Дещо про інструктажі водіїв автотранспортних засобів з питань безпеки руху
[
]
20.10.2012, 09:11
Дещо про інструктажі водіїв автотранспортних засобів з питань безпеки руху
Дуже багато людей сьогодні гине на дорогах нашої країни. Та незначна частка дорожньо-транспортних пригод відбувається з технічних причин. В основній масі - в смертях на дорогах винні саме люди. Не увага, зневага, користування мобільним телефоном піч час руху, втома, пияцтво, відсутність навичок. Всі ці моменти стають фатальними для великої кількості людей. Всього цього можна уникнути впевнені спеціалісти, громадські організації, урядові органи. Навіть знімають шокуючі соціальні ролики та розробляють різні нормативно-правові акти, які передбачають вимоги щодо проведення інструктажів з безпеки дорожнього руху з усіма водіями.
Інструктажі з безпеки дорожнього руху водіїв колісних транспортних засобів є невід'ємною частиною дотримання дисципліни на транспорті та обов'язковий інструмент з профілактики безпеки руху на дорогах.
Статтями 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року і 12 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року передбачено обов'язки автомобільних перевізників. Зокрема на них покладено забезпечення безпеки дорожнього руху, в т.ч. проведення стажування та інструктажів водіїв з метою підвищення їх кваліфікації та професійного рівня, отримання необхідних знань і навичок з питань безпеки дорожнього руху. На виконання цих вимог наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 5 серпня 2008 року № 975 затверджено «Порядок проводки інструктажів та стажування водіїв колісних транспортних засобів». Дія цього Порядку поширюється на всіх автомобільних перевізників які мають колісні транспортні засоби (КТЗ) і які приймають участь в дорожньому русі.
Згідно з пунктами 1.4, 1.7 зазначеного Порядку організація та проведення інструктажів, їх облік, лягає на службу безпеки дорожнього руху підприємства. Також замість служби може бути особа, на яку покладено обов'язки і функції служби безпеки дорожнього руху. Якщо підприємство не має можливості самостійно забезпечити проведення інструктажів своїм водіям, то необхідно забезпечити проведення таких інструктажів на іншому підприємстві.
Контроль за організацією роботи з проведення інструктажів здійснюється самим керівником підприємства. Для цього воно повинно:
- Затвердити (наказом чи розпорядженням) програми інструктажів водіїв колісних транспортних засобів з урахуванням конкретних умов і видів перевезень;
- Визначити осіб, на які покладаються обов'язки з проведення інструктажів безпеки руху;
- Визначити строси проведення інструктажів з безпеки руху;
- Визначити перелік працівників, які повинні проходити інструктажі з безпеки руху.
Також Порядком № 975 визначено види інструктажів. Вони трохи схожі за найменуванням і за змістом з інструктажами з питань охорони праці. Зокрема інструктажі з безпеки руху діляться на: вступний, первинний, передрейсовий (він же цільовий), періодичний (він же повторний), позаплановий (він же спеціальний).
Заборонено допускати водіїв до роботи без проходження ними інструктажів з безпеки руху та з питань охорони праці у встановлені строки.
Для обліку та контролю результатів проведення інструктажів з безпеки руху Порядком № 975 передбачено ведення двох журналів. Це Журнал реєстрації вступного інструктажу з безпеки руху та Журнал реєстрації інструктажів з безпеки руху. Перший журнал зберігається в службі безпеки руху. Другий журнал - Журнал реєстрації інструктажів з безпеки руху, зберігається у безпосереднього керівника водія.
Обидва журнали в обов'язковому порядку ведуться на всіх підприємствах, де експлуатуються транспортні засоби, незалежно від їх кількості. Належним чином журнали повинні бути пронумеровані і прошнуровані, а також і скріплені печаткою підприємства.
Варто відзначити, що інструктажі з безпеки руху можуть бути суміщені з інструктажами з охорони праці. Їх можна проводити одночасно, але при цьому програми інструктажів та інструкції об'єднувати не можна, а результати інструктажів необхідно заносити в різні журнали.