Встановлення схеми руху транспорту територією підприємства
ПИТАННЯ: Наше підприємство орендує складське приміщення. В ньому знаходяться багатоярусні металеві стелажні системи та пересувається складська транспортна, частина якої орендована у орендодавця, а частина — на балансі нашого підприємства. Водіями техніки є працівники нашого підприємства. Вимогами п. 7.5.3 Правил улаштування та безпечної експлуатації навантажувачів (НПАОП 0.00-1.22-08) пересування транспортної техніки по території підприємства повинно здійснюватися відповідно до встановленої схеми руху транспортних засобів і працівників на території підприємства, на якій повинні бути показані дозволені та заборонені напрямки руху, повороти, зупинки, в’їзди і виїзди тощо та яка доводиться до відома всіх працівників і вивішується біля в’їзду на територію підприємства.
Як з’ясувалося під час перевірки нашим інженером з охорони праці складського комплексу, орендодавець при передачі складу в оренду нашому підприємству такої схеми не надавав, а директором складу нашого підприємства, який відповідно до наказу по підприємству є особою, відповідальною за безпечну експлуатацію і технічний стан транспортної техніки (як орендованої, так і тієї, що знаходиться на балансі нашого підприємства), така схема не розроблялась.
Хто в цьому випадку повинен розробляти таку схему і чи доцільно вимагати її від орендодавця?
ВІДПОВІДЬ: «Пересування навантажувачів територією підприємства має здійснюватися відповідно до встановленої схеми руху транспортних засобів і працівників територією підприємства. На схемі мають бути показані дозволені та заборонені напрямки руху, повороти, зупинки, в’їзди та виїзди тощо. Схема доводиться до відома всіх працюючих і вивішується біля в’їзду на територію підприємства» (п. 7.5.3 Правил будови і безпечної експлуатації навантажувачів, НПАОП 0.00-1.22-08).
«Під час пересування навантажувача територією водій повинен користуватися шляхом проїзду, передбаченим схемою руху, встановленою суб’єктом господарювання» (п. 7.5.26 НПАОП 0.00-1.22-08).
Відповідно до ст. 67 Господарського кодексу України «відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів» та «підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов’язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України».
У вашому випадку, якщо договором не визначено вимоги щодо схеми руху на території підприємства, де орендуються складські приміщення, відповідальність за наявність схеми руху покладається на суб’єкт господарювання, який здійснює транспортні роботи. Оскільки територія орендується у іншого суб’єкта господарювання (орендодавця), то розроблена схема в обов’язковому порядку повинна погоджуватись з уповноваженим представником орендодавця (задля уникнення надзвичайних ситуацій орендодавець повинен володіти інформацією щодо категорій вантажу, який перевозиться його територією).
У разі відсутності схеми руху на території підприємства відповідальність за настання надзвичайної події, що сталась на території підприємства, може бути покладена, залежно від місця настання події, як на орендаря, так і орендодавця.
Микола Федоренко,
головний державний інспектор з охорони праці
Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській обл. і м. Києві
Джерело: «Охорона праці і пожежна безпека»
|