Якщо, ви травмувались на вулиці і бажаєте подати позов на ЖЕК1. Вам необхідно зібрати докази вашого трамування саме в даному місці. Такими доказами можуть бути:
Показання свідків;
Фото і відеозапис травмування або місця травмування.
Але, цього для притягнення до відповідальності ЖЕКу буде замало.
2. Необхідно отримати в травмпункті довідку, в якій зазначено час і місце звернення і вид отриманої травми. Також в подальшому необхідно буде надати до суду лікарняний лист із зазначенням діагнозу і часу (періоду) втрати працездатності.
3. Треба зателефонувати в ЖЕК і попросити отримати від вас телефонограму, сенс якої – скарга на бездіяльність комунальників, що призвело до отримання вами травми. Якщо самому це зробити важко (в силу погіршеного стану здоров’я), попросіть когось з рідних і близьких зайти в місцевий ЖЕК і подати скаргу в письмовому вигляді. Вимагайте фіксації отриманого документа у вашій присутності і присвоєння йому відповідного номера (вхідної документації). Варто також викликати представників місцевого ЖЕКу, які склали б акт про стан прибудинкової території.
4. Коли вам закриють лікарняний лист, необхідно скласти позовну заяву про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної здоров’ю.
При складанні позовної заяви у суд про стягнення з комунальників матеріальної та моральної компенсації, ви зобов’язані довести її розмір. Для цього існують деякі правила. Слід знати, що суд не буде задовольняти ваші вимоги відшкодувати витрати, пов’язані з відновленням нервових клітин або здоров’я в цілому, скажімо, на зарубіжному курорті. Існує певна судова практика, якої мають дотримуватись всі Українські суди. Відповідно до ст. 1195 Цивільного Кодексу України, юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також додаткові витрати, пов’язані з необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду.
У свою чергу, постанова Пленуму Верховного Суду України № 6 від 27.03.1992 "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди” передбачає, що витрати потерпілих на додаткове харчування (якщо його неможливо забезпечити в лікувально-профілактичному або реабілітаційному закладі) визначаються по раціону, складеним дієтологом або лікуючим лікарем і затвердженим Медико-соціальною експертною комісією на підставі інформації органів державної статистики про середні ціни на продукти харчування в тому місяці, в якому їх придбали.
Розмір втраченого потерпілим в результаті отриманої травми заробітку розраховується у відсотках від середнього місячного заробітку (доходу), який громадянин мав до ушкодження здоров’я, з урахуванням ступеня втрати професійної працездатності, а при її відсутності – загальної працездатності (ст. 1197 Цивільного Кодексу). У випадку, якщо середньомісячний заробіток (дохід) був менше 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати, розмір втраченого заробітку визначається, виходячи з 5-кратного розміру мінімальної заробітної плати. Якщо потерпілий на момент отримання травми не працював, його заробіток (дохід) визначається за його бажанням, виходячи з його заробітку до звільнення або звичайного розміру зарплати працівника його кваліфікації у цій місцевості. Якщо ви підприємець і, відповідно, ні з ким ніяких трудових договорів не укладали, розмір вашого доходу буде визначатися, виходячи з річного доходу, отриманого в попередньому господарському році, поділеного на 12. Якщо ваша підприємницька діяльність тільки почалася, розмір втраченого доходу обчислюється шляхом визначення сукупної суми доходу за відповідну кількість місяців (ст. 1198).
Як видно, компенсувати матеріальну шкоду, заподіяну здоров’ю, можна тільки за допомогою підтверджених цифр, а не цифр, взятих з голови.
Позов про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю вашим ЖЕКом
1. Якщо ви впали на території свого районного ЖЕКу, можна пред’явити позов про захист прав споживача та відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю (як матеріального, так і морального). Вимоги пов’язуються із захистом прав споживача в силу того, що, відповідно до договору, ЖЕК зобов’язаний надавати певні послуги. Якщо вимоги підпадають під права споживача, то, відповідно до ч. 5 ст. 110 ЦПК України, ви маєте право звернутися до суду або за місцем проживання, або за місцем заподіяння шкоди, або за місцем виконання договору. Іншими словами, звертаєтеся до суду того району міста, в якому ви проживаєте і, відповідно, знаходиться юридична адреса ЖЕКу – це найбільш правильне рішення.
Якщо має місце позов, що випливає з захисту прав споживача, ви звільняєтесь від сплати державного мита при подачі позовної заяви. А в предмет доказування повинні бути включені наступні обставини:
Наявність договірних відносин між сторонами і відповідні обов’язки відповідача з надання комунальних послуг позивачу (тобто до позовної заяви необхідно долучити договір про надання комунальних послуг, квитанції про оплату за надані відповідачем комунальні послуги);
Факт неналежного надання відповідачем комунальних послуг (акт, запис телефонограми або копія заяви в ЖЕК, показання свідків, які підтверджують факт неналежного надання відповідачем комунальних послуг позивачеві, довідки, показання свідків тощо);
Наявність шкоди (матеріального і морального), заподіяної позивачеві внаслідок неналежного виконання комунальниками послуг (довідка з травмпункту, лікарняний лист);
Розмір заподіяної позивачеві матеріальної та / або моральної шкоди (квитанції, чеки, що підтверджують витрати на лікування, довідка про середньомісячну заробітну плату з місця роботи);
Вина відповідача, яка розглядається з точки зору умисного заподіяння вам шкоди або з необережності. Саме з таким пакетом документів ви зможете довести факт невиконання житлово-комунальною службою своїх обов’язків, яке заподіяло шкоду вашому здоров’ю.
Позов про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю, або до "чужого” ЖЕКу, або до адміністрації району
Якщо травма отримана не у себе на "районі”. Звертаємо увагу, якщо біда трапилася не на території вашого проживання, права споживача захистити ви не зможете, тому що оплачуєте послуги тільки свого ЖЕКу, отже, в договірних відносинах перебуваєте тільки з ним. Тому в цьому випадку ви можете подати позов про відшкодування шкоди, заподіяної здоров’ю, або до "чужого” ЖЕКу, або до адміністрації району.
В такому випадку з предмета доказування виключається доведення договірних відносин між відповідачем і вами. У кожному разі, для вирішення спору на вашу користь необхідно буде довести:
Факт заподіяння шкоди;
Протиправність дій (бездіяльності) особи, яка заподіяла шкоду (тобто факт бездіяльності комунальної служби),
Наявність причинно-наслідкового зв’язку між протиправною поведінкою ЖЕКу і заподіянням шкоди здоров’ю;
Наявність і обсяг шкоди;
Ступінь і тривалість втрати працездатності;
Відсутність непереборної сили або наміру потерпілого заподіяти собі шкоду;
Витрати на ліки, медичні послуги, додаткове харчування та ін
При отриманні травми на вулицях міста
Є ще й третій, більш простий варіант подачі позовної заяви. При отриманні травми на вулицях міста (незалежно від того, впали ви в своєму районі чи ні) ви можете звернутися до суду за місцем знаходження відповідача – міської державної адміністрації. При подачі такого звернення:
1) вам не потрібно думати-гадати, хто саме винен, що саме в цьому місці тротуар, асфальт не були належним чином розчищені,
2) відповідно до ст. 1173 Цивільного Кодексу України, шкода, завдана фізичній особі бездіяльністю органу державної влади при здійсненні ним своїх повноважень відшкодовується державою незалежно від вини цього органу. Таким чином, ви подаєте позов до суду за місцем знаходження міської адміністрації, яка повинна буде компенсувати шкоду, заподіяну вашому здоров’ю, з місцевого бюджету, а вже потім в порядку регресу (зворотної вимоги) може відшкодувати свої витрати за рахунок винної організації та її посадових осіб .