дозиметричні прилади, їх призначення та особливості користування ними;
•     заходи щодо сприяння проведенню на підприємстві аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в умовах виникнення НС.
У результаті проходження навчання за Програмою рекомендується вміти:
•     запобігати створенню умов, що можуть привести до виникнення НС;
•     чітко діяти за сигналами оповіщення, практично виконувати заходи згідно із планами реагування на НС;
•     користуватися засобами індивідуального і колективного захисту, первинними засобами пожежогасіння;
•     сприяти проведенню аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в умовах виникнення НС;
•     дотримуватися режимів радіаційного захисту;
•     надавати першу допомогу потерпілим у НС.
За підсумками навчання за Програмою рекомендується формувати психологічну готовність до адекватних дій в умовах стресового впливу вражаючих чинників НС.
Рекомендовану тематику та орієнтовний зміст тем за розділами програми наведено нижче. Рекомендований перелік нормативних документів для програми наведено нижче.

Орієнтовний розподіл навчального часу за розділами програми та формами навчання наведено у Таблиці.

 

Форма навчання, -год.

Найменування розділу

курсове

індивідуальне

спеціальні об'єктові

 

навчання

навчання

навчання,тренування

Теоретична складова

 

Основні способи захисту і загальні правила поведінки в умовах загрози та виникнення НС

1

5

Надання першої допомоги потерпілим

1

1

Організація заходів цивільного захисту на підприємстві, в установі, організації

1

2

Перевірка знань

1

Усього

4

8

Практична складова

 

Протипожежні тренування

2

Спеціальне об'єктове навчання (тренування) з питань цивільного захисту

до 8

Усього

до 10

Разом

4

8

до 10

Навчання посадових осіб підприємств, які до початку виконання своїх обов'язків та періодично (1 раз на 3 роки) зобов'язані проходити навчання з питань пожежної безпеки, здійснюється на територіальних курсах, у навчально-методичних центрах цивільного захисту та безпеки життєдіяльності або на інших підприємствах, що мають затвердженій програми навчання з питань пожежної безпеки.
До програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки належать:
•     програма навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб підприємств, до обов'язків яких належить забезпечення виконання заходів пожежної безпеки (16 год.);
•     програма навчання з питань пожежної безпеки посадових осіб підприємств, до обов'язків яких належить виконання заходів пожежної безпеки (24 год.).
Територіальні курси, навчально-методичні центри цивільного захисту та безпеки життєдіяльності, а також підприємства, які мають відповідні ліцензії на здійснення освітньої діяльності, що мають намір розпочати проведення навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки, самостійно розробляють та оформлюють програми відповідно до вимог Порядку затвердження програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки, організації та контролю їх виконання, затвердженого наказом МВС України від 11.09.2014 № 935.
Рекомендований зміст тематики програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки наведено нижче.
Навчання завершується проведенням перевірки знань, результати якої оформлюють протоколом. У разі успішного проходження перевірки знань суб'єкт, який навчає, видає йому посвідчення про проходження навчання та перевірки знань з питань пожежної безпеки встановленого зразка.
Порядок проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, затверджено постановою КМУ від 23.10.2013 № 819. До таких осіб, зокрема, віднесено фахівців суб'єктів господарювання, які виконують обов'язки, пов'язані із забезпеченням техногенної та пожежної безпеки. З метою набуття та систематичного оновлення спеціальних знань, умінь і навичок з питань цивільного захисту вони зобов'язані проходити при прийнятті на роботу та періодично 1 раз на 3-5 років функціональне навчання, за результатами якого видається посвідчення встановленого зразка та у до трудової книжки вноситься запис про навчання.
Інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту
Для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у НС на підприємстві з урахуванням особливостей виробничої діяльності обладнують інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту, що є частиною приміщення загального користування, у якій тематично оформляються стенди, розміщуються схеми, навчальні посібники і зразки, передбачені програмами підготовки працівників до дій у НС.
Тематичне наповнення інформаційно-довідкового куточка визначається з урахуванням заходів, передбачених планом реагування на НС, та містить інформацію про наявні можливості та ресурси підприємства з протидії небезпечним факторам, що ймовірні для місця їх розташування.

НОРМАТИВНА БАЗА

Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-УІ (із змінами та доповненнями)
Наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні» від 19.10.2004 № 126, зареєстровано в Мін'юсті 04.11.2004 за № 1410/10009 (із змінами та доповненнями)
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку здійснення навчання населення у надзвичайних ситуаціях» від 26.06.2013 № 444
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту» від 23.10.2013 № 819
Наказ Державної служби України з надзвичайних ситуацій «Про затвердження Програми загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій до дій у надзвичайних ситуаціях» від 06.06.2014 № 310 (із змінами та доповненнями)
Наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку організації та проведення спеціальних об'єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту» від 11.09.2014 № 934, зареєстровано в Мін'юсті 03.10.2014 за № 1200/25977
Наказ Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Порядку затвердження програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки, організації та контролю їх виконання» від 11.09.2014 № 935, зареєстровано в Мін юсті 07.10.2014 за №1204/25981


РЕКОМЕНДОВАНА ТЕМАТИКА ТА ОРІЄНТОВНИЙ ЗМІСТ ТЕМ

за розділами програми загальної підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях


Основні способи захисту і загальні правила поведінки в умовах загрози та виникнення надзвичайних ситуацій (НС)
Тема 1. Основні способи захисту в умовах загрози та виникнення НС
•     Основні поняття про НС. Порядок отримання інформації про загрозу і виникнення НС. Попереджувальний сигнал «Увага всім!»
•     Захисні споруди цивільного захисту, їх призначення та облаштування. Порядок заповнення захисних споруд та правила поведінки працівників, які укриваються в них
•     Принцип дії, індивідуальний підбір та правила користування протигазами, респіраторами. Медичні засоби, що входять до індивідуальних аптечок та їх призначення. Індивідуальний перев'язочний пакет. Індивідуальні протихімічні пакети
•     Евакуація, порядок її проведення, правила поведінки та обов'язки евакуйованих працівників
Тема 2. Правила поведінки працівників під час НС природного характеру
•     Правила поведінки і дії працівників при землетрусах
•     Безпечні дії працівників у разі виникнення геологічних НС (пов'язаних із зсувами, обвалами або осипами, осіданням земної поверхні, карстовими провалами або підтопленням)
•     Особливості негативного впливу гідрометеорологічних НС. Правила безпечної поведінки у разі їх виникнення
•     Основні причини виникнення та особливості пожеж у природних екологічних системах. Правила поведінки та заходи безпеки у разі їх виникнення
Тема 3. Безпека працівників під час радіаційних аварій і радіаційного забруднення місцевості. Режими радіаційного захисту
•     Ядерні установки та джерела іонізуючого випромінювання. Особливості радіаційного впливу на людину. Поняття про дози опромінення людини. Променева хвороба
•     Побутові дозиметричні прилади, їх призначення та особливості користування
•     Режими радіаційного захисту. Санітарна обробка, працівників. Дезактивація приміщень, обладнання, техніки, виробничої території тощо
Тема 4. Правила поведінки працівників при аваріях з викидом небезпечних хімічних речовин
•     Характеристики основних небезпечних хімічних речовин. Особливості їх впливу на організм людини. Наслідки аварій з викидом небезпечних хімічних речовин
•     Загальні правила поведінки та дії працівників при аваріях з викидом небезпечних хімічних речовин
•     Проведення заходів з ліквідації наслідків аварій з викидом небезпечних хімічних речовин. Дегазація приміщень, обладнання, виробничої території тощо
Тема 5. Вибухо- та пожежонебезпека на виробництві. Рекомендації щодо дій під час виникнення пожежі
•     Основні поняття вибухобезпеки виробництва. Небезпечні фактори вибуху і захист від них. Правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів
•     Стисла характеристика пожежної небезпеки підприємства, установи, організації. Протипожежний режим на робочому місці. Можливість виникнення та (або) розвитку пожежі. Небезпечні фактори пожежі
•     Дії працівників у разі загрози або при виникненні пожежі. Гасіння пожеж. Засоби пожежогасіння, протипожежне устаткування та інвентар, порядок та правила їх використання під час пожежі
Тема 6. Правила поведінки і дії в умовах масового скупчення людей та в осередках інфекційних захворювань
•     Безпека при масових скупченнях людей. Психологія натовпу. Правила безпечної поведінки у місцях масового перебування людей та у разі масового скупчення людей
•     Поширення інфекційних хвороб серед населення. Джерела збудників інфекцій. Основні механізми передавання збудників інфекції
•     Режимно-обмежувальні заходи (посилене медичне спостереження, обсервація, карантин). Правила поведінки в осередках інфекційних захворювань, особиста гігієна в цих умовах
•     Основні напрямки профілактики інфекційних хвороб. Методи і засоби дезінфекції, дезінсекції, дератизації. Основні дезінфекційні засоби

Надання першої допомоги потерпілим

Тема 1. Порядок і правила надання першої допомоги при різних типах ушкоджень.
•     Основні правила надання першої допомоги в невідкладних ситуаціях. Проведення первинного огляду потерпілого. Способи виклику екстреної медичної допомоги.
•     Ознаки порушення дихання. Забезпечення прохідності дихальних шляхів. Проведення штучного дихання. Ознаки зупинки роботи серця. Проведення непрямого масажу серця.
•     Перша допомога при ранах і кровотечах. Способи зупинки кровотеч. Правила та прииоми накладання пов язок на рани.
•     Перша допомога при переломах. Прийоми та способи іммобілізації із застосуванням табельних або підручних засобів.
Тема 2. Порядок і правила надання першої допомоги при ураженні небезпечними речовинами, при опіках тощо
•     Невідкладна та перша допомога при отруєннях чадним газом, аміаком, хлором, іншими небезпечними хімічними речовинами
•     Перша допомога при хімічних та термічних опіках, радіаційних ураженнях, втраті свідомості, тепловому та сонячному ударах
•     Правила надання допомоги при утопленні
•     Способи і правила транспортування потерпілих

Організація заходів цивільного захисту на підприємстві, в установі, організації

Тема 1. Забезпечення виконання на підприємстві, в установі та організації завдань з цивільного захисту
•     Повноваження суб'єктів забезпечення цивільного захисту. Організаційна структура управління цивільним захистом підприємства, установи, організації. Об'єктові комісія з питань НС та евакооргани
•     Відомості щодо об'єктових спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту. Відомча та добровільна пожежна охорона. Аварійно-рятувальне обслуговування підприємств, установ, організацій. Система керівництва рятувальними роботами, координація дій виробничого персоналу та залучених підрозділів і служб, які беруть участь у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації
•     Права і обов'язки працівників у сфері цивільного захисту. Сприяння проведенню аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт з ліквідації наслідків НС у разі їх виникнення. Заходи життєзабезпечення постраждалих та соціального захисту і відшкодування матеріальних збитків постраждалим внаслідок НС
Тема 2. Виконання заходів захисту та дії працівників згідно з планами реагування на НС
•     Об'єктовий план реагування на НС (інструкція щодо дій персоналу суб'єкта господарювання у разі загрози або виникнення НС). Прогнозовані природні загрози, територіальне розміщення потенційно небезпечних об'єктів, небезпечні виробничі фактори, характерні причини аварій (вибухів, пожеж тощо) на виробництві
•     Оо єктова система оповіщення працівників. Дії персоналу щодо аварійної зупинки виробництва. Виведення працівників з небезпечної зони, порядок забезпечення їх засобами індивідуального захисту, місця розташування можливих сховищ, шляхи евакуації
•     Інформування працівників щодо розвитку НС, місць розгортання і маневрування аварійно-рятувальних сил, залучення необхідних ресурсів, технічних і транспортних засобів, координації дій з населенням та заходів безпеки в зоні НС

Примітка. Наведено згідно з розділом 4 Програми загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій до дій у надзвичайних ситуаціях, затвердженої наказом ДСНС України від 06.06.2014 № 310.

РЕКОМЕНДОВАНИЙ ПЕРЕЛІК НОРМАТИВНИХ ДОКУМЕНТІВ

для загальної підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях

Кодекс цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403
Основи законодавства України про охорону здоров'я (Закон України від 19.11.1992)
Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення (Закон України від 24.02.1994)
Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання (Закон України від 14.01.1998) Про захист населення від інфекційних хвороб (Закон України від 06.04.2000)
Про об'єкти підвищеної небезпеки (Закон України від 18.01.2001)
Про охорону праці (Закон України від 14.10.1992)
Про правовий режим надзвичайного стану (Закон України від 16.03.2000)
Про затвердження Положення про єдину державну систему цивільного захисту (постанова КМУ від 09.01.2014 № 11)
Про затвердження Положення про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях (постанова КМУ від 15.02.1999 № 192)
Про затвердження Порядку забезпечення населення і працівників формувань та спеці-алізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю (постанова КМУ від 19.08.2002 № 1200)
Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях (постанова КМУ від 26.06.2013 № 444)
Про затвердження Порядку підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту (постанова КМУ від 26.06.2013 № 443)
Про затвердження Порядку проведення евакуації у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (постанова КМУ від 30.10.2013 № 841)
Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту (постанова КМУ від 23.10.2013 № 819)
Про затвердження Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання (НПАОП 0.00-1.04-07; наказ Держгірпромнагляду України від 28.12.2007 № 331, зареєстрований в Мін'юсті України 04.04.2008 за № 285/14976)
Про затвердження Правил експлуатації вогнегасників (НАПБ Б.01.008-2004; наказ МНС України від 02.04.2004 № 152, зареєстрований в Мін'юсті України 29.04.2004 за №555/9154)
Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні (НАПБ А.01.001-2004; наказ МНС України від 19.10.2004 № 126, зареєстрований в Мін'юсті України 04.11.2004 за № 1410/10009)    .
ДСТУ 2272-2006 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять»
ДСТУ 3891-99 «Безпека у надзвичайних ситуаціях. Терміни та визначення основних понять»
ДСТУ 5058:2008 «Навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях. Основні положення.
ДК 019:2010. Класифікатор надзвичайних ситуацій»
Норми радіаційної безпеки України, доповнення: Радіаційний захист від джерел потенційного опромінення (НРБУ-97/Д-2000; державні гігієнічні нормативи ДГН 6.6.1.-6.5.061-2000; Комітет з питань гігієнічного регламентування, Національна комісія з радіаційного захисту населення України)
Примітка. Наведено згідно з розділом VIII Програми загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій до дій у надзвичайних ситуаціях, затвердженої наказом ДСНС України від 06.06.2014 № 310.

РЕКОМЕНДОВАНИЙ ЗМІСТ ТЕМАТИКИ ПРОГРАМ НАВЧАННЯ ПОСАДОВИХ ОСІБ З ПИТАНЬ ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ

ТЕМА. Заходи пожежної безпеки на підприємстві, в установі, організації
Стисла характеристика підприємства, установи, організації та їх пожежної небезпеки. Основні положення Кодексу цивільного захисту України в частині забезпечення пожежної безпеки. Правила, інструкції, положення та накази з питань пожежної безпеки. Відповідальність за порушення правил пожежної безпеки.
Основні причини пожеж: несправність обладнання, іскри електрогазозварюваль- них робіт та необережне поводження з вогнем, несправність електроустановок, порушення правил користування інструментами і електронагрівальними приладами тощо.
Вимоги щодо утримання території, протипожежних розривів, джерел протипожежного водопостачання.
Дії посадових осіб у разі виявлення порушень правил пожежної безпеки. Місцезнаходження та порядок виклику об єктової пожежної охорони, а в разі и відсутності — найближчої пожежної частини. Порядок організації, мета та завдання добровільної пожежної дружини.
ТЕМА. Заходи пожежної безпеки на робочому місці
Характеристика пожежної небезпеки приміщень (споруд). Дії персоналу у випадку порушень режиму роботи установок, машин і агрегатів. Протипожежний режим на робочому місці. Правила пожежної безпеки, встановлені для працівників цього приміщення або споруди.
Можливі причини виникнення пожеж. Дії персоналу в разі загрози виникнення пожежі, аварії чи вибуху; правила вимкнення установок та агрегатів, порядок зняття напруги з електроустановок, виклику аварійної допомоги тощо.
Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися стаючи до роботи, у процесі роботи та після її закінчення з метою запобігання виникненню пожеж.
ТЕМА. Сповіщення про пожежу та виклик пожежної охорони
Установлений на підприємстві, в установі, організації порядок (система) сповіщення людей про пожежу.
Засоби зв'язку, сигналізації, які є на підприємстві, в установі, організації та на робочому місці, розміщення найближчих апаратів телефонного зв'язку, сповіщувачів пожежної сигналізації, пристроїв для подання звукових сигналів пожежної тривоги, систем сповіщення та керування евакуацією людей. Порядок використання цих засобів у разі виникнення пожежі.
ТЕМА. Засоби пожежогасіння, протипожежне устаткування та інвентар, порядок їх використання під час пожежі
Призначення та місцезнаходження існуючих на підприємстві, в установі, організації засобів пожежогасіння, протипожежного устаткування та інвентарю (вогнегасники, внутрішні пожежні крани, діжки з водою, ящики з піском, стаціонарні установки пожежогасіння тощо).
Загальні поняття про пожежну сигналізацію, спринклерне і дренчерне обладнайня та інші установки пожежогасіння (вуглекислотні, ПІННІ, порошкові тощо).
Порядок утримання існуючих на підприємстві, в установі, організації засобів по-жежогасіння (у літніх та зимових умовах). Правила використання вогнегасних засобів, протипожежного інвентарю та обладнання.
ТЕМА. Дії під час пожежі       
Дії в разі виявлення на робочому МІСЦІ або на території підприємства, установи, організації задимлення чи пожежі. Порядок повідомлення про пожежу аварійно-рятувальних і пожежних підрозділів та інших аварійних служб. Організація зустрічі аварійно-рятувальних та пожежних підрозділів. Відключення у разі необхідності устаткування, комунікацій, електроустановок та вентиляції.
Гасіння пожежі існуючими на підприємстві, в установі, організації засобами пожежогасіння; порядок включення стаціонарних установок пожежогасіння, евакуації людей та матеріальних цінностей.
Дії після прибуття аварійно-рятувальних та пожежних підрозділів (надання допомоги у прокладанні рукавних ліній, участь в евакуації матеріальних цінностей та виконанні інших робіт за розпорядженням керівника пожежогасіння). Обов'язки членів добровільної пожежної дружини за табелем бойової обслуги.
ДОДАТКОВА ТЕМА. Заходи пожежної безпеки в побуті
Основні причини виникнення пожеж у житлових будинках: необережне поводження з вогнем, використання факелів та паяльних ламп для відігрівання замерзлих труб центрального опалення, водопостачання чи каналізації. Несправності та неправильна експлуатація приладів газопостачання, опалення та побутових споживачів електроенергії.
Пожежна небезпека хімічних речовин, предметів побутової хімії та аерозольних препаратів.
Запобігання пожежам від основних причин. Порядок утримання житлових і підсобних приміщень, індивідуальних гаражів.
Виклик пожежної охорони і поведінка громадян у разі виникнення пожежі.

Примітка. Наведено згідно з додатком до Порядку затвердження програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки, організації та контролю їх виконання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.09.2014 № 935.


Андрій Толстенко, начальник зміни оперативно-координаційного центру ГУ ДСНС України у м. Києві, полковник служби цивільного захисту

Олександр Пількевич, експерт з питань охорони праці та пожежної безпеки, адвокат






Категорія: Цивільний захист | Додав: ohranatruda
Переглядів: 6809 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 899

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.