Техніка безпеки при роботі з ланцюговими електро- і бензопилами.
Ланцюгові електропили та бензопили - ефективний інструмент, призначений для розпилювання дерев (деревини). По своїй конструкції вони являють собою ланцюгову пилу, забезпечену двигуном внутрішнього згорання або електродвигуном.
До небезпечних факторів відносять рухомий ланцюг, вихлопні гази (підвищену напруга електричної мережі), підвищену вібрацію і відлітаючі гілки дерев. Тому був існує ряд правил для безпечного використання таких пристроїв.
Так, щоб робота була максимально безпечною, необхідно виконання ряду умов.
♦ Перед використанням будь-якої ланцюгової електропили або ланцюгової бензопили уважно прочитайте керівництво користувача та інструкцію з безпеки, поставляються виробником в комплекті з обладнанням.
♦ Не працюйте з ланцюговою електропилкою і ланцюгової бензопилою при появі ознак втоми, а також після вживання спиртних напоїв або ліків.
♦ Користуйтеся спеціальним взуттям, щільно прилягає верхнім одягом, захисними рукавичками, а також захисною каскою і засобами захисту органів слуху і зору.
♦ При пилянні міцно тримайте пилу обома руками, повністю охопивши пальцями обидві рукоятки. Навіть якщо ви лівша, задня рукоятка повинна знаходитися в правій руці, а передня - в лівій. Надійний захоплення пили дозволить вам утримати пилку в разі зворотного удару або інших непередбачених ситуацій. Для зниження ризику вислизання і забезпечення надійного управління пилкою її рукоятки повинні бути сухими, чистими і не забрудненими паливно-масляною сумішшю.
♦ Ланцюгові бензопили розраховані на роботу з максимальною швидкістю. Пиляння слід проводити при повністю відкритому дроселі, що дозволить підвищити продуктивність праці та знизити стомлюваність, а отже, підвищити безпеку.
♦ Не пиляйте прямо перед собою, стійте трохи осторонь від площини пропила, так, щоб знизити ризик нещасного випадку при втраті контролю над пилкою.
♦ Перед перенесенням вимкніть двигун. Переносити пилу слід, направивши шину з ланцюгом тому, глушником від себе. При транспортуванні ланцюгової електропили та бензопили обов'язково використовуйте відповідний захисний кожух.
♦ Не намагайтеся дотягтися до високо розташованих сучків або працювати ланцюгової електропилкою на висоті вище рівня плечей. При роботі з незручних положень вкрай складно забезпечити надійний контроль над інструментом.
♦ Не намагайтесь працювати ланцюговою електропилкою на дереві або з приставних сходів, якщо у вас немає такого досвіду або необхідного обладнання. Ви можете втратити рівновагу в результаті дії сил, що виникають при пилянні, або руху матеріалу, що розпилюється.
♦ Деякі види робіт вимагають спеціальних навичок та вмінь. Пам'ятайте, ніщо не замінить здорового глузду! Якщо у вас є сумніви в тому, що ви можете самостійно впоратися з будь-якої завданням, зверніться до професіоналів.
♦ Для зниження ризику зворотного удару переконайтеся, що ніщо не заважає вашому руху в робочій зоні. При роботі не допускайте зіткнення так званої зони зворотного удару (верхня зона кінцевій частині шини) з колодою, пнем або іншим об'єктом. Не працюйте з ланцюговою електропилкою або бензопилою поблизу огорож з дроту або ланцюгів.
♦ Не приступайте до спилювання дерева до того, як ви підготуєте робочу зону, забезпечите надійну опору для ніг і підготуєте шляхи відходу.
♦ Будьте особливо обережні при вивільненні ланцюгової електропили або ланцюгової бензопили, затиснутої в пропилі. Виштовхуюча сила, що впливає на ланцюгову електропилку або ланцюгову бензопилу при затиску верхньої частини ланцюга, може несподівано збільшити силу, з якою ви будете пилку витягувати. Це небезпечно!
♦ Будьте вкрай уважні при пилянні підліска і чагарнику, кущів - ланцюг може захопити тонкий і пружний матеріал і різко відкинути його у вашу сторону або вивести вас з рівноваги.
♦ При пилянні сучків або тонких дерев, що знаходяться в стані напруги, встаньте таким чином, щоб гілка або пила не дістали до вас при вивільненні.
♦ Перед запуском бензопили і в процесі її експлуатації переконайтеся, що в безпосередній близькості від пили нікого немає. Не допускайте в робочу зону людей і тварин.
♦ Пам'ятайте: ланцюг в рухомому стані при працюючому двигуні - джерело підвищеної небезпеки!
♦ Забороняється експлуатація несправної, не відрегульованої або не повністю зібраної ланцюгової бензопили. Переконайтеся, що ланцюг перестає рухатися при припиненні натискання на важіль керування дроселем. Якщо у вас з'явилися сумніви щодо технічної справності вашої пили, припиніть роботи та зверніться до за консультацією до спеціалістів.
♦ Дотримуйтесь рекомендацій виробника із заточування і обслуговування ланцюгової електропили та ланцюгової бензопили. Заточення пиляльного ланцюга проводиться в два етапи: загострення ріжучої крайки зубів та коригування висоти обмежувача глибини пропила. Якщо у вас є сумніви, не проводіть такі роботи самостійно, зверніться до спеціалістів.
♦ Для заміни використовуйте тільки рекомендоване виробником ріжуче обладнання та шини або їх аналоги. Пам'ятайте: використання невідповідного ріжучого обладнання робить негативно впливає не тільки на продуктивність, але і на безпеку праці (підвищується ризик зворотного удару).
♦ Контролюйте правильність натягу ланцюга. Погано натягнута ланцюг може зіскочити з напрямних і нанести серйозні травми.
♦ Обслуговування обладнання, що виходить за рамки керівництва користувача, повинно виконуватися кваліфікованим персоналом. Неякісно виконане технічне обслуговування може вивести пилку з ладу і стати джерелом небезпеки для оператора.
♦ Будьте обережні при поводженні з паливом. Перед запуском двигуна перемістіть ланцюгову бензопилу як мінімум на 3 метри від місця заправки палива. Використовуйте бензопилу тільки там, де є достатня вентиляція.
Пам'ятайте, що єдина людина, яка може забезпечити вашу безпеку - це ви самі.