Підготовка до дій в надзвичайних ситуаціях
Світ суворий та жорстокий, він постійно випробовує людину надзвичайними ситуаціями (НС) на виживання, духовність та милосердя. Людина, виключно через свою низьку культуру безпеки життєдіяльності, діє у НС невпевнено, швидко піддається негативним емоціям, унаслідок чого приймає хибні рішення і діє неправильно. Розплата за помилкові рішення і дії миттєва - втрата здоров’я або життя.
За статистичними даними ДСНС України на 01.05.2016 р., разом у НС та при пожежах загинуло/постраждало - 760/456 осіб.
Кодексом цивільного захисту України визначений як порядок навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, так і формування в нього культури безпеки життєдіяльності: за місцем роботи; за місцем навчання; за місцем проживання.
Проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт в умовах екстремальних температур, задимленості, радіоактивного, хімічного забруднення та в інших небезпечних умовах неможливо без належної загальної та спеціальної підготовки всіх категорій працівників суб’єкта господарювання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.06.13 р. № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення до дій в надзвичайних ситуаціях» визначено, що програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях розробляються, відпрацьовуються виключно суб’єктами господарювання на підставі програм та організаційно-методичних вказівок ДСНС України з підготовки населення до дій у НС, відповідного міністерства та органів місцевого самоврядування, а не просто переписуються із запропонованих.
При розробці програм необхідно не тільки керуватися базовими програмами та організаційно-методичними вказівками, а також враховувати: які саме створені формування цивільного захисту; особливості виробництва та місцеві умови; принципи навчання, зокрема принцип - «Навчати тому, що дійсно необхідно»; вимоги Національного стандарту України «Навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (ДСТУ 5058:2008) до програм загальної та спеціальної підготовки.
Програми спеціальної підготовки повинні передбачати:
1) вивчення функціональних обов’язків, штатної техніки, приладів і табельного майна відповідно до завдань формування, порядку приведення його в готовність, виробничі й технологічні особливості об’єкта проведення рятувальних та інших невідкладних робіт;
2) набуття та закріплення практичних навичок щодо користування технічними засобами під час аварійно-рятувальних робіт і засобами захисту,
взаємодії з іншими виконавцями робіт із дотриманням вимог техніки безпеки та надання першої допомоги потерпілим.
У свою чергу програми загальної підготовки передбачають:
1) вивчення основних способів захисту населення від НС;
2) набуття та закріплення практичних навичок щодо використання засобів індивідуального захисту та сприяння проведенню аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт під час ліквідування НС;
3) засвоєння правил щодо поведінки та дій у НС.
Обов’язково програми навчання суб’єктів господарювання та навчальних закладів повинні передбачати теми занять щодо навчання персоналу й учасників навчально-виховного процесу діям в умовах загрози або вчинення терористичного акту, рівнів терористичних загроз: «сірий» (можлива загроза), «синій» (потенційна загроза), «жовтий» (імовірна загроза), «червона» (реальна загроза), які встановлюються на всій території України, в окремих її місцевостях або на об’єктах можливих терористичних посягань.
Відповідна підготовка здійснюється у відповідності до вимог наказу ДСНС України від 23.03.2015 р. № 167 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо підготовки населення до дій в умовах за-грози або вчинення терористичного акту» та листа МОН від 30.07.2014 р. № 1/9-385 «Методичні рекомендації для проведення бесід з учнями загально-освітніх навчальних закладів з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами та поведінки у надзвичайній ситуації».
У процесі навчання теми занять зі спеціальної та загальної підготовки можуть змінюватись керівником суб’єкта господарювання залежно від отриманих нових вимог та вказівок щодо навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, шляхом внесення відповідних змін до наказу та програм навчання, перерозподіливши час на їх вивчення.
Ефективність навчання персоналу великою мірою залежить від обраних керівником занять методів та форм навчання.
На суб’єктах господарювання із чисельністю працівників 50 і менше осіб навчання персоналу до дій у НС здійснюється шляхом проведення інструктажів за програмою загальної підготовки, які про-водить особа з питань цивільного захисту.
Відповідальність за організацію і проведення навчання населення за місцем роботи покладається на керівника суб’єкта.
Федір Мінін.
|