ПОЛОЖЕННЯ
ПРО КОМІСІЮ З ОХОРОНИ ПРАЦІ
ПРОФСПІЛКОВОГО КОМІТЕТУ ПІДПРИЄМСТВА
1. Загальні положення
1.1. Комісія з охорони праці профспілкового комітету підприємства (далі - Комісія) створюється профкомом на строк його повноважень на підприємстві, в організації, установі (далі - підприємство) незалежно від форм власності та видів їх діяльності з метою здійснення громадського контролю за додержанням роботодавцем законів та інших нормативно-правових актів з питань охорони праці.
1.2. Кількісний і персональний склад Комісії визначається і затверджується профспілковим комітетом залежно від кількості працівників на підприємстві та специфіки його виробництва.
1.3. Членами Комісії можуть бути досвідчені робітники, інженерно- технічні працівники та службовці, які за посадовими обов'язками безпосередньо не несуть відповідальності за організацію роботи щодо створення безпечних і нешкідливих умов праці в цілому на підприємстві або в його окремих службах і підрозділах.
1.4. Головою Комісії, як правило, обирається член профкому, який не входить до складу адміністративного персоналу. Одночасно він є старшим громадським інспектором підприємства та представником профспілки з питань охорони праці.
1.5. Комісія у своїй роботі керується законами України «Про охорону праці», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», іншими нормативними документами з питань охорони праці, Статутом профспілки та цим Положенням.
1.6. Комісія працює під керівництвом профспілкового комітету за планом роботи, що ним затверджується.
1.7. Засідання Комісії проводяться при необхідності, але не рідше одного разу на квартал.
1.8. Засідання Комісії вважається правомочним, якщо в ньому бере участь більш ніж половина її членів.
1.9. Рішення «Комісії оформляються протоколами довільної форми і надаються роботодавцю для впровадження в життя. При незгоді роботодавця з рекомендаціями Комісії він дає аргументовану відповідь.
1.10. Члени Комісії взаємодіють з технічними інспекторами праці профспілки та громадськими інспекторами з охорони праці, а також з відповідними службами та посадовими особами підприємства.
1.11. Про свою роботу Комісія щоквартально звітує на засіданні профспілкового комітету або на зборах трудового колективу.
1.12. Роботодавець разом з профспілковим комітетом забезпечує проведення навчання членів Комісії, придбання для них відповідних нормативних документів з питань охорони праці, а також гарантує збереження їм середньомісячного заробітку за час навчання та виконання громадських обов'язків на умовах, передбачених колективним договором.
2. Зміст роботи Комісії
Комісія з охорони праці сприяє профспілковому комітету підприємства у виконанні його повноважень згідно з законами України «Про охорону праці», «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та Статутом профспілки.
З цією метою Комісія:
2.1. Перевіряє стан умов і безпеки праці, виробничого побуту, забезпечення працівників засобами колективного й індивідуального захисту, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком, милом, газованою водою тощо. Домагається від роботодавця усунення недоліків у роботі з цих питань.
2.2. Бере участь у формуванні розділів «Охорона праці», «Охорона здоров’я» колективного договору, а також в опрацюванні власником комплексних заходів щодо підвищення рівня безпеки праці, поліпшення умов, гігієни праці та виробничого середовища. Проводить перевірки виконання цих заходів.
2.3. Аналізує причини виробничого травматизму та профзахворювань, якість складання актів за формою Н-1 про нещасні випадки і готує пропозиції профспілковому комітету стосовно вимог до роботодавця щодо вжиття відповідних заходів профілактики травматизму та професійних захворювань, а також з приводу безпідставного звинувачення потерпілих, необґрунтованої відмови скласти акт за формою Н-1 або внести до його змісту необхідні зміни.
2.4. Контролює усунення причин нещасних випадків і професійних захворювань, визначених комісіями з їх розслідування, своєчасність і повноту відшкодування шкоди та виплат одноразової допомоги потерпілим і сім'ям загиблих на виробництві, а також наявність і повноту інструкцій з техніки
безпеки для, всіх професій, ведення відповідної документації (журналів інструктажу працівників з техніки безпеки, періодичних оглядів обладнання, засобів підвищеної небезпеки на відповідність їх вимогам нормативних документів тощо).
2.5. Готує пропозиції щодо визначення одноразової допомоги потерплим або членам .сімей загиблих на виробництві, зменшення розміру цієї допомоги, якщо нещасний випадок трапився внаслідок невиконання потерпілим вимог нормативних актів про охорону праці, а також щодо встановлення додаткових (порівняно з чинним законодавством) пільг, компенсацій за роботу в шкідливих і важких умовах праці, які профспілковий комітет разом з власником вносить на затвердження трудового колективу.
2.6. Сприяє виплаті вихідної допомоги (не менше суми тримісячного заробітку) у разі .розірвання працівником трудового договору через незабезпечення власником додержання законодавства про охорону праці та невиконання умов колективного договору з цих питань.
2.7. Організовує і контролює роботу громадських інспекторів з охорони праці.
2.8. Бере участь у роботі комісій:
- з розслідування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань;
- з атестації робочих місць за умовами праці;
- з перевірки знань посадовими особами нормативно-правових актів з питань охорони праці;
- з комплексних та цільових обстежень представниками органів державного нагляду за охороною праці, експертами з охорони праці Фонду соціального страхування від нещасних випадків підприємства на відповідність вимогам нормативних актів з питань охорони праці та виробничої санітарії;
- з прийняття в експлуатацію нових і реконструйованих об'єктів виробничого й соціально-культурного призначення на відповідність їх вимогам охорони праці;
- з проведення експертної оцінки умов і безпеки праці та застосування диференційованих тарифів на соціальне страхування від нещасних випадків і профзахворювань.
2.9. Бере участь у роботі лікарсько-інженерних бригад за підсумками медичних оглядів та у розробці заходів по упередженню захворюваності персоналу підприємств.
2.10. Здійснює контроль за наявністю та станом засобів пропаганди охорони праці на виробництві, роботою кабінету охорони праці та оформленням стендів і куточків з цих питань.
2.11. Приймає участь у організації місячників та конкурсів з питань охорони праці.
2.12. Захищає права й інтереси членів профспілки при розгляді будь-яких питань з охорони праці.
3. Права Комісії
Члени Комісії мають право:
3.1. Безперешкодно і в будь-який час перевіряти стан умов і безпеки праці, санітарно-побутового обслуговування і забезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком, газованою водою, милом, а також хід виконання зобов'язань з охорони праці колективного договору та відповідних програм або інших заходів з цих питань.
3.2. Вносити роботодавцю подання з будь-якого питання охорони праці та одержувати від нього аргументовану відповідь;
3.3. Вимагати від роботодавця негайного припинення робіт на-робочих місцях, виробничих дільницях, у цехах та інших структурних підрозділах підприємства у разі виникнення загрози життю або здоров'ю працівників.
3.4. Подавати свої висновки про обставини й причини нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, а також про відповідальність службових осіб, винних у їх скоєні.
3.5. Заслуховувати й обговорювати на своїх засіданнях звіти представників роботодавця з питань охорони праці.
3.6. Безоплатно одержувати від роботодавця або іншої посадової особи необхідну інформацію (дані) з усіх питань, які входять до компетенції Комісії.
Роботодавець та інші посадові особи, які перешкоджають діяльності Комісії, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.