При підготовці котелень навчального закладу до роботи в осінньо-зимовий період готується ціла низка документів. Чи правомірною є вимога державного газотехнічного інспектора надати акти про проведення щорічних перевірок замірів опору ізоляції силових та освітлювальних електромереж у приміщенні котельні, адже, згідно з Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів у редакції наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 13.02.2012 № 91 (додаток 2 до цих правил, п. 5 таблиці 48), «значення опору ізоляції електропроводки в особливо небезпечних приміщеннях слід вимірювати не рідше ніж один раз на рік».
Чи слід відносити до категорії особливо небезпечних приміщень приміщення котельні?
Лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України
Управління з питань функціонування та реформування
електроенергетичного сектора
від 30.07.2015 № 32-01 /04-1546
Управління з питань функціонування та реформування електроенергетичного сектора Міненерговугілля України розглянуло лист <...> щодо правомірності дій державного газотехнічного інспектора вимагати акти про проведення щорічних перевірок замірів опору ізоляції силових та освітлювальних електромережу приміщенні котельні та повідомляє.
Відповідно до Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 № 408/2011, Держгірпромнагляд здійснює нагляд за: будівництвом та експлуатацією систем газопостачання в містах і сільській місцевості, а також при проведенні робіт (незалежно від підпорядкованості об’єкта), пов’язаних із транспортуванням, зберіганням і використанням при родного та зрідженого газу (пропан-бутан), а також на всіх вибухо- і пожежонебезпечних, хімічних та нафтопереробних виробництвах.
Вимоги щодо безпечної експлуатації діючих систем газопостачання та газового обладнання промислових і сільськогосподарських підприємств, котелень, підприємств комунального та побутового обслуговування населення, житлових і громадських будинків встановлюють Правила безпеки систем газопостачання (далі — Правила), затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119.
Відповідно до вимог пункту 3.28 Правил, готовність до роботи обладнання сезонної дії, що використовує газ, необхідно оформлювати відповідним актом.
Згідно з вимогами пункту 9.10 Правил, при технічному обслуговуванні засобів електрохімічного захисту систем газопостачання виконуються:
— перевірка опору розтікання анодного та захисного заземлення один раз на рік, а також підчас проведення ремонтних робіт;
— перевірка електричного опору ізоляції установок ЕХЗ та з’єднувальних кабельних ліній — один раз на рік;
— перевірка справності електроізолювальних з’єднань — один раз на 2 роки;
— потенціал в контрольних (опорних) точках та на межі зони захисту ЕХЗ — один раз на 6 місяців.
Крім того, періодичність перевірок встановленого електрообладнання, яке класи фікується як особливо небезпечне, регламентується Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів (далі - ПТЕЕС), затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 25.07.2006 № 258 (зі змінами), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10. 2006 за № 1143/13017. Відповідно до вимог пункту 11.16 глави 1 1 розділу 7, огляді перевірка мережі освітлення повинні проводитись у такі терміни:
- перевірка дії автомата аварійного освітлення — не рідше ніж один раз на місяць у денні години;
- перевірка справності аварійного освітлення у разі вимкнення робочого освітлення — два рази на рік;
- вимірювання освітленості робочих місць — підчас уводу мережі в експлуатацію і надалі за потреби, а також після зміни технологічного процесу або переобладнання;
- випробування ізоляції стаціонарних трансформаторів 12 В — 42 В — один раз на рік, переносних трансформаторів і світильників 12 В — 42 В — два рази на рік.
Виявлені підчас перевірки та огляду дефекти повинні бути усунені в найкоротші строки.
Керуючись пунктом 5 таблиці 48 додатку 2 до ПТЕЕС, мінімально допустимий опір ізоляції електроустановок, апаратів, вторинних кіл та електропроводки в особливо небезпечних приміщеннях слід вимірювати не рідше ніж один раз на рік, у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах, а також у приміщеннях із масовим перебуванням людей — один раз на
З роки, в інших випадках (крім житлових будинків) — один раз на 6 років. Для населення вимірювання опору ізоляції проводиться при введенні мережі електричного освітлення в роботу або в разі її реконструкції. Надалі — на вимогу споживача.
Отже, відповідно до вищезазначеного, вимога державного газотехнічного інспектора державної інспекції нагляду у промисловості та за об’єктами підвищеної небезпеки під час здійснення заходу з державного нагляду (контролю) з питань готовності устатковання котельні навчального закладу до роботи в осінньо-зимовий період щодо надання актів про проведення щорічних перевірок замірів опору ізоляції силових і освітлювальних електромереж у приміщеннях котельні є правомірною.
Начальник Управління А. Огньов
|