Користування електрообігрівачами - переваги та недоліки
З настанням перших осінніх заморозків перед населенням постає проблема обігрівання своїх помешкань. Крім центрального опалення, для цього використовують печі, каміни, котли, різноманітні обігрівачі, часто експлуатують їх з порушеннями, що призводить до нещасних випадків.
Щорічна статистика свідчить: саме в осінньо-зимовий період істотно зростає число пожеж, що виникають через неправильну експлуатацію обігрівачів. З кожним днем збільшується їх асортимент, без них важко уявити побут. Найпопулярніші обігрівачі: масляні радіатори, конвектори, тепло-вентилятори, інфрачервоні обігрівачі. Кожен з цих обігрівачів має свої переваги та недоліки.
Масляний радіатор - це електрична бата¬рея, що нагадує звичайну батарею центрального опалення, наповнену, замість води, маслом. До його переваг можна віднести: безшумність, здатність працювати протягом кількох діб, пожежобезпечність.
Конвектор - обігрівання здійснюється за рахунок того, що холодне повітря потрапляє в конвектор знизу, всередині нагрівається і виходить зверху. Такий прилад забезпечує рівномірне нагрівання приміщення. Він безшумний, пожежобезпечний, крім того має естетичний вигляд. Сучасні при-лади оснащені термостатами, що дозволяє їм самостійно регулювати температуру.
Тепло-вентилятор - усередині має вентилятор і нагрівальну спіраль, повітря, що проходить крізь нього нагрівається, нагріваючи помешкання. Нагрівання відбувається швидко, як правило, тепло- вентилятори оснащені термостатами та пристроями автовимикання, на випадок перегрівання чи падіння. Єдиним недоліком є те, що пил, який збирається на спіралі, згорає, та з’являється неприємний запах.
Побутові інфрачервоні обігрівачі працю¬ють за рахунок кварцевої лампи, яка міститься в металевому корпусі. На відміну від інших пристроїв він обігріває не повітря, а предмети, на які його ске¬рували. Його плюси: пожежобезпечний, безшум¬ний, має кут повороту від 20 до 40 градусів.
Якщо ви плануєте обігрівати своє житло за допомогою електроприладів, запам’ятайте наступні поради:
Перше правило - електрообігрівач слід обирати заводського виготовлення. Дуже небезпечно використовувати саморобні прилади з відкритим нагрівальним елементом. Більшість пристроїв промислового виробництва безпечна. При виборі електрообігрівача в магазині зверніть увагу на його по-тужність. Не обирайте занадто потужні обігрівачі сумнівного виробника, особливо, якщо ви призначаєте його для обігріву невеликого приміщення. Якщо це обігрівач із зовнішнім нагрівальним елементом, він повинен бути закритий безпечною огорожею. Проте з будь-яким обігрівальним приладом необхідно дотримуватись певних правил безпеки. Необхідно уважно вивчити інструкцію з експлуатації електроприладу та не порушувати вимог, викладених у ній. Важливо пам’ятати, що у кожного приладу є свій термін експлуатації. Слідкуйте, щоб мережа, до якої підключається електрообігрівач, не була перевантаженою. Не використовуйте несправні прилади, з пошкодженою електропроводкою, не залишайте їх працювати на тривалий час на великій потужності та без нагляду. Також слід систематично проводити перевірку цілісності електропроводки, розеток, щитків і штепсельних вилок обігрівача. Необхідно слідкувати за станом обігрівального приладу: вчасно ремонтувати і замінювати деталі, як-що вони вийшли з ладу. Проте несправності у роботі електроприладів повинен усувати лише спеціаліст. Не слід залишати ввімкненими електрообігрівачі на ніч. Не можна пропускати провід від обігрівача під килимом, адже це може призвести до його перегрівання та перетирання, що несе за собою небезпечні наслідки. Важливим є регулярне очищення нагрівачів від пилу та сміття. Адже сторонні речовини можуть несподівано запалати.
Наступним простим правилом безпеки є правильне розміщення нагрівального приладу - його не можна ставити біля штор та меблів, виготовлених з дерева або вогненебезпечних матеріалів. Навіть економні інфрачервоні обігрівачі при тривалому впливі на легкозаймисті матеріали можуть досягти температури займання на відстані і спалахнути. Неможна на обігрівальних приладах сушити білизну та одяг. Основа, на яку ставиться електрообігрівач повинна бути негорючою.
У випадку, коли сталась пожежа, якщо загорівся електрообігрівач, спочатку необхідно його знеструмити. Якщо не виходить висмикнути вилку з розетки, потрібно вимкнути автомат в електрощитку. В жодному разі не можна гасити водою електроприлад під напругою. Після того як прилад знеструмлений - накрити його цупкою тканиною (ковдрою). Якщо пожежа вже перекинулась на домашні речі, ваші дії залежать від розміру пожежі. Якщо вона набула невеликого розміру спробуйте загасити вогонь за допомогою води, цупкої тканини, піску. Ні в якому разі не гасіть водою палаючу пластмасу - при потраплянні води палаючий пластик скипає і розбризкується. Якщо ви бачите, що самотужки справитись не в змозі, необхідно зали-шити приміщення, по можливості рухаючись повзом, дихаючи через зволожену тканину, і викликати рятувальну службу за номером 101.
Світлана Трошина,
заступник начальника відділу пожежно-профілактичної роботи
Добровільного-пожежного товариства України
|