Застереження при користуванні газовими приладами
Важливою умовою безпеки при користуванні газовими приладами є контроль за тим, чи повністю згоряє газ. При повному згорянні полум'я має голубувато-фіолетовий колір, при неповному – жовтувато-солом'яний. Неповне згоряння газу призводить до інтенсивного виділення в приміщення чадного газу, який отруйно діє на організм людини.
Бум на отруєння чадним газом спостерігається на початку та в кінці опалювального сезону: хтось не встиг перевірити тягу димоходу, інші придбали нові колонки та котли. Погода ще не стабілізувалася – то холодно, то тепло: адаптуватися до опалення восени ще не встигають, а навесні про необхідні заходи безпеки починають забувати.
Особливо слід бути обережними мешканцям старих будинків, де встановлені газові колонки. Не варто приймати ванну або душ при ввімкненому приладі – особливо, якщо він розміщений у ванній кімнаті. Часто після ремонту господарі встановлюють двері, які закриваються герметично, забуваючи при цьому про необхідність припливу свіжого повітря ззовні. Відстань між дверима та підлогою приміщення кухні має бути не меншою 2 см. Якщо в помешканні є газові прилади з відводом продуктів згорання в димові канали необхідно встановити сигналізатор загазованості комбінований, який сповіщає про наявність в приміщенні чадного газу (СО) та метану (СН4).
Небезпеку становлять пластикові вікна, які перешкоджають нормальному надходженню повітря до приміщень, де розміщено колонки, котли, газові плити.
Чадний газ не має запаху, безбарвний – його неможливо відчути. Потрапляючи в кров, сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень: людина гине, як від задухи. Після двох годин перебування в приміщенні, де у повітрі міститься лише 0,1% СО, можемо втратити свідомість і померти. Якщо приміщення заповнене на 0,5% чадним газом, смерть настає через 30 хвилин, на 1% - через 2-3 хвилини. Втрата свідомості настає поступово та супроводжується таким знесиленням, що навіть відчувши небезпеку, людина неспроможна врятуватись.
Чадний газ легший за повітря, тому піднімається вгору, але на відкритому просторі небезпека мінімальна.
Основними причинами утворення в кухнях квартир чадного газу (СО – продукту неповного згоряння природного газу) можуть бути:
1. Несправність газових приладів (забрудненість пальників-конфорок плит, розгерметизованість камер згоряння котлів типу «турбо»).
2. Недостатність припливного повітря в кухні (для повного згорання 1 м3 природного газу необхідно 10 м3 свіжого повітря), в тому числі:
недостатність об’єму кухонь (при установці в кухні плити ПГ-4 і двофінкційного котла потужністю до 30 кВт нормований мінімальний об’єм кухні становить 21м3);
відсутність постійно відчиненої кватирки у вікні і щілини або решітки площею 0,02м2 у нижній частині дверей кухні.
3. Недостатність тяги (розрідження) в камерах згорання котлів, створюваної димарями (недостатня висота, засміченість, розташування оголовків димарів у зонах вітрового підпору).
4. Робота вентиляторів відпливних зонтів над газовими плитами.
Всі без виключення газові прилади повинні встановлюватися на підставі проектної документації спеціалізованими підприємствами, які мають відповідні ліцензії на право виконання таких робіт з оформленням виконавчо-технічної документації.
Обов'язки осіб, які користуються газовими приладами
1. Пройти інструктаж у технічному кабінеті управління газового господарства, ознайомитися з інструкцією по експлуатації встановлених у квартирі газових приладів, апаратів.
2. Забезпечувати збереження та утримання в чистоті газового обладнання.
3. Перевірити наявність тяги в димарях та вентиляційних каналах.
4. Слідкувати, щоб димові та вентиляційні канали були завжди справні.
5. Після закінчення користування газовими приладами перекрити крани на газових приладах і перед ними.
6. При несправності газового обладнання викликати працівників підприємства газового господарства.
7. Негайно перекрити крани пальників газових приладів при раптовому припиненні подачі газу і повідомити аварійну службу за телефоном 104.
Забороняється:
1. Проводити самочинну газифікацію будинку (квартири), перестановку, заміну і ремонт газового обладнання.
2. Проводити перепланування приміщень, де встановлені газові прилади без узгодження з газовим господарством.
3. Вносити зміни в конструкцію газових приладів. Змінювати димові і вентиляційні системи. Заклеювати вентиляційні канали, замуровувати "кишені" і люки, призначені для чистки димоходів.
4. Відмикати автоматику безпеки і регулювання. Користуватися газом при несправності газових приладів, автоматики, запірної арматури.
5. Користуватися газом при порушенні щільності кладки, штукатурки (тріщини) газифікованих печей і димоходів.
6. Користуватися газом при засміченні димоходів і вентиляційних каналів, відсутності їх щільності, несправності.
7. Проводити прочистку, перевірку димових і вентиляційних каналів без проходження навчання і одержання дозволу від підприємства газового господарства.
8. Користуватися газовими приладами при перекритих кватирках (фрамугах), жалюзійних решітках, щілинах під дверима ванних кімнат і кухонь, відсутності тяги в димоходах і вентканалах.
9. Залишати працюючі газові прилади без нагляду, крім розрахованих на безперервну роботу і обладнаних для цього відповідною автоматикою.
10. Допускати до користування газовими приладами дітей дошкільного віку, а також осіб, що не контролюють свої дії, а також тих, які не пройшли інструктаж на підприємствах газового господарства.
11. Прив'язувати до газопроводів мотузки і навантажувати газопроводи.
12. Використовувати газ і газові прилади не за призначенням. Користуватись газовими плитами для опалювання приміщень.
13. Користуватись приміщеннями, де встановлені газові прилади для сну і відпочинку.
14. Застосовувати відкритий вогонь для виявлення витоків газу.
Якщо запах газу в приміщенні:
1. Припинити користуватися газовими приладами.
2. Перекрити крани до приладів і на приладах.
3. Відчинити вікно і двері, провітрити приміщення.
4. Не запалювати вогню, не курити, не вмикати і не вимикати електроосвітлення і електроприлади, не користуватись електродзвінками.
5. Викликати аварійну службу газу за телефоном 104.
Якщо запах газу в підвалі, під'їзді, на подвір'ї, на вулиці:
1. Повідомити аварійну газову службу за телефоном 104.
2. Вивести людей з загазованого середовища, попередити присутніх у приміщенні про заборону вмикання і вимикання електроосвітлення та електроприладів, а також відкритого вогню та іскри.
3. До прибуття аварійної бригади організувати провітрювання приміщення.