ЩОБ НЕ СТАТИ МІШЕННЮ
Враховуючи ситуацію, яка склалась у нашій державі, останнім часом будь-яка людина може опинитися під градом куль з різних причин: кримінальних, політичних, військових тощо. Як повинні поводитись у разі виникнення перестрілки мирні жителі?
Побачивши на вулиці військові машини, водій будь-якого цивільного транспорту повинен розуміти, що танк або БМП (бойова машина піхоти) тут зовсім не рівноправний «учасник дорожнього руху»: це техніка, створена для бою. Тому краще не сподіватися, що танки звертатимуть увагу на вуличні знаки, сигнали світлофорів або який транспортний засіб має переважне право проїзду. Всі правила дорожнього руху в цей час найдоречніше звести до двох формул: «Головною вулицею або дорогою вважається та, по якій їде танк» і «Переважне право проїзду має той, у кого заліза більше». На перехресті головною людиною стає військовий регулювальник.
Треба враховувати незвичні для міської вулиці габарити, ковзання гусениць на асфальті, можливий занос при повороті і робити розрахунок на те, що для маневру бойовій машині знадобиться не менше п’яти метрів.
Не можна забувати про особливості управління військовою технікою. Механік-водій дивиться на дорогу не через вітрове скло, а через триплекси, і пішохода занадто близько (ближче п’яти метрів) від машини він просто не може помітити. Він також не почує окрики, сигнал автомобіля і міліцейський свисток: всю звукову інформацію (головна - команди та переговори в ефірі) він отримує через свій шоломофон.
Якщо додати до цього звичку солдата до широкого полігону, то стає зрозуміло, чому при вигляді колони або окремих бойових машин пішоходам і водіям не варто проявляти зайву цікавість і наближатися. Водієві найкраще просто прибрати свій автомобіль дороги (можна і на тротуар), тому що зіткнення, скажімо, з танком означає для легкового автомобіля не аварію, а швидше за все руйнування, причому механік-водій танка може навіть нічого не помітити.
Щоб правильно орієнтуватися в тому, що відбувається, при появі військ включіть місцеву радіостанцію (в тому числі і в машині) або телевізор Зв'яжіться по телефону зі своїм підприємством або установою, щоб дізнатися, чи немає змін у режимі роботи, а якщо ви на роботі, зв'яжіться з родиною і погодьте ваші дії. Дітям до з'ясування обстановки краще залишатися дома.
Серед оптимальних варіантів захисту сім’ї - від'їзд на дачу, у село до бабусі чи дідуся. При евакуації обов’язково потрібно взяти з собою документи (у кожного члена сім’ї вони повинні бути в кишені, а не в сумці чи машині), трохи продуктів і найнеобхідніші речі. Під час будь-яких пересувань необхідно виконувати вимоги ВАІ (військової автоінспекції) і патрулів.
Щоб не опинитися під підозрою, не беріть із собою біноклі, радіотелефони, будь-які знаки військової відмінності. Якщо ви ризикнули захопити в дорогу зброю (або підібрати по дорозі), боєприпаси (хоча б один патрон) - ви повинні чітко розуміти, що це може коштувати вам життя. Те ж можна сказати і про зайву цікавість.
Під час пересування по прострілюваній місцевості треба бути готовим негайно покинути машину, тому обійдіться без ременів безпеки і пам'ятайте, що краще місце - поблизу дверей.
Під час вертикальної перестрілки - коли з горища або з якогось вікна вашого (або сусіднього) будинку стріляють по противнику на вулиці, необхідно сховатися в ванній кімнаті і лягти там на підлогу або в ванну. Перебувати в кімнатах з вікнами не можна не тільки через загрозу прямого влучення кулі, осколка, снаряда, а й через небезпеку' рикошету'. Гіркий досвід показує, що люди недостатньо враховують його і вважають, що, перебуваючи нижче рівня підвіконня, вони в безпеці. На жаль, рикошетом куля вбиває нітрохи не рідше, особливо в бетонних будинках, де, залетівши в кімнату, вона може зрикошетити від стін і стелі не один раз. Якщо ви у будинку і стріляють під вікнами, не визирайте у вікно.
Перебуваючи у своєму укритті, треба стежити за можливою появою диму або вогню. Кожна 3-5 куля бойового заряду кулемета або автомата зазвичай трасуюча, тому ризик пожежі дуже високий. Якщо пожежа почалася, а стрільба не припинилася. квартиру необхідно негайно покинути (поповзом!), закривши за собою двері і в палаючу кімнату, і на сходову площадку. З' під'їзді сховатися подалі від вікон. Небезпечно підходити до вікон (а тим бііьше виходити на балкон) навіть тоді, коли стріляють далеко від вашого будинку: безглузда куля занадто часто виправдовує свою назву.
Ще більшу небезпеку несе вулична перестрілка.
Що робити, якщо перестрілка застала вас на вулиці? Перш за все - відразу ж лягти, з широко розкинутими ногами, (коли поруч вибухне граната чи снаряд, щоб вам не перебило обидві ноги) та прикривши голову руками, сумкою, пакетом тощо. Негайно треба озирнутися - не для того, щоб дізнатися, хто стріляє, а щоб знайти можливості укриття. При цьому пересувайтеся по кривій лінії, не піднімаючись у повний зріст. Укриттям може стати виступ будівлі, кам’яні східці ганку, фонтан, пам’ятник, чавунна підставка ліхтаря чи стовпа, цегляний стовп паркану, канава, навіть бетонна урна або бордюрний камінь. Ховаючись за автомобілем, врахуйте, що його метал тонкий, колеса - гума з повітрям, а в баку - пальне. У будь-якому випадку треба виходити з того, що будь-яке укриття краще, ніж ніяке. Вибираючи укриття, треба також мати на увазі, що захист бажаний не лише з боку пострілів, оскільки, знову ж таки, не менш небезпечний рикошет.
Перестрілка не може тривати вічно, і швидше за все її вдасться перечекати. Однак можлива ситуація, в якій безпечніше сховатися за ріг або в підворітті, в під’їзді. В деяких випадках раціональніше навіть розбити вікно і вскочити в будь-яку квартиру першого поверху. Ідеальним місцем порятунку на вулиці можна вважати підземний перехід. Під час перестрілки до нього слід пробиратися поповзом (в тому числі і по східцях!). Але в той же час треба враховувати небезпеку викликати вогонь на себе через пересування. Особливо небезпечно бігти - ті, хто стріляє, можуть прийняти вас за супротивника. Звичайно, є й безумовні речі: не дозволяти беззбройним роззявам стояти і спостерігати бій, негайно, в першу чергу, рятувати дітей (в тому числі і прикриваючи своїм тілом).
Взагалі в таких випадках не може буги однозначних заочних рецептів, виважені рішення треба приймати на місці.
Сподіваємось, що наші поради знадобляться вам лише як корисна інформація, яку не доведеться переживати в реальних життєвих обставинах. Миру нам, мудрості та безпеки.
|