Зворотна тяга на пожежі
На словах виникнення пожежі із зворотного тягою можна описати так:
Умовою для виникнення пожежі із зворотного тягою є недостатній доступ кисню в приміщення. Гази і продукти горіння утворюючись заповнюють простір приміщення. Після відкриття вікна чи двері кисень починає надходити в кімнату. Спочатку між шаром не згорілих нагрітих газів і холодним повітрям, що поступає в приміщення, виникає розділовий шар. Потім, коли потік холодного повітря наштовхується на протилежну стіну кімнати і поширюється по приміщенню, відбувається перемішування цих шарів.
Нагріті гази змішуються з киснем. Для цього в залежності від розмірів приміщення достатньо кількох секунд або декількох хвилин. Відповідно, вибух нагрітих газів може відбутися не відразу після відкриття дверей або вікна.
Якщо суміш нагрітих газів і кисню запалюється (через високу температуру газів - вона повинна становити 280-340 градусів, іскри і т.д.), відбувається вибух. Гази при вибуху формуються в кулю, яка спрямовується до виходу з приміщення. Потім ця куля запалюється і витісняється з палаючого приміщення. Перед самим вибухом нагрітих газів немає ніякого видимого сигналу або ознаки.
Ознаки, на які потрібно звернути увагу щоб зрозуміти що буде зворотня тяга:
- Пожежа розвивається в закритому приміщенні без великих вентиляційних отворів;
- На шибках з'являються маслянисті відкладення. Це конденсат продуктів горіння і ознака пожежі без достатнього доступу кисню;
- Висока температура дверей в палаюче приміщення вказує, що пожежа розвивається в приміщенні вже тривалий час і, можливо, з недостатнім доступом кисню;
- Пульсування диму;
- Свистячі звуки з отворів, через які надходить повітря.
Через вірогідність зворотної тяги і спалахи при пожежах ніколи не можна бездумно відкривати двері і бити скло на вікнах.
Так само що б запобігти феномену зворотної тяги приміщення має бути захищене автоматичною пожежною сигналізацією, щоб виявляти горіння на ранніх стадіях.
|