РОЗСЛІДУВАННЯ НЕЩАСНИХ ВИПАДКІВ З ІНОЗЕМЦЯМИ В УКРАЇНІ
Механізм розслідування та ведення обліку нещасних випадків невиробничого характеру, які сталися з іноземцями та особами без громадянства на території України, визначає Порядок розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270.
Відповідно до п. 2 ч. 2 та ч. 32 Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 (далі — Порядок № 1232), його дія поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які відповідно до законодавства уклали з роботодавцем трудовий договір (контракт) або фактично допущені до роботи роботодавцем, а також на нещасні випадки, що стались з іноземцем та особою без громадянства, що входять до складу екіпажу (бригади) транспортного засобу (автомобіля, поїзда, літака, морського та річкового судна тощо), під час перебування за кордоном (у портах, аеропортах, доках, станціях, судноремонтних заводах, майстернях тощо), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками, які тимчасово перебувають у відрядженні на території іншої Сторони, визначає Угода про порядок розслідування нещасних випадків на виробництві, що сталися з працівниками під час перебування їх поза державою проживання (далі — Угода). Відповідно до ст. 1 Угоди відрядження — поїздка працівника за розпорядженням роботодавця для виконання службового доручення на території іншої Сторони. Угодою встановлюється також форма акта про нещасний випадок на виробництві (форма Н-1М), оформлення якого є обов’язком підприємства, па якому стався нещасний випадок. Акт заповнюється державною мовою Сторони, на території якої стався нещасний випадок, і російською мовою. Усі матеріали розслідування (у тому числі акт за формою Н-1М, який видається потерпілому на його прохання або особі, що представляє його інтереси) після його завершення в обов’язковому порядку направляються роботодавцеві, а матеріали розслідування групових нещасних випадків і випадків зі смертельними наслідками — державному органу нагляду і контролю за дотриманням законодавства про охорону праці Сторони за місцем постійної роботи потерпілого.
Є очевидним, що розслідування нещасних випадків, які сталися з іноземцями та особами без громадянства на території України, на яких не поширюється дія Угоди, має проводитися тільки за наявності оформленого територіальним органом Державної служби зайнятості в установленому порядку дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства, оскільки саме за його отримання сплачуються кошти, які перераховуються до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України.
|