Які поняття вміщує термін «техногенна безпека»? У якому офіційному документі його сформульовано?
Чи є в Україні курси з питань техногенної безпеки? Якщо ні, то, можливо, цю тему як розділ розглядають в інших курсах? Коли це так, то про що йдеться в цьому розділі?
Чи є уже рекомендовані програми навчання з питань техногенної безпеки?
Які поняття вміщує термін «техногенна безпека»? У якому офіційному документі його сформульовано?
Термін «техногенна безпека» наведено у Кодексі цивільного захисту України. Він означає: «відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій».
Чи є в Україні курси з питань техногенної безпеки? Якщо ні, то, можливо, цю тему як розділ розглядають в інших курсах? Коли це так, то про що йдеться в цьому розділі?
У системі ДСНС України немає окремих курсів із питань техногенної безпеки, а підготовку спеціалістів у загальній системі навчання населення
не виділено в окремий розділ техногенної безпеки. Це пов'язано з тим, що техногенна безпека є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Відповідно до Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 444, населення навчають за програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, які розробляють і затверджують підприємства, установи, організації на підставі програм та організаційно-методичних вказівок з підготовки населення до дій у надзвичайних ситуаціях, розроблених і затверджених ДСНС, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
З урахуванням зазначеного вище всі програми з підготовки населення (далі - Програма) за кожною категорією навчання (керівний склад цивільного захисту та інші управлінські кадри і фахівці, на яких поширюється дія законів України у сфері цивільного захисту, працівники підприємств, установ та організацій, студенти, учні й вихованці дошкільних навчальних закладів, а також особи, що не зайняті у сферах виробництва та обслуговування) містять питання техногенної безпеки. Такі питання можуть розглядати у вигляді окремих розділів Програми, якщо перелік питань значний, або кількох питань, специфічнних для певної категорії навчання.
Для поглиблення знань із питань техногенної безпеки, джерел небезпеки, що за певних обставин можуть спричинити надзвичайну ситуацію на
об'єкті підвищеної небезпеки, та небезпечних речовин, які виготовляють, переробляють, зберігають чи транспортують на його території, можуть
розробляти програми додаткової підготовки з техногенної безпеки.
Чи є уже рекомендовані програми навчання з питань техногенної безпеки?
Таких програм немає. Перелік питань з техногенної безпеки регламентований статтею 12 Кодексу цивільного захисту України, Правилами техногенної безпеки.
Відповіді на запитання
підготував головний спеціаліст
відділу нагляду в сфері техногенної безпеки
Департаменту запобігання надзвичайним ситуаціям та державного нагляду (контролю)
Сергій СУСЛОВ
Журнал "Пожежна та техногенна безпека" Випуск №3(6) 2014
|