Дозвіл на початок роботи від пожежників із 1 липня буде скасовано 1 липня 2013 року запрацює Кодекс цивільного захисту України (
КЦЗ). Багато положень цього документа для нашої країни, по суті, не нові, та тією чи іншою мірою врегульовані іншими нормативними документами. Чому ж ми тоді звернули увагу на цей документ? Справа в тому, що у зв’язку з набранням ним чинності припинять дію
Закони про Цивільну оборону,
про пожежну безпеку, про війська Цивільної оборони, про аварійно-рятувальні служби, про захист від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та низка інших.
Як сказано в самому тексті КЦЗ, він покликаний урегулювати відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, і визначити повноваження держорганів й органів місцевого самоврядування, права та обов’язки фізосіб, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності у сфері цивільного захисту
1.
Простіше кажучи, усі правовідносини, які були врегульовані зазначеними вище законами, стануть предметом регулювання КЦЗ.
Однак ми наразі не розглядатимемо постатейно всі нюанси й не аналізуватимемо шляхи обходу підводних каменів, а розповімо вам про одне із найбільш спірних і неприємних правил нового Кодексу.
Отже, суб’єкти господарювання, що діють на підставі дозволів на початок роботи
2, виданих відповідно до Закону про пожежну безпеку
3, за період
з 1 липня 2013 року по 1 січня 2014 року, зобов’язані подати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі — декларація). Ось так.
Нагадаємо!
Згідно зі ст. 10 Закону про пожежну безпеку, дозвіл на початок работи не отримували:
- суб’єкти господарювання, які провадять діяльність на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства. Декларацію відповідності об’єкта вимогам пожежної безпеки реєстрував знову-таки орган держпожнагляду. Водночас декларативний принцип ведення діяльності не був передбачений для потенційно небезпечних, вибухонебезпечних об’єктів або об’єктів із масовим перебуванням людей;
- у разі прийняття в експлуатацію об’єктів нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту в установленому законом порядку;
- для оренди торгових місць, кіосків, контейнерів, якщо вони були розміщені на ринку, на експлуатацію якого видавався дозвіл, відповідно до схеми, погодженої з органами держпожнагляду.
З 1 липня 2013 року дозволи на початок роботи будуть скасовані. Їх повністю замінить декларативна схема початку роботи підприємств.
Згідно із ч. 2 ст. 57 КЦЗ, початок роботи новоутворених підприємств і початок використання суб’єктами господарювання об’єктів нерухомості (будівель, споруд або їх частин) здійснюватиметься на підставі поданої та зареєстрованої декларації. Відбудеться це у зв’язку з тим, що Закон про пожежну безпеку втратить чинність, а Законом № 5404 із Переліку документів дозвільного характеру заберуть п. 77.
Підприємствам і підприємцям із високим ступенем ризику додатково доведеться отримувати позитивний висновок за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану об’єкта чи приміщення. Такий висновок потрібно буде отримувати саме до початку роботи підприємства або використання об’єкта нерухомості, і він діятиме до моменту реєстрації декларації. Стосовно ступеня ризику, то відповідні переліки органам влади ще належить визначити
4 (ч. 3 ст. 57 КЦЗ).
Декларацію потрібно буде подавати для реєстрації до територіального відділення Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Передбачене як безпосереднє подання, так і подання через адміністратора
5. Зареєструвати її (або обгрунтовано відмовити в реєстрації) повинні протягом 10 календарних днів із моменту отримання. Якщо СПД не отримає жодної відповіді, то на 11-й день декларація вважається зареєстрованою за принципом мовчазної згоди.
Декларацію не потрібно подавати:- для використання торговельних місць, кіосків та контейнерів, якщо вони розміщені на ринку відповідно до схеми, погодженої з пожежними;
- орендарем об’єкта нерухомості (особою, яка використовує об’єкт нерухомості за цивільно-правовим договором, який не передбачає переходу права власності на нього), за умови, що власник об’єкта вже зареєстрував на нього декларацію.
Що ж буде, якщо почати використовувати об’єкт не зареєструвавши декларації? У ч. 5 ст. 57 КЦЗ сказано, що суб’єкт господарювання може використовувати об’єкти лише з моменту реєстрації декларації — таке одне з правил дотримання вимог пожежної безпеки, що випливає із самої назви ст. 57 КЦЗ.
Насамперед, ст. 69 КЦЗ передбачено, що посадові особи держпожнагляду можуть видати припис — усунути таке порушення. За невиконання припису загрожує відповідальність згідно зі ст. 188
8 КпАП у розмірі від 0,5 до 7 НМДГ — для громадян (8,50 грн — 119,00 грн) і від 2 до 10 НМДГ — для посадових осіб (34,00 грн — 170,00 грн).
Крім того, завдяки Закону № 5404, КпАП буде доповнено ст. 1752, згідно з якою провадження діяльності підприємцями та підприємствами без зареєстрованої декларації (звичайно ж, лише в тому випадку, коли реєстрація декларації обов’язкова) каратиметься серйознішим штрафом — від 40 до 100 НМДГ (680,00 грн — 1700,00 грн).
Зверніть увагу!
Ст. 164 КпАП,
якою встановлено відповідальність за діяльність без документа
дозвільного характеру, не застосовуватиметься, оскільки, як уже
згадувалося, декларативний принцип початку роботи СПД прийшов на зміну
дозвільного порядку, і необхідність отримання дозволу на початок роботи
відпала. Розглядати справи про адміністративні правопорушення й
застосовувати штрафи будуть (як і раніше) уповноважені органи
держпожнагляду згідно зі ст. 223 КпАП.
Висловимо таке припущення: пожежні, у разі відсутності у СПД зареєстрованої декларації, також можуть звернути пильну увагу на ваш об’єкт і з метою контролю пожежної безпеки провести перевірку, як кажуть, «на відповідність». Будь-яка перевірка — процедура не з приємних. І цей випадок — не виняток. Адже за умови наявності будь-яких порушень, та ще й якщо вони створюють загрозу життю й здоров’ю людей, до вас цілком можуть застосувати заходи реагування відповідно до ч. 2 ст. 68 КЦЗ. Наслідки такі: призупинення роботи підприємства, окремого виробництва, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції тощо. Щоправда, такі заходи застосовуються лише в судовому порядку, і їх, звичайно ж, можна буде оскаржити (ч.ч. 2, 3 ст. 68 КЦЗ). Аналогічні повноваження пожежних, прописані в Законі № 5404, продублюють і в Законі про основні засади державного нагляду.
Водночас важливо зазначити, що згідно з КЦЗ Уряд ще має затвердити форму декларації, порядок її подання та реєстрації. Відведено для цього 6 місяців із моменту набрання Кодексом чинності. Якщо цього не трапиться, залишиться відкритим питання: які ж усе-таки документи потрібно буде подавати (одержувати) перед початком роботи підприємства? Простіше кажучи, до появи затвердженої Кабміном форми декларації правило про її подання не запрацює, отже, про жодні санкції не може навіть ітися.
ПідсумуємоВимога про поголовне подання декларацій із 1 липня й до початку 2014 року, звичайно ж, не витримує жодної критики. Аналізуючи Закон про пожежну безпеку та Порядок видачі дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень, можна побачити, що дозвіл на початок роботи має безстроковий характер, оскільки термін його дії як такий жодними нормами не обмежений. Уявіть ситуацію, коли підприємству, що має на руках дозвіл на початок роботи, відмовлять у реєстрації декларації?! Абсурд у чистому вигляді...
Установлення цієї вимоги вкотре підтверджує те, що законодавство в нашій країні непостійне, а один із основоположних принципів юриспруденції — принцип правової стабільності — згадується надто рідко. Тож потішити може лише одне — процедура реєстрації декларації безкоштовна.
Євген БОНДАРЕНКО, юрист ТОВ «Інститут стратегічних досліджень»
Список використаних нормативно-правових актів:
КЦЗ — Кодекс цивільного захисту України.
ГКУ — Господарський кодекс України.
КпАП — Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Закон № 5404 — Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України» від 02.10.2012 р. № 5404-VI.
Закон про Цивільну оборону — Закон України «Про Цивільну оборону України» від 03.02.1993 р. № 2974-XII.
Закон про пожежну безпеку — Закон України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 р. № 3745-XII.
Закон про війська Цивільної оборони — Закон України «Про війська Цивільної оборони України» від 24.03.1999 р. № 556-XIV.
Закон про аварійно-рятувальні служби — Закон України «Про аварійно-рятувальні служби» від 14.12.1999 р. № 1281-XIV.
Закон про захист від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру — Закон України «Про захист населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру» від 08.06.2000 р. № 1809-III.
Закон про дозвільну систему — Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-IV.
Закон про основні засади державного нагляду — Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. № 877-V.
Перелік документів дозвільного характеру — додаток до Закону України «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19.05.2011 р. № 3392-VI.
Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій — Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затверджене Указом Президента України від 16.01.2013 р. № 20/2013.
Положення про державного адміністратора — Положення про державного адміністратора та порядок його взаємодії з регіональними, місцевими дозвільними органами та суб’єктами господарювання, затверджене наказом Мінекономрозвитку від 12.01.2012 р. № 28.
Порядок видачі дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень — Порядок видачі дозволу на початок роботи підприємств та оренду приміщень, затверджений постановою КМУ від 14.02.2001 р. № 150.
1 Ст. 4 КЦЗ визначено, що цивільний захист — це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таких ситуацій, ліквідації їх наслідків та надання допомоги потерпілим у мирний час та в особливий період.
2 Дозволи на початок роботи новоутворених підприємств, введення в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих об’єктів та об’єктів іншого призначення, впровадження нових технологій, передання для виробництва зразків нових пожежонебезпечних машин, механізмів, устаткування та продукції, оренду приміщень.
3 Дозволи, видані органами держпожнагляду — територіальними відділеннями Державної служби України з надзвичайних ситуацій, — див. Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій (до реформи органів виконавчої влади — Державною інспекцією техногенної безпеки).
4 Критерії віднесення суб’єкта підприємництва до високого, середнього та незначного ступенів ризику визначить КМУ.
5 Державний адміністратор — посадова особа місцевої ради чи виконкому, яке виконує завдання посередника між суб’єктами господарювання та всілякими дозвільними органами. Він займається організацією видачі (у т.ч. дублікатів), переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру. Детальніше про це написано в ст. 5 Закону про дозвільну систему та в Положенні про державного адміністратора.