Как классификацируются помещения по степени опасности поражения электрическим током?
В соответствии с ПУЭ по степени опасности поражения людей электрическим током производственные помещения подразделяются на:
Помещения с повышенной опасностью: Они характеризуются наличием одного из следующих условий: токопроводящая пыль; токопроводящие полы (металлические, земляные и т. д.); высокая температура (более 35ºС); относительная влажность более 75%; возможность одновременного прикосновения человека к металлоконструкциям зданий, технологическому оборудованию, имеющим соединение с землей, с одной стороны, и к металлическим корпусам электрооборудования - с другой стороны.
Помещения особо опасные: Они характеризуются наличием одного из следующих условий:
особая сырость (влажность около 100%); химическая активная или органическая среда, действующая на изоляцию; одновременное наличие 2 и более условий для помещений повышенной опасности.
Помещения без повышенной опасности. В них отсутствуют условия, создающие повышенную или особую опасность.
За ступенем небезпеки ураження людей електричним струмом приміщення з електричними установками поділяються на три групи.
До першої належать приміщення з підвищеною небезпекою, в яких є одне або кілька умов, що створюють підвищену небезпеку: наявність вогкості або струмопровідного пилу (відносна вологість повітря довго перевищує 75%, а пил може осідати на проводах і потрапляти всередину машин і апаратів); наявність струмопровідних підлог (металеві, земляні, цегляні і т. п.), наявність високої температури (температура постійно перевищує 35 С); можливість дотику людини до металевих конструкцій будівель і технологічних механізмів з одного боку, що мають з'єднання із землею, до металевих корпусів електричних установок - з іншого.
До другої групи належать особоопасних приміщення, в яких є: особлива сирість (відносна вологість повітря близька до 100%, стеля, підлога і стіни покриті вологою); хімічно активна або агресивна середу (довгостроково містяться агресивні пари, гази і рідини, що руйнують ізоляцію і струмоведучі частини електричних установок); два або більше умов підвищеної небезпеки.
До третьої групи відносяться приміщення без підвищеної небезпеки (відсутні умови підвищеної або особливої небезпеки). Території, на яких розміщуються зовнішні електричні установки, за умовами електробезпеки відповідають особливо небезпечним приміщень.
Приміщення, призначені для монтажу та експлуатації електричного та електромеханічного обладнання, повинні відповідати таким вимогам. Відстань між елементами будівлі і переміщуваними до місця монтажу електричними установками повинно бути не менше 0,3 м по вертикалі і не менше 0,5 м по горизонталі, ширина проходів між електричними установками і елементами будинку - не менше 1 м. Для обладнання з напругою до 1 кВ ширина проходу між машинами і щитами управління повинна бути не менше 2 м, а при відкритих дверцятах щита - не менше 0,6 м У приміщеннях з електричними установками повинні бути передбачені площі для ремонту та монтажу обладнання, а також необхідні для цього вантажопідйомні механізми. Монтаж електричного та електромеханічного обладнання повинен проводитися так, щоб при його роботі шум і вібрації не перевищували допустимих меж.
|