Положення про безпечну та надійну експлуатацію виробничих будівель і споруд (Затверджено наказом Державного комітету будівництва,архітектури та житлової політики України і Держнаглядохоронпраці України 27.11.97 № 32/28. Із змінами від 28.07.99№ 184/140)
Пособие включает в себя детальную рабочую методику предпроектных обследований и оценки состояния оснований и конструктивных элементов реконструируемых зданий, с рекомендациями по применению существующих приборов и инструментов. Пособие содержит требования охраны труда при обследовании зданий. Пособие может быть использовано в практической работе ремонтно-строительных и проектных организаций.
Цi норми встановлюють загальнi правила оцiнки технiчного стану сталевих конструкцiй каркасiв експлуатованих виробничих будiвель i споруд. Вказiвок норм необхiдно дотримуватись безпосередньо при оцiнцi технiчного стану сталевих конструкцiй, а також керуватися ними при розробцi iнших нормативних документiв з проектування, технiчної експлуатацiї i ремонту конструкцiй.
Норми стосуються тiльки конструкцiй, проектування якихрегламентується СНіП 11-23-81*, а також експлуатованих конструкцiй, i не поширюються на тi частини будiвель i споруд та їх конструктивнi елементи, що споруджуються знову (прибудовуються).
Дані норми встановлюють порядок, основні вимоги і умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів незалежно від їх форми власності та призначення, способів проведення будівельних робіт і поширюються на нове будівництво, розширення, реконструкцію, технічне переозброєння, реставрацію, капітальний ремонт об'єктів - будівель, споруд, приміщень підприємств, їх окремих черг, пускових комплексів. Об'єкти власності інших держав, їх юридичних і фізичних осіб, спільних підприємств і міжнародних організацій підлягають прийняттю в експлуатацію у визначеному цими нормами порядку, якщо інший не встановлений відповідним міжнародним договором.
Норми визначають основні фактори і їх значення, які необхідно враховувати при проектуванні підприємств (комплексів, ферм) і окремих об'єктів, що входять до їх складу.
Ці норми поширюються на проектування нових та реконстукцію діючих тепличних підприємств, окремих теплиць і парників для вирощування різних видів сільськогосподарської продукції.
Ці норми встановлюють вимоги до організації і порядку проведення розслідування причин аварій будівель, споруд, їх частин та конструктивних елементів (далі - будівельних об'єктів), що сталися в процесі будівництва, технічного переозброєння, реконструкції, капітального ремонту, експлуатації або консервації. Вимоги цих норм гармонізовані з "Положенням про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на підприємствах в установах та організаціях" затвердженим постано вою Кабінету Міністрів України від 10.07.93 N 623 (далі скорочено "Положення про розслідування та облік нещасних випадків" і розвивають це "Положення в частині, що стосується будівельно технічної експертизи та оцінки причин аварії.
Норми призначаються для використання в мiнiстерствах, вiдомствах, державних будiвельних корпорацiях, автотранспортних пiдприємствах, будiвельно-монтажних органiзацiях i управлiннях комплектацiї, складах зберiгання матерiалiв, пiдприємствах i органiзацiях-виготовлювачах та постачальниках будiвельних матерiалiв,виробiв, конструкцiй i устаткування.
Норми поширюються на будiвельнi матерiали, вироби, конструкцiї, устаткування, засоби механiзацiї для вантажно-розвантажувальних та пiдйомно-транспортних робiт, а також засоби малої механiзацiї, що використовуються на будiвельному майданчику i робочих мiсцях, в примiщеннях при спорудженнi i капiтальному ремонтi будинкiв промислового, житлово-цивiльного та сiльськогосподарського призначення.
Норми встановлюють правила i порядок пакування, перевезення, розвантаження, приймання, складування та зберiгання матерiалiв, виробiв, конструкцiй i устаткування на приоб'єктних, дiльничних та базових складах в будiвництвi, правила технiки безпеки при виконаннi вантажно-розвантажувальних i пiдйомно-транспортних робiт.
Настоящие Нормы распространяются на проектирование новых и реконструкцию существующих зданий и сооружений всех типов учреждений здравоохранения независимо от их ведомственного подчинения и форм собственности, а также помещений медицинского назначения, встроенных или входящих в состав других типов зданий. Требования этих Норм обязательны для юридических и физических лиц субъектов инвести¬ционной деятельности на территории Украины независимо от их ведомственного подчинения и форм собственности.
Данные нормы распространяются на проектирование и строительство новых, реконструкцию и капи-тальный ремонт существующих улиц и дорог городских и сельских населенных пунктов. Данные нормы не распространяются на внутриплощадочные дороги промышленных, складских и сель-скохозяйственных предприятий, загородные и временные дороги. Нормы есть обязательными для органов исполнительной власти, контроля и экспертизы, местного са-моуправления, предприятий, учреждений и организаций независимо от форм собственности и ведомствен-ной принадлежности, общественных объединений и физических лиц, имеющих лицензию и осуществляю-щих проектирование, строительство и капитальный ремонт улиц и дорог населенных пунктов.
Настоящие Нормы должны соблюдаться при проектировании новых и реконструкции существующих зданий и помещений предприятий бытового обслуживания (комплексных, банно-оздоровительного назначения, специализированных) согласно приложению А. Настоящие Нормы не распространяются на предприятия (заводы, фабрики) централизованного выполнения заказов населения по изготовлению и ремонту мебели, ремонту бытовой техники, теле-, радио-, фото-, киноаппаратуры, музыкальных инструментов; фабрики химической чистки и стирки, прачечные учреждений здравоохранения, спецпрачечные по дезактивации спецодежды и других средств индивидуальной защиты, дезинфекции и дезинсекции. Требования этих Норм обязательны для всех организаций независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, общественных объединений и граждан, которые осуществляют проектирование и строительство предприятий бытового обслуживания, а также для заказчиков проек¬тов и учреждений, согласовывающих и утверждающих проектную документацию.
Ці Норми поширюються на проектування нових і реконструкцію критих і відкритих спортивних споруд із місцями для глядачів або без них: - відкритих площинних спортивних споруд; - критих спортивних споруд: спортивних залів, ковзанок із штучним льодом, басейнів; - спеціалізованих спортивних споруд: споруд для стрільби з лука, кінного спорту, лижних баз, комплексів трамплінів для стрибків на лижах із трампліна, фрістайлу, біатлонних стрільбищ, санно-бобслейних трас, гірськолижних трас, тирів для кульової стрільби, веслувальних баз; - стадіонів: льодових, лижних, комплексних; - фізкультурно-оздоровчих споруд: комплексних майданчиків, смуг перешкод, "стежок здоров'я", відкритих і критих ванн, фізкультурно-оздоровчих комплексів, приміщень для спор¬тивних занять, лижних баз і ковзанок для масового катання.
Ці Норми поширюються на проектування нових і реконструкцію існуючих однозальних і багатозальних будинків та споруд культурно-видовищних та дозвіллєвих закладів: - кінотеатрів цілорічної та сезонної дії з кіно– та відеозалами, а також відеокомплексів; - театрів драматичних, музично-драматичних, музичної комедії, опери та балету; - клубів, центрів дозвілля. Вимоги цих Норм є обов'язковими для фізичних і юридичних осіб – суб'єктів інвестиційної діяльності на території України незалежно від форм власності і відомчої належності. Ці Норми не поширюються на культурно-видовищні та дозвіллєві заклади місткістю понад 1500 місць для глядачів, цирки, казино, спеціалізовані театри і кінотеатри.
Ці Норми поширюються на проектування нових і реконструкцію житлових будинків з позначкою рівня підлоги верхнього поверху до 73,5 м (як правило, до 25 поверхів включно при висоті поверху 2,8 м): одноквартирні та багатоквартирні, у тому числі спеціалізовані квартирні житлові будинки для осіб похилого віку і сімей з інвалідами та гуртожитки. При проектуванні житлових будинків вище 25 поверхів слід керуватися відповідними індивідуальними технічними вимогами; склад, порядок їх розроблення, погодження та затвердження виконуються за рекомендаціями Держбуду України. Вимоги цих Норм є обов'язковими для юридичних і фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності на території України незалежно від форм власності та відомчої належності. Норми не регламентують умови заселення житла різних форм власності та володіння, а також форми володіння нежитловими приміщеннями, розташованими у житловому будинку, які визначаються правовими, нормативними та методичними документами, чинними на території України. Ці Норми не поширюються на проектування інвентарних, мобільних житлових будинків і будинків з тимчасовим проживанням.
Дані Норми встановлюють основні вимоги до реставрації, консервації та ремонтно-відновлювальних робіт на об'єктах культурної спадщини. Дані Норми поширюються на всі види реставраційних, консерваційних, реабі¬літаційних, ремонтних та відновлювальних робіт на пам'ятках містобудування та ар¬хітектури, історії, археології та монументального мистецтва, за винятком робіт із бла¬гоустрою території та художньо-реставраційних робіт. Вимоги Норм обов'язкові для всіх органів охорони пам'яток, власників пам'яток, проектно-реставраційних, науково-дослідних організацій, архітектурних майстерень, будівельно-реставраційних організацій, інших юридичних та фізичних осіб незалежно від їх підпорядкування, які безпосередньо беруть участь у збереженні та реставрації пам'яток.