Технічний регламент низьковольтного електричного обладнання
Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1067
Цей Технічний регламент встановлює вимоги стосовно захисту здоров'я та безпеки людей і свійських тварин та майна, яким повинно відповідати низьковольтне електричне обладнання з метою надання його на ринку України.
Цей Технічний регламент розроблено на основі Директиви 2014/35/ЄС Європейського Парламенту та Ради від 26 лютого 2014 р. про гармонізацію законодавства держав-членів стосовно надання на ринку електричного обладнання, призначеного для використання в певних межах напруги.
Дія цього Технічного регламенту поширюється на електрообладнання, призначене для використання за номінальної напруги від 50 до 1000 В змінного струму та від 75 до 1500 В постійного струму, крім обладнання та явищ, зазначених у додатку 1.
Роз’яснення Державної служби України з питань праці від 17 жовтня 2015 року
Державна служба України з питань праці (Держпраці) роз’яснює, за яких умов виконувати небезпечні роботи та експлуатувати небезпечні машини можна без дозволу
Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів
Затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 2 вересня 2015 р. № 667
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу, охорони прав на сорти рослин), державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері.
Роз’яснення з питань щодо необхідності отримання суб’єктами господарювання документів дозвільного характеру на експлуатацію та обслуговування атракціонної техніки, порядку розслідування нещасних випадків, які стались підчас їх експлуатації, ведення обліку атракціонів тощо.
Лист Державної служби України з питань праці від 01.09.2015 № 2428/0/9.2-6/6/ДП-15
Які документи дозвільного характеру повинні бути у роботодавця на експлуатацію та обслуговування атракціонної техніки, що видаються на державному та місцевому рівнях? Яку роль у цьому питанні займають обласні або районні держадміністрації?
Хто несе відповідальність за нещасні випадки, які трапляються з відвідувачами?
Хто має право проводити та проводить розслідування нещасних випадків, що сталися з відвідувачами?
Чи ведеться облік атракціонів центральним органом виконавчої влади або його територіальними органами?
Як часто здійснюються перевірки атракціонної техніки та хто їх здійснює?
Чи можливо розроблення Порядку проведення розслідувань, пов’язаних з експлуатацією атракціонної техніки (оскільки де-факто відвідувачі приймають участь в експлуатації) на зразок Порядку проведення технічного розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті.
Роз’яснення Держпраці України про порядок змінни роботодавцем умов оплати праці в бік погіршення. лист Державної інспекції України з питань праці від 20.07.2015 № 1276/24/21/01/2216-15
Щодо індексації грошових доходів та зміни умови оплати праці
Типовые технологические карты безопасного производства работ мостовыми, стреловыми и козловыми кранами.
Составители В. Я Герцберг В. Ф Коробков / Формат: DJVU / Размер: 1.05 МБ / Выпущено по заказу Государственного агропромышленного комитета УССР / Изд-во: Киев: "Реклама" / Год: 1996
В издании представлены типовые технологические карты безопасного производства погрузочно-разгрузочных работ мостовыми, стреловыми и козловыми кранами. Рассмотрены методы строповки и правила складирования различных грузов. Рассчитано на инженерно-технических работников и рабочих, непосредственно занятых на вышеуказанных работах.