Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 р. № 738
Цей Порядок визначає вимоги до ведення обліку надзвичайних ситуацій, крім пожеж. Обліку підлягають надзвичайні ситуації, що виникли на території України, у тому числі ті, коли постраждалими є громадяни, іноземці, особи без громадянства та коли заподіяна шкода майну інших держав.
Порядок утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту Затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2013 р. № 787
Цей Порядок визначає основні засади утворення, завдання та функції формувань цивільного захисту. Формування цивільного захисту утворюються як пости, ланки, групи,
бригади, колони, команди та загони на непрофесійній основі і входять до
складу сил цивільного захисту. Залежно від призначення формування
цивільного захисту можуть бути рятувальні, аварійно-відновлювальні,
аварійно-технічні, пожежні, інженерні, медичні, транспортні, ремонтні, а
також формування радіаційного і хімічного спостереження, санітарної
обробки людей, спеціальної обробки майна, одягу та транспорту,
матеріально-технічного та продовольчого забезпечення, зв’язку, захисту
сільськогосподарських тварин та рослин, обслуговування захисних споруд
цивільного захисту та інші. Об’єктові формування цивільного
захисту утворюються суб’єктами господарювання, які мають чисельність
працюючого персоналу понад 50 осіб та володіють транспортною,
будівельною, комунальною, медичною, пожежною та іншою спеціальною
технікою і відповідають одній з таких умов: віднесені до відповідної категорії цивільного захисту (особливої важливості, першої або другої категорії); мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави та (або) продовжують свою виробничу діяльність в особливий період; експлуатують об’єкти підвищеної небезпеки або потенційно небезпечні об’єкти.
щодо дій персоналу невеликих підприємств при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій
Типову інструкцію розроблено Українським НДІ цивільного захисту відповідно до ст. 130 Кодексу цивільного захисту України.
Наведені в інструкції заходи мають загальний характер, вони не повністю враховують специфіку діяльності конкретного підприємства, чисельність працівників, обсяг і вид виробництва тощо.
Основною особливістю дій малих підприємств при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій є в першу чергу захист персоналу та відвідувачів.
Виходячи з цього, ст. 130 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що на підприємствах з чисельністю персоналу 50 осіб і менше розробляються та затверджуються інструкції щодо дій при загрозі або виникненні надзвичайних ситуацій.
Крім того, у сфері промислового виробництва до малих підприємств можуть бути віднесені і такі, де чисельність працівників перевищує 50 осіб. Інструкції для таких підприємств розроблюються за рішенням відповідного територіального органу Держслужби України з надзвичайних ситуацій.
Розроблена інструкція не повинна суперечити положенням та вимогам Кодексу цивільного захисту України.
Інструкція розробляється та підписується посадовою особою підприємства з питань цивільного захисту, затверджується керівником підприємства та доводиться до всіх працівників під підпис.
Організаційно-методичні вказівки з підготовки працюючого населення до дій у надзвичайних ситуаціях Затверджені Головою Державної служби України з надзвичайних ситуацій М. Болотських 19 вересня 2013 року
Безпека у надзвичайних ситуаціях. Техногенні надзвичайні ситуації. Терміни та визначення основних понять.
Надано чинності: наказ Держспоживстандарту України від 26 березня 2008 р. № 101
Цей стандарт установлює терміни та визначення основних понять щодо техногенних надзвичайних ситуацій.
Терміни, установлені цим стандартом, рекомендовано застосовувати в усіх видах нормативних документів стосовно безпеки у надзвичайних ситуаціях, у роботах зі стандартизування, а також у науковій, навчально-методичній і публіцистичній літературі.
Положення стандарту чинні для застосування у роботі органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, які здійснюють планування, організацію та провадять заходи Єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій.
Безпека у надзвичайних ситуаціях. Джерела фізичного походження природних надзвичайних ситуацій.
Номенклатура та показники впливів уражальних чинників
Безопасность в чрезвычайных ситуациях. Источники физического происхождения природных чрезвычайных ситуаций. Номенклатура и показатели воздействий поражающих факторов
Дата введення в дію 01.07.2008 / Надано чинності: наказом Держспоживстандарту України від 26 березня 2008 р № 101
Цей стандарт визначає номенклатуру та показники впливів уражальних чинників джерел фізичного походження природних надзвичайних ситуацій на життя та здоров'я людей, об'єкти господарювання й навколишнє середовище.
Положення стандарту рекомендовано використовувати у роботі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, організацій, установ, підприємств, незалежно від форми власності, які планують, організовують і провадять заходи Єдиної державної системи цивільного захисту населення й територій.
Безпека у надзвичайних ситуаціях. Захист населення у надзвичайних ситуаціях. Основні положення
Безопасность в чрезвычайных ситуациях. Защита населения в чрезвычайных ситуациях. Основные положения
Прийнято: наказ Держспоживстандарту України від ЗО жовтня 2009 р. № 398
Цей стандарт установлює основні положення щодо організації та проведення робіт стосовно захисту населення у разі загрози виникнення або в умовах надзвичайних ситуацій та під час ліквідування їх наслідків.
Положення цього стандарту мають застосовувати органи виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та виду діяльності, які здійснюють запобіжні заходи та заходи щодо захисту населення в умовах НС та під час ліквідування їх наслідків.
Стандарт не поширюється на соціально-політичні і воєнні НС.
Безпека у надзвичайних ситуаціях Ліквідування надзвичайних ситуацій та їх наслідків. Загальні положення.
Безопасность в чрезвычайных ситуациях. Ликвидация чрезвычайных ситуаций и их последствий.
Надано чинності: наказ Держспоживстандарту України від 30 жовтня 2009 р. № 398
Цей стандарт установлює загальні положення щодо проведення заходів щодо ліквідування техногенних надзвичайних ситуацій та наслідків природних та техногенних НС.
Вимоги цього стандарту рекомендовані для застосовування органами державної виконав¬чої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, які здійснюють заходи щодо ліквідування НС та їх наслідків.
Стандарт не поширюється на соціально-політичні та воєнні НС.
Безпека у надзвичайних ситуаціях. Джерела техногенних надзвичайних ситуацій. Класифікація й номенклатура параметрів уражальних чинників
Источники техногенных чрезвычайных ситуаций. Классификация и номенклатура параметров поражающих факторов
Розробник: Всеукраїнський науково-дослідний інститут цивільного захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (ВНДі ЦЗНТ) / Прийнято та надано чинності: наказом Держспоживстандарту України від ЗО жовтня 2009 р. № 398 / Дата введення в дію 01.07.2011 року / Формат: doc
Цей стандарт установлює класифікацію й номенклатуру параметрів уражальних чинників джерел техногенних надзвичайних ситуацій, що контролюють та застосовують під час прогнозування техногенних НС.
Вимоги цього стандарту рекомендовано для застосовування у роботі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, організацій, установ, підприємств незалежно від форми власності, які здійснюють планування, організацію та проведення заходів Єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій.
Порядок підготовки до дій за призначенням органів управління та сил цивільного захисту
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. № 443
Підготовка здійснюється з метою забезпечення готовності органів управління та сил цивільного захисту до виконання завдань цивільного захисту в мирний час і особливий період. Основними завданнями з підготовки органів управління та сил цивільного захисту є: поглиблення теоретичних знань, набуття практичних умінь і відпрацювання практичних навичок, необхідних для проведення заходів з цивільного захисту; відпрацювання злагодженості дій органів управління та сил цивільного захисту під час проведення заходів з цивільного захисту; проведення оцінки стану готовності органів управління та сил цивільного захисту до дій, спрямованих на запобігання і реагування на надзвичайні ситуації; навчання керівного складу та фахівців органів управління та сил цивільного захисту з питань застосування сучасних засобів зв’язку і автоматизації управління, спеціальної техніки, обладнання та інструментів; впровадження в практику передового досвіду з підготовки органів управління та сил цивільного захисту.
Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444
Цей Порядок визначає механізм організації навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях, його структуру, види та форми. Навчання населення здійснюється: за місцем роботи - працюючого населення; за місцем навчання - дітей дошкільного віку, учнів та студентів; за місцем проживання - непрацюючого населення.
Навчання працюючого населення здійснюється безпосередньо на підприємстві, в установі та організації згідно з програмами підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.
Програми підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях поділяються на: загальної підготовки працівників підприємств, установ та організацій; спеціальної підготовки працівників, що входять до складу спеціалізованих служб і формувань цивільного захисту; додаткової підготовки з техногенної безпеки працівників об'єктів підвищеної небезпеки; пожежно-технічного мінімуму для працівників, зайнятих на роботах з підвищеною пожежною небезпекою; прискореної підготовки працівників до дій в особливий період.