Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми поводження з медичними відходами
Затверджені Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 червня 2015 року № 325 / Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 серпня 2015 р. за N 959/27404
Ці Правила встановлюють загальні вимоги до поводження з медичними відходами в закладах охорони здоров'я (далі - заклади) з метою попередження їх негативного впливу на життя, здоров'я населення та довкілля і визначають порядок збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знезараження, захоронення, знищення медичних відходів.
Ці Правила поширюються на усі заклади незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, у тому числі фізичних осіб - підприємців, які в установленому порядку отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (крім підприємств з виробництва фармацевтичної продукції та медичних відходів, що утворюються у побуті).
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
08.06.2015 |
м. Київ |
N 325 |
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
07 серпня 2015 р. за N 959/27404
Про затвердження Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами
Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року N 267,
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами, що додаються.
2. Управлінню громадського здоров'я (Бутильська Н. О.) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Перегінця І. Б.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр |
О. Квіташвілі |
ПОГОДЖЕНО: |
|
Заступник Міністра регіонального |
В. А. Негода |
Заступник Міністра екології та |
С. Л. Коломієць |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
08 червня 2015 року N 325
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
07 серпня 2015 р. за N 959/27404
Державні санітарно-протиепідемічні правила і норми щодо поводження з медичними відходами
I. Загальні положення
1. Ці Правила встановлюють загальні вимоги до поводження з медичними відходами в закладах охорони здоров'я (далі - заклади) з метою попередження їх негативного впливу на життя, здоров'я населення та довкілля і визначають порядок збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знезараження, захоронення, знищення медичних відходів.
2. Ці Правила поширюються на усі заклади незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, у тому числі фізичних осіб - підприємців, які в установленому порядку отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (крім підприємств з виробництва фармацевтичної продукції та медичних відходів, що утворюються у побуті).
3. У цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях:
дезактивація (нейтралізація) - усунення основних небезпечних проявів дії відходів;
знезараження (дезінфекція) - сукупність методів (фізичних чи хімічних), спрямованих на знищення патогенних та умовно патогенних збудників у приміщеннях, обладнанні, інструментах, матеріалах, речовинах та у відходах;
медичні відходи - відходи, що утворюються внаслідок медичного обслуговування у закладах, які в установленому порядку отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики (крім підприємств з виробництва фармацевтичної продукції та медичних відходів, що утворюються у побуті);
небезпека відходів - фізичні, хімічні, біологічні та інші властивості відходів, що створюють або можуть створити небезпеку для навколишнього природного середовища і здоров'я людини;
приміщення для поводження з відходами - відповідне місце у закладі, де здійснюються приймання, знезараження або дезактивація відходів, тимчасове зберігання (накопичення) відходів, мийка та дезінфекція стійок-візків, контейнерів та іншого обладнання, що застосовується для переміщення відходів.
Інші терміни, що вживаються у цих Правилах, застосовують у значеннях, визначених законодавством у сфері охорони здоров'я.
II. Категорії відходів
Медичні відходи поділяються на такі категорії:
категорія A - епідемічно безпечні медичні відходи;
категорія B - епідемічно небезпечні медичні відходи;
категорія C - токсикологічно небезпечні медичні відходи;
категорія D - радіологічно небезпечні медичні відходи.
III. Загальні вимоги до організації системи поводження з відходами
1. Система поводження з відходами складається з таких етапів:
збирання та сортування відходів;
маркування відходів;
знезараження (дезінфекція) відходів;
транспортування і перенесення відходів у корпусні/міжкорпусні (накопичувальні) контейнери в межах закладу, де вони утворюються;
утилізація відходів (тих, що можуть підлягати утилізації);
захоронення відходів (лише для відходів категорії A).
2. Поводження з відходами у закладах повинно відбуватися відповідно до типової схеми поводження з відходами.
Типова схема поводження з відходами повинна містити таку інформацію:
найменування структурного підрозділу закладу (далі - підрозділ);
перелік відходів за категоріями, що утворюються у підрозділі;
місце (місця) збирання та тимчасового зберігання відходів у підрозділі;
транспортування відходів до місця (місць) збирання та тимчасового зберігання відходів у цілому по закладу;
вивезення (за графіком) відходів за категоріями до місць переробки, утилізації, знищення, захоронення (лише для відходів категорії A);
відповідальна посадова особа у підрозділі.
3. Медичні відходи, що становлять небезпеку для здоров'я людини, не можуть накопичуватися, тимчасово зберігатися, транспортуватися, знищуватися разом з іншими відходами.
4. Збирання відходів проводиться якомога ближче до місць їх утворення в окремі ємності, що візуально чітко розрізняються за кольором та/або маркуванням.
5. У місцях первинного утворення відходів повинні бути запасні ємності (пакети або контейнери) для збирання відходів.
6. Наповнені пакети або контейнери після первинного збирання герметизуються, позначаються біркою для маркування, переміщуються в накопичувальні контейнери, що закриваються кришкою.
7. Система маркування медичних відходів (додаток 1) у кожному місці збирання відходів складається відносно їх роздільного збирання та ідентифікації, умовних позначень і знаків для маркування.
8. Пакет з відходами категорій B і C, що пройшов дезінфекцію, має містити маркування щодо категорії відходів, дати проведення дезінфекції, виду дезінфекції, відповідальної особи, що здійснювала дезінфекцію для медичних відходів.
9. Змішування відходів різних категорій не допускається.
IV. Вимоги до відходів категорії A
1. До відходів категорії A належать такі види відходів:
харчові відходи всіх відділень закладу, крім інфекційних, у тому числі венерологічних та фтизіатричних;
відходи, що не мали контакту з біологічними рідинами пацієнтів, інфекційними та шкірно-венерологічними хворими;
побутові відходи (тверді, великогабаритні, ремонтні) всіх відділень закладу, крім інфекційних, у тому числі венерологічних та фтизіатричних.
2. Збирання харчових відходів здійснюється роздільно від інших відходів у багаторазові ємності або одноразові пакети, встановлені в приміщеннях харчоблоків, їдальнях і буфетних.
3. Тимчасове зберігання харчових відходів в окремих спеціальних контейнерах за відсутності спеціально виділеного холодильного обладнання допускається не більше 24 годин. Повинен бути забезпечений запас контейнерів не менше ніж на одну добу. Контейнери від харчових відходів миються й дезінфікуються після кожного спорожнення.
4. Поверхні та агрегати великогабаритних побутових відходів, що мали контакт з інфікованим матеріалом або хворими, піддаються обов'язковій дезінфекції перед їх розміщенням у накопичувальному контейнері або спеціальному приміщенні.
5. Поводження з побутовими відходами здійснюється згідно з вимогами чинного законодавства.
V. Вимоги до відходів категорії B
1. До відходів категорії B належать інфіковані та потенційно інфіковані відходи, які мали контакт з біологічними середовищами інфікованого матеріалу:
використаний медичний інструмент (гострі предмети: голки, шприці, скальпелі та їх леза, предметні скельця, ампули, порожні пробірки, битий скляний посуд, вазофікси, пір'я, піпетки, ланцети тощо);
предмети, забруднені кров'ю або іншими біологічними рідинами;
органічні медичні відходи хворих (тканини, органи, частини тіла, плацента, ембріони тощо);
харчові відходи з інфекційних відділень закладу;
відходи, що утворилися в результаті діяльності медичних лабораторій (мікробіологічні культури і штами, що містять будь-які живі збудники хвороб, штучно вирощені в значних кількостях, живі вакцини, непридатні до використання, а також лабораторні чашки та обладнання для їх перенесення, залишки живильних середовищ, інокуляції, змішування мікробіологічних культур збудників інфекційних захворювань, інфіковані експериментальні тварини та біологічні відходи віваріїв);
відходи лікувально-діагностичних підрозділів закладів та диспансерів, забруднених мокротинням пацієнтів, мікробіологічних лабораторій, що здійснюють роботи із збудниками туберкульозу.
2. Відходи, визначені у пункті 1 цього розділу, підлягають обов'язковому знезараженню (дезінфекції) фізичними методами (термічними, мікрохвильовими, радіаційними тощо). Застосування хімічних методів дезінфекції допускається тільки для знезараження харчових відходів з відділень інфекційних хворих, а також при організації первинних протиепідемічних заходів в осередках інфекції.
У випадку відсутності в закладі приміщень для знезараження (дезінфекції) відходів або централізованої системи знезараження відходів медичні відходи знезаражуються персоналом цього закладу в місцях їх утворення хімічними/фізичними методами.
3. При збиранні відходів категорії B забороняється:
руйнувати, розрізати медичні відходи, у тому числі використані системи для внутрішньовенних інфузій, з метою їх знезараження;
знімати голку зі шприца після його використання;
пересипати (перевантажувати), утрамбовувати неупаковані медичні відходи з однієї ємності в іншу, за винятком аварійних ситуацій;
здійснювати будь-які операції з відходами без рукавичок або необхідних засобів індивідуального захисту і спецодягу;
встановлювати одноразові та багаторазові ємності для збору відходів на відстані менше одного метра від нагрівальних приладів.
Медичні відходи категорії B збирають у тверду (що не проколюється) упаковку (контейнери) або в одноразову м'яку (пакети).
4. Збирання відходів категорії B у місцях їх утворення здійснюється впродовж робочої зміни. При використанні контейнерів для гострого інструментарію допускається їх заповнення протягом 3 діб.
5 Для збирання гострих предметів слід використовувати вологостійкі ємності (контейнери), що не проколюються. Ємність повинна мати кришку, що щільно прилягає та унеможливлює її безконтрольне розкриття.
6. Для збирання органічних, рідких відходів категорії B (кров, промивні, дренажні рідини тощо) використовують герметичні вологостійкі ємкості (контейнери), що унеможливлюють їх безконтрольне відкриття.
7. Контейнери закриваються кришками. При використанні м'якої упаковки після її заповнення працівник, що відповідає за збір відходів у підрозділі, дотримуючись вимог біологічної безпеки, зав'язує пакет або закриває його, унеможливлюючи висипання відходів. Транспортування відходів категорії B у відкритих ємностях не допускається.
8. Дезінфекція багаторазових ємностей для збору відходів категорії B у закладі проводиться після кожного використання.
9. Медичні відходи категорії B, отримані з клінічних підрозділів, збирають у контейнери, які переміщують до приміщення для збирання відходів або до приміщення для тимчасового зберігання відходів.
10. Контейнери для зберігання відходів повинні бути виготовлені з матеріалів, стійких до механічного впливу, високих та низьких температур, мийних та дезінфекційних засобів, закриватися кришками, конструкція яких не повинна допускати їх безконтрольного відкриття.
11. Накопичення та тимчасове зберігання відходів категорії B, що не пройшли знезараження, здійснюються окремо від інших відходів у спеціальних приміщеннях, що виключає доступ сторонніх осіб. Вимоги до приміщень для тимчасового зберігання медичних відходів викладені у додатку 2 до цих Правил.
12. При організації ділянок знезараження відходів категорії B дозволяються збирання, тимчасове зберігання, транспортування відходів категорії B без попереднього знезараження в місцях утворення за умови забезпечення необхідних вимог епідемічної безпеки.
13. Основними способами знезараження (дезінфекції) відходів категорії B є фізичні та хімічні методи:
фізичний метод знезараження відходів (категорії B), що включає обробку водним насиченим паром під надмірним тиском та температурою за допомогою спеціального обладнання - установок для знезараження відходів категорії B, зокрема автоклавів, які використовуються для дезінфекції відходів при температурі стерилізації не менше 150° C, а також засобами та способами радіаційного та електромагнітного опромінення відповідного призначення безпосередньо на об'єкті;
хімічний метод знезараження відходів категорії B включає обробку розчинами дезінфекційних засобів, що мають бактерицидну (включаючи туберкулоцидну), віруліцидну, фунгіцидну (спороцидну - за необхідності) дію у відповідних режимах, застосовується за допомогою спеціальних установок або способом занурення відходів у промарковані ємності з дезінфекційним розчином у місцях їх утворення.
14. Хімічне знезараження відходів категорії B на місці їх утворення використовується як обов'язковий тимчасовий захід за відсутності приміщення для поводження з відходами або при відсутності централізованої системи знезараження.
15. Рідкі відходи категорії B (блювотні маси, сеча, фекалії), у тому числі аналогічні біологічні рідини хворих на туберкульоз, зливаються в систему централізованої каналізації тільки після попереднього знезараження хімічним або фізичним методами.
16. Для знезараження відходів категорії B слід використовувати засоби і обладнання, дозволені до використання в Україні в установленому законодавством порядку.
17. Термічне знешкодження відходів категорії B може здійснюватись децентралізованим способом (інсинератори або інші установки термічного знешкодження, що призначені для застосування з цією метою). Термічне знешкодження відходів категорії B може здійснюватись централізованим способом.
18. Патологоанатомічні та органічні операційні відходи категорії B (органи, тканини) підлягають кремації (спалюванню).
19. Вивезення відходів категорії B, що не пройшли знезараження (дезінфекції) в місцях утворення чи у приміщеннях для поводження з відходами, за межі території закладів не допускається.
20. Відходи категорії B після знезараження передаються на підприємства, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами та мають відповідне сертифіковане обладнання.
VI. Вимоги до медичних відходів категорії C
1. До відходів категорії C, що можуть становити загрозу хімічного характеру, належать:
лікарські, діагностичні, дезінфекційні засоби;
елементи живлення, предмети, що містять ртуть, прилади і обладнання, що містять важкі метали;
відходи, що утворились в результаті експлуатації обладнання, транспорту, систем освітлення тощо.
2. Зазначені у пункті 1 цього розділу відходи збирають у марковані ємності з кришками, які щільно прилягають, та зберігають у спеціально виділених приміщеннях.
3. Збирання, тимчасове зберігання відходів цитостатиків і генотоксичних препаратів, а також всіх видів відходів, що утворюються в результаті приготування їх розчинів (флакони, ампули тощо), без дезактивації не допускається. Медичні відходи підлягають негайній дезактивації на місці утворення із застосуванням відповідних засобів. Також необхідно провести дезактивацію робочого місця. Роботи з такими відходами повинні проводитись із застосуванням відповідних засобів індивідуального захисту та здійснюватись у витяжній шафі.
4. Вимоги до приміщень для тимчасового зберігання медичних відходів викладені у додатку 2 до цих Правил.
5. Медичні відходи категорії C передаються спеціалізованим підприємствам, що мають ліцензію на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.
VII. Вимоги щодо медичних відходів категорії D
1. До відходів категорії D належать всі матеріали, що утворюються в результаті використання радіоізотопів у медичних та/або наукових цілях у будь-якому агрегатному стані, що перевищують допустимі рівні, встановлені нормами радіаційної безпеки.
2. Збирання, зберігання, транспортування та видалення відходів категорії D здійснюються відповідно до вимог законодавства України щодо поводження з радіоактивними відходами, нормами радіаційної безпеки.
VIII. Організація роботи з відходами та вимоги до персоналу
1. Для організації поводження з відходами і щоденного контролю у закладах керівник закладу призначає відповідальну особу або такою відповідальною особою є керівник закладу.
2. Персонал, який контактує з відходами, проходить попередні (при прийомі на роботу) та періодичні медичні огляди відповідно до вимог законодавства України.
3. При прийомі на роботу та надалі щороку персонал повинен проходити обов'язковий інструктаж щодо правил безпечного поводження з відходами.
4. Персонал, що контактує з відходами, забезпечується відповідними засобами індивідуального захисту.
5. У випадку одержання працівником при поводженні з відходами травми, потенційно небезпечної щодо інфікування (укол, поріз з порушенням цілісності шкірного покриву та/або слизової), необхідно вживати заходів екстреної профілактики. На робочому місці персоналу повинна бути аптечка першої медичної допомоги при травмах та робочі розчини дезінфекційних засобів.
6. Повідомлення, облік і розслідування випадків інфікування персоналу збудниками інфекційних захворювань, пов'язаних з професійною діяльністю, проводяться відповідно до законодавства.
IX. Загальні вимоги до способів та методів знешкодження відходів
1. Знешкодження медичних відходів категорії A може здійснюватися централізованим або децентралізованим способами.
2. При децентралізованому способі знешкодження/знезараження відходів здійснюється в приміщеннях для поводження з відходами в межах території закладу відповідними установками, що розташовуються відповідно до вимог законодавства України про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення.
3. Вибір методів знешкодження медичних відходів залежить від потужності та профілю закладу, наявності установок для знешкодження відходів.
X. Вимоги до організації приміщень для зберігання та поводження з відходами
1. Контейнери з безпечними відходами зберігаються на спеціальному майданчику. Контейнерний майданчик повинен бути розташований на території господарської зони закладу на відстані від лікувальних корпусів та харчоблоку не менше 25 метрів та мати тверде покриття. Розмір контейнерного майданчика повинен перевищувати площу основи контейнерів на 1,5 метра в усі боки. Майданчик повинен бути огороджений. Кількість контейнерів визначається потужністю закладу.
2. Приймання, знезараження, тимчасове зберігання (накопичення) відходів, мийка та дезінфекція стійок-візків, контейнерів та іншого обладнання, що застосовується для переміщення відходів, може здійснюватись як в окремій будівлі у господарчій зоні з під'їзними шляхами, так і в складі корпусу, у тому числі у підвальних приміщеннях з автономною витяжною вентиляцією (за винятком установок для знешкодження відходів методом спалювання, піролізу). Розміщення зазначених приміщень у структурі підрозділів не допускається (крім приміщень для знезараження в лабораторіях, що здійснюють роботи із збудниками 1 - 4 груп патогенності).
3. Приміщення повинне бути розташоване від лікувальних корпусів та харчоблоку на відстані не менше 25 метрів. Мінімальна площа приміщень визначається потужністю закладу.
4. Склад і мінімальні площі приміщень наведено у додатку 3 до цих Правил.
5. Приміщення повинні бути забезпечені постачанням холодної та гарячої води, водовідведенням, системою автономної вентиляції. Об'ємно-планувальні і конструктивні рішення приміщень повинні забезпечувати потоковість технологічного процесу та можливість дотримання принципу поділу на "чисту" та "брудну" зони.
6. Приміщення умовно поділяється на такі зони:
"брудну", до якої належать приміщення прийому та тимчасового зберігання відходів, що надходять, приміщення обробки відходів, обладнане установками для знезараження відходів категорії B, приміщення мийки та дезінфекції. При невеликих об'ємах можливе тимчасове зберігання відходів, що надходять, та їх знезараження в одному приміщенні;
"чисту", до якої належать приміщення зберігання знезаражених відходів, вимитих і знезаражених засобів для переміщення відходів (можливе їх спільне розміщення в одному приміщенні), склад витратних матеріалів, кімната персоналу, санвузол.
Висота приміщень визначається відповідно до габаритів обладнання, що встановлюється.
7. Поверхня стін, підлоги і стелі повинна бути гладкою, стійкою до впливу вологи, мийних і дезінфекційних засобів. Підлога вкривається вологостійким матеріалом, не слизьким і стійким до механічного впливу.
Зовнішня та внутрішня поверхня меблів і обладнання повинна бути гладкою, виконана з матеріалу, стійкого до впливу вологи, мийних та дезінфекційних засобів.
8. Вимоги до освітлення:
у всіх приміщеннях передбачається сумісне або штучне освітлення відповідно до гігієнічних вимог щодо природного, штучного та поєднаного освітлення житлових і громадських будівель;
у виробничих приміщеннях рівень штучного освітлення повинен бути не менше 200 люкс.
9. Вимоги до організації повітрообміну:
повітрообмін приміщень повинен забезпечувати підтримку допустимих параметрів мікроклімату;
пристрій вентиляції повинен унеможливлювати перетікання повітряних мас з "брудних" зон (приміщень) у "чисті";
у приміщеннях передбачається автономна припливно-витяжна вентиляція з механічним спонуканням. Схема повітрообміну визначається технологічним завданням. Кратність повітрообміну за витяжкою та необхідність установки місцевих відсмоктувачів визначаються за розрахунком, залежно від виду, кількості та потужності технологічного обладнання;
витяжна вентиляція з механічним спонуканням без влаштування організованого притоку передбачається з приміщень "брудної" зони.
10. Вимоги до мікроклімату приміщень наведені у додатку 4 до цих Правил.
11. Приміщення оснащується з урахуванням такого:
розміщення обладнання повинно проводитись з урахуванням забезпечення вільного доступу до всього обладнання;
приміщення тимчасового зберігання і знезараження відходів оснащуються бактерицидними опромінювачами або іншими пристроями знезараження повітря.
XI. Гігієнічні вимоги до утримання приміщень, обладнання та інвентарю
1. Приміщення для поводження з відходами, обладнання та інвентар повинні утримуватись у чистоті. Поточне прибирання проводять вологим способом не рідше одного разу на тиждень із застосуванням мийних і дезінфекційних засобів. Генеральне прибирання проводять не рідше 1 разу на місяць. Обробці підлягають стіни, меблі, технологічне обладнання, підлога. Обробка здійснюється дезінфекційним розчином, протирають обладнання, видаляють видимі забруднення зі стін, потім миють підлогу.
2. Інвентар для прибирання повинен бути окремий для "чистої" та "брудної" зони, мати чітке маркування із зазначенням видів прибиральних робіт, використовуватись тільки за призначенням і зберігатись окремо в коморах або шафах основних виробничих приміщень.
XII. Облік медичних відходів та вимоги до їх транспортування
1. Облік, моніторинг та інформування у сфері поводження з медичними відходами закладів здійснюються згідно з вимогами законодавства.
2. Облік медичних відходів включає: реєстрацію кількості відповідної категорії відходів та складання актів передачі відходів організації-перевізнику та/або суб'єктам господарської діяльності у сфері поводження з відходами.
3. Багаторазові контейнери для транспортування медичних відходів підлягають миттю і дезінфекції не рідше 1 разу на тиждень, для небезпечних відходів - після кожного спорожнення.
В. о. Начальника Управління |
Н. Бутильська |
Додаток 1
до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами
(пункт 7 розділу III)
Система маркування медичних відходів
Вид відходів |
Маркування ємності |
Вид ємності |
Медичні відходи категорії B |
Напис для маркування: "Особливо небезпечно" |
Міцний, герметичний пластиковий одноразовий пакет або контейнер, придатний для обробки автоклавом |
Медичні відходи категорії B (органічні відходи хворих: тканини, органи тощо) |
Напис для маркування: "Особливо небезпечно" |
Пластиковий одноразовий герметичний пакет або контейнер |
Медичні відходи категорії B (гострі предмети) |
Напис для маркування: "Небезпечно, гострі предмети" |
Одноразові, стійкі до проколу контейнери (за винятком скляних) |
Медичні відходи категорії C (хімічні і фармацевтичні відходи) |
Напис для маркування: "Небезпечно" |
Герметичний пластиковий одноразовий пакет або контейнер |
Медичні відходи категорії C (цитотоксичні відходи) |
Напис для маркування: "Особливо небезпечно" |
Одноразові тверді герметичні контейнери |
Медичні відходи категорії D (радіоактивні відходи) |
Маркування та пакування згідно з вимогами чинного законодавства України щодо поводження з радіоактивними речовинами |
Додаток 2
до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами
(пункт 11 розділу V)
Вимоги до приміщень для тимчасового зберігання медичних відходів
1. Підлога приміщень повинна мати герметичну основу із належними стічними особливостями, що чиститься та знезаражується (дезінфікується).
2. Оздоблення стелі та стін повинне забезпечувати їх миття та дезінфекцію по всій висоті (наприклад покриватися вологостійкою фарбою).
3. Приміщення повинно бути обладнане:
умивальником;
краном для поливу;
бактерицидними лампами з урахуванням об'єму приміщення;
вентиляцією та освітленням.
4. Повинен бути вільний доступ для персоналу, який відповідає за видалення відходів, та під'їзд для автомобілів-сміттєвозів (візків).
5. Обов'язкова наявність замка для попередження доступу сторонніх осіб. Також місце для зберігання відходів повинне унеможливлювати потрапляння тварин, не може бути місцем розмноження або джерелом їжі для комах і гризунів, захищене від несприятливих погодних умов.
6. Віддаленість від місць зберігання харчових продуктів та приміщень для приготування їжі.
7. Зручне розташування місць зберігання інвентарю для прибирання приміщення, захисного одягу та пакетів або контейнерів для відходів.
Додаток 3
до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами
(пункт 4 розділу X)
Склад і мінімальні площі приміщень*
N з/п |
Найменування приміщень |
Мінімальна площа, м2 |
1 |
Прийом і тимчасове зберігання (накопичення) незнезаражених відходів |
6 |
2 |
Робоче приміщення для знезараження відходів |
Залежно від габаритів обладнання, але не менше 12 |
3 |
Тимчасове зберігання оброблених відходів (приміщення передбачається при відсутності умов для зберігання на території) |
Залежно від потужності ділянки, але не менше 6 |
4 |
Мийка і дезінфекція контейнерів, стійок, візків |
4 |
5 |
Приміщення тимчасового зберігання контейнерів, стійок, візків |
8 |
6 |
Склад витратних матеріалів |
4 |
7 |
Санітарно-побутові приміщення (гардеробна, душова, санвузол, зберігання прибирального інвентарю) |
6 |
8 |
Кімната персоналу з робочим місцем |
8 |
____________
* Для будівель, що знову споруджуються та реконструйованих. При об'ємі відходів, що обробляються до 200 л на добу, допускається наявність мінімального набору приміщень у складі двох зон відповідно до пункту 6 розділу X цих Правил.
Додаток 4
до Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами
(пункт 10 розділу X)
Вимоги до мікроклімату в приміщеннях
N з/п |
Найменування приміщень |
Внутрішня температура, ° C |
Кратність повітрообміну |
Кратність витяжки при натуральному повітрообміні |
|
приплив |
витяжка |
||||
1 |
Прийом і тимчасове зберігання (накопичення) незнезаражених відходів |
16 |
- |
1,5 |
2 |
2 |
Робоче приміщення для знезараження відходів |
18 - 20 |
З розрахунку тепло- і вологонадлишків* |
З розрахунку тепло- і вологонадлишків* |
Не допускається |
3 |
Тимчасове зберігання оброблених відходів |
16 |
- |
2 |
Не допускається |
4 |
Мийка і дезінфекція контейнерів, стійок, візків |
18 |
3 |
4 |
Не допускається |
5 |
Приміщення тимчасового зберігання контейнерів, стійок, візків |
18 |
- |
1 |
1 |
6 |
Склад витратних матеріалів |
16 |
1 |
1 |
1 |
7 |
Санітарно-побутові приміщення (гардеробна, душова, санвузол, зберігання притирального інвентарю) |
23 |
Приплив з коридору |
75 м3/год на 1 д. с. |
2 |
8 |
Кімната персоналу з робочим місцем |
20 |
1 |
1 |
1 |
____________
* Залежно від технології та виду обладнання.
____________