Як поводитися, якщо у
багатоквартирному житловому будинку виникла
пожежа?
Якщо у Вас в будинку сталася пожежа, перш за все необхідно повідомити про це в пожежну охорону за телефоном 1-01. Час - найважливіший фактор при пожежі тому телефонувати необхідно як найшвидше. Не забувайте - пожежним треба ще прийняти заявку (. 1 хв), виїхати за Вашою заявою (. 1 хв), доїхати до Вас через пробки і забиті перехрестя (до 10 хвилин в місті) або по розбитих дорогах з найближчого міста (до 20 хвилин в сільській місцевості).
Диспетчер оформляє виклик по так званому опитувального листа, в якому дуже багато питань - адресу, що горить, скільки поверхів у будинку, чи є загроза людям і так далі. Нехай Вас такий перелік не бентежить - пожежна частина виїжджає після відповіді на третє питання, про що диспетчер зазвичай повідомляє заявника. Відповіді на перші три питання необхідні для визначення, скільки і яких машин висилати на пожежу, наприклад, на будівлі висотою від 3-х поверхів і вище відразу висилається автодрабина, навіть якщо горить в підвалі.
Якщо пожежа відбувається у Вашій квартирі, Ваші дії гранично прості - негайно покинути квартиру, надавши допомогу в евакуації дітям і людям з обмеженими можливостями. Викликати пожежну охорону в цьому випадку краще вже з сходової клітки, спустившись на поверх вниз. Пам'ятайте, на те, щоб покинути палаючу квартиру, у Вас дуже мало часу - вогонь і особливо дим можуть вже через пару хвилин відрізати Вас від виходу. Прикладена до рота і носа волога ганчірка в таких умовах допомагає не завжди, але ж її ще треба знайти і намочити ... І - це найголовніше - не забувайте, що найдорожче, що є у Вашій, навіть незастрахованою квартирі - це життя і здоров'я - Ваше та Ваших рідних і близьких. Все інше можна, хоч деколи і з трудом, відновити, а життя і здоров'я - ні.
Покидаючи оселю, щільно прикрийте двері, не закриваючи її на замок, щоб пожежні могли безперешкодно потрапити в квартиру. Вікна квартири по можливості (спеціально для цього повертатися в квартиру не слід) закрийте, щоб обмежити доступ повітря до зони горіння. Опинившись на сходах, підійміть шум, голосно кричите «Пожежа», щоб поставити до відома про пожежу сусідів. Після цього, якщо диму на сходах ще немає або мало, відключіть автомати захисту або виверніть пробки. Втім, це не обов'язково, якщо Ви цього не зробите, це зроблять прибулі пожежники.
Тепер спускайтеся до під'їзду і зустрічайте пожежних, розкажіть їм, що саме у Вас загорілося, як туди потрапити і чекайте результату ...
Спробувати гасити пожежу самостійно взагалі не рекомендується, але якщо вже так хочеться, то на площі не більше 0,5 м2 (наприклад, щільно укутати щільною ж тканиною телевізор, що загорівся, або, якщо у Вас в будинку є вогнегасник (ціна питання - близько 150 грн.), то з його допомогою. Якщо дим швидко прибуває - кидайте все і тікайте на вулицю.
Якщо пожежа сталася не в Вашій квартирі, а, наприклад, у Вашому під'їзді, на одному з нижніх поверхів, Ваші дії можуть бути дещо іншими, але починати все одно потрібно з дзвінка в пожежну охорону. Не соромтеся і не сподівайтеся, що хтось вже подзвонив - чим більше дзвінків, тим краще і тим більш серйозно поставляться до Вашого пожежі. Після повідомлення в пожежну охорону пора подумати і про евакуацію.
Якщо у Вашому будинку є незадимлювана сходова клітка, краще піти від гріха подалі. Впевнено можна вважати незадимлюваною сходову клітку, яка повністю відокремлена від поверхів і вихід на яку з кожного поверху здійснюється через повітряну зону - це такий балкон або лоджія, потрапити на яку можна з ліфтового холу чи із загального коридору.
Якщо у Вашому будинку таких сходів немає або шлях до неї через коридор або хол вже задимлений, бігти крізь дим, звичайно, не треба - це дуже небезпечно, можна просто не добігти, таких випадків, на жаль, досить багато. До того ж, Ви ж не знаєте, що горить, у складі диму можуть бути й отруйні речовини - вдихнув і відразу знепритомнів ... Повної гарантії не дає навіть наявність саморятувальника (це такий спеціальний капюшон), особливо, якщо поверхів багато - там, внизу, адже може бути не тільки дим, але і вогонь. Тобто, до незадимлюваних схів в саморятівнику Ви, звичайно, доберетеся, в інших випадках краще залишитися вдома.
При цьому потрібно щільно закрити двері квартири, краще НЕ на замок, щоб при необхідності могли вільно увійти пожежні. У деяких випадках, якщо дим продовжує надходити в квартиру, треба також закрити і двері кімнати, де Ви знаходитесь. Якщо задимлення в коридорі чи на сходовій клітці сильне, а також якщо там висока температура, не полінуйтеся і прокладіть дверні щілини якими-небудь мокрими ганчірками, краще по периметру дверей - це не дасть задимленню та високій температурі швидко поширитися по Вашій квартирі.
Кватирку або навіть вікно відкрити доведеться - Вам же треба чимось дихати, особливо якщо в квартиру надходить дим. При закритих дверях в квартиру відкрита кватирка або вікно якоїсь серйозної тяги не викличуть. А краще взагалі вийти на балкон. Єдиний випадок, коли вікна та кватирки краще щільно закрити, а на балкон не виходити - це якщо задимлення виникло зовні будівлі і дим піднімається вгору повз Ваших вікон та балкону. А ось за вентиляційними отворами доглянете. Зазвичай вони бувають на кухні і в приміщеннях санвузла. Якщо через них в Вашу квартиру надходить дим, їх теж краще закрити, а якщо це неможливо, постаратися заткнути мокрими ганчірками.
Мокра ганчірка, до речі, досить діючий підручний засіб боротьби з димом, особливо коли є час її знайти і намочити. Якщо прикрити їй обличчя (рот і ніс), можна досить вільно дихати навіть в диму, правда в не дуже щільному. Це може стати в нагоді, якщо Ваша квартира все ж буде задимлена. За допомогою простої мокрої ганчірки Ви цілком зможете протриматися до приходу пожежників. В крайньому випадку, ляжте на підлогу - там, як правило є так звана нейтральна зона, де диму практично немає, оскільки він піднімається в основному вгору. Але пам'ятайте - така зона утворюється тільки на поверсі пожежі, якщо пожежа нижче, такої зони може і не бути.
А ось про те, щоб пожежні при необхідності прийшли до Вас швидше, краще подбати додатково. Звичайно, якщо загоряння невелике і небезпека Вам не загрожує, Ви можете просто спокійно чекати, коли пожежу загасять і задимлення в будинку зникне. Але при найменшій підозрі на те, що Вам загрожує вогонь або дим (підставою для такого побоювання може служити значне задимлення квартири, ускладнене дихання, підвищення температури в квартирі або нагрів стін або повітропроводів вентиляції, а також наявність в квартирі, наприклад, астматиків, для яких навіть слабкий дим дуже небезпечний) потрібно повідомити пожежним про небезпеку що загрожує Вам,це дозволить їм діяли не наосліп, а цілком цілеспрямовано намагалися Вас знайти і надати Вам допомогу. У цьому випадку можна подзвонити по телефону «1-01» і сказати, що у Вашому будинку пожежа, Ви перебуваєте в такій-то квартирі в такому-то під'їзді на такому-то поверсі і Вам потрібна допомога. Після цього підійдіть до вікна або вийдіть на балкон і постарайтеся привернути до себе увагу пожежних криками і розмахуючи білою або яскравою ганчіркою або хусткою.
Не хвилюйтеся, Вас знайдуть і врятують. Збереження спокою в подібних ситуаціях - основна умова збереження Вашого життя і здоров'я, так що найголовніше - не панікувати, навіть якщо дуже страшно ...
Ну, і на закінчення - кілька зауважень. Непогано б ще до пожежі дізнатися, де знаходиться районна пожежна частина - це допоможе Вам хоч приблизно прикинути, скільки по часу належить чекати прибуття пожежних. Непогано б перевірити, в якому стані шляхи евакуації та пожежні крани, подбати про вогнегасник і саморятівник в квартирі, тобто не чекати, поки загориться, а щось зробити для своєї безпеки ще до пожежі. Тоді, може, і пожежі не буде ...