
Лист Державної служби України з питань праці від 02.08.2016 № 8104/1/4.4-ДП-16
Щодо представництва членів профспілки та уповноважених з питань охорони праці у складі комісії з перевірки знань з охорони праці.
Щодо питання послідовності проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та стажування працівників
ЛИСТ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ ПРАЦІ
від 02.08.2016 № 8104/1/4.4-ДП-16
Державна служба України з питань праці (далі - Держпраці) розглянула звернення та повідомляє.
Організація проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці регламентується Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, яке затверджене наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 і зареєстроване в Мін’юсті України 15.02.2005 за N9 231 /1 051 1 (далі - Типове положення).
Пунктом 3.1 Типового положення визначено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи, а також учні, курсанти, слухачі та студенти під час трудового і професійного навчання проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, надання першої допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також правил поведінки у разі виникнення аварії.
Згідно з п. 3.10 Типового положення перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці (далі -комісія) підприємства, склад якої затверджується наказом керівника.
До складу комісії входять у тому числі представник профспілки або вповноважена найманими працівниками особа з питань схорони праці (далі - уповноважені з питань охорони праці).
Статтею 41 Закону України «Про охорону праці» (далі - Закон) визначено, що професійні спілки, їх об’єднання в особі своїх виборних органів і представників здійснюють громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці. У разі відсутності професійної спілки на підприємстві громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють уповноважені з питань охорони праці.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки.
Діяльність уповноважених з питань охорони праці регулюється Типовим положенням про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці, яке затверджене наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 21.03.2007 № 56 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 06.04.2007 за №316/13583.
Уповноважені з питань охорони праці обираються на підприємстві загальними зборами (конференцією) трудового колективу. Чисельність таких осіб визначається залежно від конкретних умов виробництва та необхідності забезпечення безперервного громадського контролю за станом безпеки та умов і праці в кожному виробничому підрозділі (цеху, зміні, дільниці, бригаді, ланці тощо).
Представництво членів профспілки або уповноважених з питань охорони праці у складі комісії передбачено з метою захисту прав працівників, зокрема в частині проведення навчання, інструктажів та перевірки знань з питань охорони праці.
З огляду на зазначене під час формування на підприємстві складу комісії необхідно забезпечити захист інтересів як працівників, які є членами профспілок, так і тих, хто не вступав до створених на підприємстві громадських організацій, за допомогою включення до її складу делегованих представників.
Додатково повідомляємо, що положення нормативно-правових актів з охорони праці не забороняють і тим самим надають можливість включення до складу комісії представників профспілок, членами якої є працівники та уповноважені з питань охорони праці (за наявності на підприємстві) одночасно.
Щодо питання послідовності проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та стажування працівників повідомляємо.
Відповідно до вимог Типового положення навчання та перевірка знань з літань охорони праці, в тому числі спеціальне навчання, проводиться в процесі прийняття працівників на роботу, тобто до початку виконання трудових обов’язків.
В свою чергу, пунктом 1.7 Типового положення визначено, що стажування - це набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов’язків на робочому місці підприємства після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого фахівця.
У процесі стажування працівники повинні виконувати роботи, які за складністю, характером, вимогами безпеки відповідають роботам, що передбачаються функціональними обов’язками цих працівників (п. 7.7 Типового положення).
З огляду на зазначене стажування новоприйнятих працівників передбачає виконання робіт і проводиться після відповідного навчання і перевірки знань з питань охорони.
Звертаємо Вашу увагу, що листи центральних органів виконавчої влади мають лише інформативний характер і не встановлюють правових норм.
|