Які заходи з охорони праці необхідно вжити
при наборі персоналу?
Суб'єкт господарювання чи установа створюючи свою команду повинен потурбуватися про низку речей:
1. Під час укладання трудового договору (тобто при виданні наказу про прийом на роботу або при підписання трудового договору, контракту) інформувати працівника під розписку про умови праці та про наявність на його робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та про права працівника на пільги й компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства й колективного договору (ч. 2 ст. 5 Закону про охорону праці). Якщо законодавство вимагає підписувати з працівником контракт, то вказану інформацію можна закласти прямо в нього. Але навіть коли шкідливих факторів немає радимо просити працівника підтвердити підписом, що його попередили про цей факт.
2. Проводити під час прийняття на роботу інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки в разі аварії (ч. 1 ст.18 Закону про охорону праці). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Підготовка працівників для виконання робіт з підвищеною небезпекою здійснюється тільки в закладах освіти, які одержали ліцензію Міносвіти та дозвіл Держгірпромнагляду на провадження такого навчання. Якщо ж йдеться про посадовців, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт то під час прийняття на роботу вони повинні прийти спеціальне навчання з охорони праці, відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05) 3. Крім того, уже без прямої участі ваших ново прийнятих підлеглих відбуватимуться такі процеси:
— придбання, комплектування, видача, утримання засобів індивідуального захисту відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективного договору (ч. 2 ст. 8 Закону України Про охорону праці).
4. Роботодавцю необхідно організувати попередні (під час прийняття на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди працівників, зайнятих на важких роботах роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба в професійному доборі, а також щорічні обов'язкові медогляди осіб віком до 21 року (ст. 17 Закону про охорону праці).
Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним медичним оглядамОбов'язкові медичні огляди працівників: що потрібно знати Обов'язкові медичні огляди працівників Якщо йдеться про роботи з важкими та шкідливими умовами праці, то роботодавцю треба безоплатно забезпечити зайнятих на них робітників лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою (ч. 1 ст. 7 Закону України Про охорону праці). На тих самих роботах, а також на роботах пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, своїм працівникам слід, знову ж таки безоплатно, видавати за нормами спецодяг, спецвзуття та інші засоби індивідуального захисту, а також мийні та знешкоджувальні засоби (ч. 1 ст. 8 Закону України Про охорону праці). Перелік виробництв, професій та посад, робота в яких дає право на безплатне одержання лікувально-профілактичного харчування Правила безплатної видачі лікувально-профілактичного харчування (НПАОП 0.00-1.55-77)
|