Охорона праці та пожежна безпека в Україні

П`ятниця, 19.04.2024
Головна Мій профільРеєстрація ВихідВхід
Ви увійшли як Гість · Група "Гости"Вітаю Вас, Гість Ваш IP 3.145.186.6· RSS

Меню сайту
Категорії розділу
Нормативно-правові акти з трудових відносин та діяльності профспілок [80]
Соцстрахування [27]
Безпека дорожнього руху [133]
Виробнича санітарія [131]
Акти [21]
інші журнали [9]
інші документи [789]
Питання та відповіді [256]
Посадові інструкції [20]
Цікаве та прикольне [568]
Відео [544]
Довідники кваліфікаційних характеристик професій працівників [35]
Спецодяг та ЗІЗ [141]
Розслідування нещасних випадків [95]
Корисні програми [70]
Цивільний захист [229]
Медичні огляди [39]
РЕКЛАМА

Останні коментарі
Доброго дня. 
Прошу пояснити, потрібно видавати наказ/розпорядження чи просто затвердити пере




спасибо за труд, спасибо за сайт )) Сколько лет прошло ... Пришла за инструкцией

у автора есть такая?
продаёте?


В Держаному реєстрі нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки станом на 01.09.2017 року во

Действуют ли ппбо-07-91 на сегодняшний 2018 год


Свята

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Яндекс.Метрика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
 Охорона праці та пожежнаа безпека
Головна » Файли » Інше » Нормативно-правові акти з трудових відносин та діяльності профспілок

Роль профкому в трудовому колективі
[ ] 29.08.2009, 22:54

 Загальні

Держава дає визначення терміну «профспілки» у ст.1 Закону України «Про професійні спілки…»: «Професійна спілка (профспілка) – добровільна неприбуткова громадська організація, що об’єднує громадян, пов’язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання)».

Далі, у ст.2 цього Закону дається визначення мети створення профспілок:«Професійні спілки створюються з метою здійснення представництва та захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки».

Розкриваючи питання про правові гарантії діяльності профспілок, важливо відзначити, що закони та інші нормативно-правові акти не можуть бути спрямовані на обмеження їх прав і гарантій діяльності.

Ця норма прямо передбачена ст.4 Закону України «Про професійні  спілки …».

У цій статті міститься ще одна важлива гарантія: «Якщо міжнародними договорами, угодами, конвенціями, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, передбачено більш високий рівень гарантій щодо забезпечення діяльності профспілок, то застосовуються норми міжнародного договору або угоди».

Держава гарантує рівність усіх профспілок перед законом і рівність прав щодо здійснення представництва та захисту прав і інтересів членів профспілки(ст.10 Закону України «Про професійні спілки…»).

Особливо слід відзначити, що держава визнає профспілки повноважними представниками працівників і захисниками їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів, співпрацює з профспілками в їх реалізації, сприяє профспілкам у встановленні ділових партнерських взаємовідносин з роботодавцями та їх об’єднаннями.

Принциповим і дуже важливим є те, що законодавство гарантує незалежність  у діяльності професійних спілок, їх об’єднань від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців, інших громадських організацій, політичних партій.

Роботодавці, їх об’єднання, органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування зобов’язані брати участь у колективних переговорах щодо укладання колективних договорів і угод.

У разі порушення роботодавцями, їх об’єднаннями, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування умов колективного договору, угоди профспілки, їх об’єднання мають право направляти їм подання про усунення цих порушень, яке розглядається в тижневий термін (ст.20 Закону України «Про професійні спілки…»).

Уповноважені представники профспілок мають право вносити роботодавцям,органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування подання про усунення порушень законодавства про працю, які є обов’язковими для розгляду тав місячний термін одержати від них аргументовані відповіді (ст.21 Закону України «Про професійні спілки…»)

Права і повноваження профспілок щодо забезпечення захисту працівників від безробіття та його наслідків також визначаються законодавством.

Ліквідація, реорганізація підприємств, зміна форм власності або часткове зупинення виробництва, що тягнуть за собою скорочення чисельності або штату працівників, погіршення умов праці, можуть здійснюватись тільки після завчасного надання профспілкам інформації з цього питання, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, про кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнення.

Роботодавець не пізніше трьох місяців з часу прийняття рішення проводить консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненню чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшенню несприятливих наслідків будь-якого звільнення.

Профспілки мають право вносити пропозиції органам державної влади, органам місцевого самоврядування, роботодавцям, їх об’єднанням про перенесення термінів, тимчасове припинення або скасування заходів, пов’язаних з вивільненням працівників, які є обов’язковими для розгляду (ст. 22 ЗаконуУкраїни «Про професійні спілки…»).

Профспілки, їх об’єднання беруть участь в управлінні державним соціальним страхуванням як представники застрахованих осіб (ст.24 Закону України «Про професійні спілки…»).

Роботодавці зобов’язані сприяти створенню належних умов для діяльності профспілкових організацій, що діють на підприємстві, в установі або організації.

Члени виборних профспілкових органів, об’єднань профспілок, а також повноважні представники цих органів мають право:

1) безперешкодно відвідувати та оглядати місця роботи на підприємстві,в установі, організації, де працюють члени профспілок;

2) вимагати і одержувати від роботодавця, іншої посадової особи відповідні документи, відомості та пояснення, що стосуються умов праці,виконання колективних договорів та угод, додержання законодавства про працю та соціально-економічних прав працівників;

3) безпосередньо  звертатись з профспілкових питань усно або письмово до роботодавця, посадових осіб;

4) перевіряти роботу закладів торгівлі, громадського харчування,охорони здоров’я, дитячих закладів, гуртожитків, транспортних підприємств,підприємств побутових послуг, що належать даному підприємству, установі,організації або їх обслуговують;          

5) розміщувати власну інформацію у приміщеннях і на території підприємства, установи, організації в доступних для працівників місцях;

6) перевіряти розрахунки з оплати праці та державного соціального страхування, використання коштів для соціальних і культурних заходів та житлового будівництва (ст.ст.40, 42 Закону України «Про професійні спілки…»).

Якщо законодавство надає профспілкам, їх організаціям та виборним органам, будь яке право (наприклад, на погодження з профспілковими органами питань щодо звільнення з роботи з ініціативи власника, учбового розпису, обсягу педагогічного навантаження та інших), то сам по собі факт надання цього права вже означає обов’язок іншої сторони.

Рішення, яке прийнято без погодження з відповідними профспілковими органами, є недійсним.

Цієї думки додержується і Міністерство праці та соціальної політики України («Праця і зарплата» № 18 (454), травень 2005 р.).

Якщо законодавством передбачено прийняття того чи іншого рішення спільно з профспілковим органом (див. додаток № 3), то це також обов’язково –роботодавець чи відповідний державний орган, без профспілкового органу у таких випадках прийняти рішення не може. І рішення, прийняті з такими порушеннями,також будуть вважатись недійсними.

Це стосується і випадків, коли згідно з законодавством, рішення повинніприйматись за участю профспілкових органів (див. додаток № 2).

Важливою умовою забезпечення вказаних гарантій є те, що державою передбачено відповідальність за дії посадових і інших осіб, які чинять перешкоду здійсненню права громадян на об’єднання у профспілки, порушують законодавство про профспілки, своїми діями або бездіяльністю перешкоджають законній діяльності профспілок.

За відповідні дії або бездіяльність передбачено дисциплінарну,адміністративну і кримінальну відповідальність.

Так, у відповідності до ст.45 КЗпП України і ст.33 Закону України «Про професійні спілки…» профспілкові органи мають право вимагати розірвання трудового договору (контракту) з керівником підприємства, установи або організації, якщо він порушує Закон «Про професійні спілки…», законодавство про працю, про колективні договори та угоди.

Слід відзначити, що ці вимоги є обов’язковими для розгляду і виконання(ст.33 Закону України «Про професійні спілки…»).

Адміністративну відповідальність передбачено ст.41-1, 41-2, 41-3Кодексу України «Про адміністративні правопорушення».

Таку відповідальність, у відповідності до цих статей, передбачено:

за ухилення від участі в переговорах щодо укладення, зміни або доповнення колективного договору, угоди(тягне за собою накладення штрафу від 3 до 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян);

за порушення чи невиконання колективного договору, угоди (накладення штрафу від п’ятдесяти до стане оподаткованих мінімумів доходів громадян);

ненадання інформації для ведення колективних переговорів і здійснення контролю за виконанням колективних договорів,угод (накладення штрафу від одного до п’яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян).

Кримінальна відповідальність, яку передбачено ст.170 Кримінального Кодексу України, настає для осіб, які умисно перешкоджають законній діяльності профспілок.

Дії з трудових і соціально-економічних питань,

які профспілкові органи здійснюють безпосередньо

Право представляти інтереси членів Профспілки з трудових і соціально-економічних питань. (ст. 36 Конституції, ст.247 КЗпП, ст. ст. 2,19 ЗУ «Про професійні…»)

Право здійснювати захист економічних і соціальних прав громадян, пов’язаних з одержанням, утриманням ізбереженням житла.(ст. 32 ЗУ «Про професійні…»)

Право здійснювати контроль за виконанням умов колективних договорів.(ст. 20 ЗУ «Про професійні…», ст. 15 ЗУ«Про колективні договори…»)

Право здійснювати громадський контроль з питань охорони праці, створення безпечних і нешкідливих умов праці,належних виробничих і санітарно-побутових умов. (ЗУ «Про професійні…», ЗУ «Про охорону праці»)

Право організовувати і здійснювати громадський контроль за реалізацією прав членів Профспілки у сфері охорониздоров’я, медико-соціальної допомоги. (ст. 30 ЗУ «Про професійні…»)

Право контролю за житлово-побутовим обслуговуванням працівників. (ст. 248 КЗпП).

Право представляти інтереси членів Профспілки або (за дорученням трудового колективу) усіх працюючих припроведенні переговорів і вирішенні колективних трудових спорів (конфліктів).(ст. 3 ЗУ «Про порядок вирішення трудових спорів (конфліктів)»).

Право на організацію і проведення страйків і інших масових заходів.(ст. 39 КУ, ст. 30 ЗУ «Про професійні…»)

Право очолювати страйки як засіб вирішення колективних трудових спорів (конфліктів).(ст. 20 ЗУ «Про порядок вирішення трудових спорів (конфліктів)»).

Право здійснювати громадський контроль за дотриманням законодавства про працю (проведення перевірок, внесення обов’язкових для  розгляду подань про усунення порушень та інше).(ст. 21 ЗУ «Про професійні…»)

Право заслуховувати звіти керівників про виконання умов колективних договорів, заходів по поліпшенню умов праці. (ст. 247 КЗпП).

Прийняття рішень за участю

профспілкових органів

В управлінні соціальним страхуванням як представників застрахованих осіб.(ст. 24 ЗУ «Про професійні…)

В організації і проведенні роботи комісій по соціальному страхуванню. (ст. 38 ЗУ «Про професійні…)

В установленні фактів наявності виробничої ситуації, безпечної для життя чи здоров’я працівників або дляоточуючих їх людей, для виробничого чи навколишнього середовища.(ст. 6 ЗУ «Про охорону праці»).

В урегулюванні трудових спорів до розгляду комісіями по трудових спорах. (ст. 224,247 КЗпПУ, ст. 38 ЗУ «Про професійні…)

В розгляданні трудових спорів комісіями по трудових спорах (за бажанням працівника).(ст. 226 КЗпПУ, ст. 38«Про професійні…)

В охороні довколишнього середовища, захисту населення від негативного екологічного впливу. (ст. 30 ЗУ«Про професійні…)

В розвитку масової фізичної культури, спорту, туризму, створенні і підтримці спортивних товариств і туристичних організацій .(ст. 30 ЗУ «Про професійні…)

В створенні умов для користування громадянами досягненнями української національної культури, світової культури,свободи літературної, художньої, наукової, технічної творчості, соціального захисту працівників інтелектуальної сфери діяльності.(ст. 31 ЗУ «Про професійні…)

Прийняття рішень, здійснення дій спільно

з профспілковими органами

Ведення колективних переговорів,розробка тексту і укладення колективних договорів і угод.(ст. 38 «Про професійні…», ЗУ «Про колективні договори та угоди»)

Розробка правил внутрішнього розпорядку і подання їх на затвердження трудового колективу. Встановлення тривалості щоденної роботи (зміни), часу початку і закінчення щоденної роботи(зміни)..(ст. 38 ЗУ «Про професійні…»)

Формування тарифної сітки (схеми посадових окладів). (ст. 96,247 КЗпП).

Встановлення п’ятиденного чи шестиденного робочого тижня.(ст. 52, 247 КЗпП).

Встановлення розміру премій і других видів стимулювання, матеріальної допомоги і винагороди за наслідками роботи. (ст. 247 КЗпП, п.53 «Інструкції про порядок обчислення заробітної платі працівників освіти»).

Встановлення часу початку і закінчення перерви для відпочинку і харчування. (ст. 66,247 КЗпП).

Прийняття рішень про надання житла. (ст. 32 ЗУ «Про професійні…»).

Прийняття рішень про надання житла у гуртожитку. (ст. 128 Житлового кодексу).

Додаток № 4

Прийняття рішень, нормативних актів,

здійснення дій по узгодженню з профспілковими органами

При встановленні при прийнятті на роботу строку випробування від трьох до шести місяців. (ст. 27 КЗпП)

При розірванні трудового договору з ініціативи власника з підстав, передбачених п.п.1 (крім випадку ліквідації підприємства, установи, організації), 2-5, 7 ст.40; п.п. 2 і 3 ст.41 КЗпП України (за попередньою згодою). (ст. 43 КЗпП, ст. 38 ЗУ «Про професійні…)

При затвердженні розпису занять.(ст. 86 КЗпП, п. 25 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку).

При затвердженні тарифікаційних списків. (п. 4 Інструкції…)

При встановленні педагогічного навантаження вчителям, викладачам, іншим педагогічним працівникам.(п. 63Інструкції…)

При встановленні розміру доплат за суміщення професій і виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників.(ст.105 КЗпП, п. 52 Інструкції…)

При встановленні переліку робіт, з яких встановлюються доплати за несприятливі умови праці і розміри доплат за видами робіт. (Додаток №9 до Інструкції).

При затвердженні положення про преміювання, у відповідності до яких проводиться преміювання працівників. (п.53 Інструкції…)

При введенні підсумованого обліку робочого часу. (ст. 61,247 КЗпП, ст. 38 ЗУ «Про професійні…»)

При встановленні строків і порядку надання перерв для годування дитини віком до півтора року.(ст. 183 КЗпП).

При встановленні переліку робіт,порядку і місця приймання їжі на роботах, де через умови виробництва перерву для відпочинку і харчування встановити не можна. (ст. 55 КЗпП).

При затвердженні графіку надання щорічних відпусток. (ст. 79, 247 КЗпП, ст. 10 ЗУ «Про відпустки»).

При перенесенні щорічної відпустки на інший період з ініціативи власника. (ст. 80 КЗпП, ст. 11 ЗУ «Про відпустки»).

Прийняття рішень, здійснення дій

з дозволу профспілкових органів

При організації проведення надурочних робіт. ( ст. 61,247 КЗпП, ст. 38 «Про професійні…»).

При залученні працівників до роботи у вихідні дні. ( ст. 71, 247 КЗпП, ст. 38 «Про професійні…»).

Прийняття рішень, нормативних актів, здійснення дій з трудових і соціально-економічних питань на вимогу профспілкових органів

Розірвання трудового договору з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди. (ст. 45,247 КЗпП, ст. 33,38 Закон України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності»).





Категорія: Нормативно-правові акти з трудових відносин та діяльності профспілок | Додав: ohranatruda
Переглядів: 1385 | Завантажень: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar




Copyright otipb.at.ua © 2024
Форма входу
Пошук

Наше опитування
Чи потрібен на сайті розділ із студентськими роботами?
Всього відповідей: 894

Книга скарг та пропозицій

РЕКЛАМА

Архів записів
журнал акт протокол правила Анимешник S2014 графік Будівлі закон инструктаж положение водители навчання первая помощь скачать безопасность жизнедеятельности скачать книгу охрана труда инструкции учебник книга підручник инструкции по охране труда мультфильм видеоприкол Видео анекдоты Инструкция Кран робота Должностная инструкция грейфер такелажники АМОРТИЗАТОР веревка Канат юмор Прикол Дрель Дерева автотранспорт шиномонтаж Порядок трубопровод баня видео урок Автомобили грузовики Торговля БЕЗКОШТОВНО бесплатно Лекции плакаты агитация приказ скачати Кодекс науково-практичний коментар лекції Метро авария автомобиль Пожар Книги травматизм звіт издательства Лифт электроустановки Гост відео Опс ост горение киностудия Кіно кино Пособие Банк програма тестування тестирование программы лист транспорт культура библиотеки номенклатура Заява пиротехника строительство Цивільний захист плакат постер Цивільна безпека дтп бжд литература Водитель цирк сиз спецодежда зоопарк Реєстрація погрузка выгрузка Автослесарь животные грузчика дворника азс аптечка скринсейвер коментар Комментарий взрыв Презентация связь ртуть холодильники медицина Здравоохранение ppt Художник воздух шум СН Документальний фільм Архивы Эвакуация Тренировка заземление ожоги памятка угарный газ Питание харчування игра Гра склад офис электрооборудование ПУЭ офіс презентація сельское хозяйство розрахунок Пожарная безопасность безопасность Дробление сварка вывоз мусора Бомбы должностные инструкции СП общежитие психология ограждения образование Машиностроение снип сборник вопросы и ответы Молот окраска Первая медицинская помощь iso бухгалтер артисты библиотекарь библиограф газ инсульт Пчеловодство Театр авіація Справочник детское кресло электросварка Видеоурок PowerPoint стрес пляж Аптека Газонокосилка жкх вибрация ДСП Глаза НПК ринок Автодор біологія Легкая промышленность кон спирт атп Радиация излучение школи ультразвук спорт аудит Делопроизводство и секретарское дел відпочинок Средства защиты эргономика опасные грузы интимный словарь смотреть онлайн бе методика гн учебное пособие рабочее место статистика стенд ЗОШ Тара Інформатика та комп'ютерна техніка Информатика очки железная дорога фільм Туризм респиратор флот вентиляция контроль компьютер бассейн трактор больницы виноградарство Фізична культура история Історія вагон вокзал буй трамвай авиастроение Пропаганда Діти лифты Respirator дк титан цинк пожаротушение журнали Обж чрезвычайные ситуации ДНЗ Школа заряд выставки землетрясение тваринництво судна дозиметр ожог концепт Лесное хозяйство Методичний посібник детский сад дизайн роз'яснення завдання гидротехнические сооружения ПТМ НС билеты вопросы автоклав дискомфорт гармонизация Законодательство авиапредприятие аеропорт ведро станки Бункер вебинар байк басейн en кровотечение настанова допуск грипп заходи Відеоурок асбест библиотека музей Дворник бронхит крани Bulldog Kärcher зерно
РЕКЛАМА

Кнопка сайту




Виджет для yandex

Выбрать язык / Choose language:
Russian
English
French
German
Japanese
Italian
Portuguese
Spanish
Danish
Chinese
Korean
Arabic
Czech
Estonian
Belarusian
Latvian
Greek
Finnish
Serbian
Bulgarian
Turkish

Интернет-магазин подарков и сувениров Nice-Surprise

Проектирование противопожарных систем

Пожарный сайт 01

Веселый пожарный

Державні Будівельні Норми України


Яндекс

 

Хостинг від uCoz

До уваги користувачів! Вся інформація, розташована на сайті, взята з відкритих джерел в осівтніх цілях та призначена виключно для приватного використання. Інформація з сторінок цього сайту не призначена для комерційного використання! Ні власник ресурсу, ні хостинг-провайдер, ні будь-які інші фізичні або юридичні особи не можуть нести ніякої відповідальності за будь-яке використання матеріалів даного сайту. Відвідуючи сайт otipb.at.ua користувач підтверджує свою повну згоду з усіма раніше зазначеними умовами користування інформацією з цього сайту.