За даними Міжнародної організації праці в усьому світі від хвороб і нещасних випадків на виробництві гине більше двох мільйонів чоловік.
Статистика нещасних випадків свідчить про те, що охорона праці в Україні потребує додаткової уваги, як з боку роботодавців, так і з боку працівників: за минуле десятиліття на підприємствах України щорічно травмувалося більше 125 000 працівників, з них гинуло майже 3000.
Основні причини нещасних випадків в Україні:
порушення техніки безпеки роботодавцями та працівниками, відсутність засобів індивідуального захисту, порушення трудового розпорядку та дисципліни працівниками.
Часто запитують, чи може працівник відмовитися від виконання дорученої роботи, у разі якщо вона небезпечна для життя, в якому випадку травма буде вважатися виробничої і хто відшкодовує шкоду працівнику в разі нещасного випадку на виробництві.
Ось відповіді на ці питання.
Чи може працівник відмовитися від виконання дорученої роботи, у разі якщо вона небезпечна для життя?
Відповідно до частини 2 статті 6 закону "Про охорону праці" працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо склалася виробнича ситуація небезпечна для його життя чи здоров'я. При цьому, щоб надалі до працівника не було вжито заходів дисциплінарного стягнення, у зв'язку з відмовою, бажано, щоб факт наявності небезпечної виробничої ситуації був підтверджений документально фахівцями з охорони праці підприємства та представниками профспілки.
У якому випадку травма буде вважатися виробничою?
Виробничою травма буде вважатися, в тому випадку, коли комісією з розслідування нещасного випадку буде ухвалено рішення про те, що нещасний випадок пов'язаний з виробництвом, береться до обліку і по ньому складається акт форми Н-1.
Факт нещасного випадку на виробництві може бути встановлений в судовому порядку.
У разі ушкодження здоров'я, хто відшкодовує шкоду працівнику?
У випадку, коли ушкодження здоров'я сталося при виконанні трудових обов'язків, випадок визнаний страховим і не настало стійкої втрати працездатності, відшкодування шкоди здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової непрацездатності.
У разі встановлення стійкої втрати працездатності Медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) - відшкодування збитків з урахуванням ступеня втрати працездатності, відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Наймач може за рахунок власних коштів здійснювати додаткові виплати, які передбачені колективним або трудовим договором.
Крім того, на підставі статті 237-1 КЗпП, статей 16,23,1167 Цивільного Кодексу України, в судовому порядку, може бути встановлено відшкодування моральної шкоди за рахунок коштів роботодавця.
|