Міненерговугілля, що основними технічними заходами щодо попередження електротравм при замиканнях на корпус електрообладнання є захисне заземлення, занулення, захисне відключення. Електрозахисні заходи підчас експлуатації та виконання робіт в електроустановках реалізуються відповідно до діючих ПТЕЕС.
Лист Держгірпромнагляду України від 09.02.2015 р. № 620/0/8-6/6/15
У листі нагадали, що організація розробки нормативних актів з охорони праці покладається на роботодавця і за недотримання вимог законодавства роботодавець несе відповідальність, питання застосування або врахуванням збірника інструкцій з охорони праці на своєму підприємстві є виключною компетенцією роботодавця.
Головною умовою чинності інструкцій з охорони праці є їх відповідність чинному законодавству України, вимогам державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів з охорони праці: правил, норм, стандартів, інших нормативних і організаційно-методичних документів з охорони праці, на основі яких вони розробляються.
Лист Мінсоцполітики України від 16.07.2015 р. № 403/13/116-15
Щодо Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу»
Про порядок проведення профілактичних медичних оглядів
Лист Міністерства охорони здоров’я України від 02.04.2015 № 3.09-Д-1/13/866-15/10354
Власники та керівники підприємств, установ та організацій несуть відповідальність за своєчасність проходження своїми працівниками обов'язкових медичних оглядів та за шкідливі наслідки для здоров'я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли обов'язкового медичного огляду.
Щодо дій підприємств, установ, організацій при виникненні надзвичайних ситуацій
лист ДСНС України від 03.02.2015 р. № 02-1541/08
У листі надано наступні роз’яснення:
1. Щодо дій підприємства при виникненні надзвичайної ситуації на його території (об’єктах) (документування надзвичайної ситуації, оцінки збитків та ступеня пошкоджень)
2. Щодо повноважень головного бухгалтера підприємства приймати рішення щодо огляду місця виникнення надзвичайної ситуації
3. Щодо фіксації фактів неможливості виклику пожежно-рятувальних підрозділів внаслідок відсутності зв’язку або їх неприбуття
4. Щодо дій працівників підприємства, установи, організації до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів, а також у випадку виникнення масштабних надзвичайних ситуацій
5. Щодо корупційних діянь посадових осіб органів та підрозділів цивільного захисту <…>
Вимоги та умови безпеки (ліцензійні умови) провадження діяльності з переробки уранових руд
Затверджено Наказом Державної інспекції ядерного регулювання України від 27.05.2015 року № 101 / Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 12 червня 2015 р. за № 700/27145
Ці Ліцензійні умови встановлюють основні вимоги та умови безпеки провадження діяльності з переробки уранових руд.
Ці Ліцензійні умови є обов’язковими для виконання суб’єктами діяльності у сфері використання ядерної енергії, які провадять або мають намір провадити діяльність з переробки уранових руд, у тому числі в частині її припинення шляхом ліквідації, перепрофілювання, тимчасового зупинення (консервації) переробного уранового об’єкта, незалежно від форм власності та підпорядкованості органам державного управління.
Інструкція про порядок обміну інформацією у сфері запобігання виникненню та реагування на надзвичайні ситуації між Державною службою України з надзвичайних ситуацій і Адміністрацією Державної прикордонної служби України
Затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України 30 квітня 2015 року № 500 / Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 травня 2015 р. за № 590/27035
Ця Інструкція визначає мету та порядок обміну інформацією між ДСНС України і Адміністрацією Держприкордонслужби в разі загрози виникнення або виникнення небезпечних подій та надзвичайних ситуацій у межах прикордонної смуги, контрольованих прикордонних районів, внутрішніх вод України, на базах, складах та об'єктах Адміністрації Держприкордонслужби.
Обмін інформацією здійснюється з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, мінімізації їх можливих наслідків, організації узгодженого та ефективного реагування сил цивільного захисту на небезпечні події та надзвичайні ситуації, що можуть виникнути у сфері відповідальності Адміністрації Держприкордонслужби.