Які вимоги безпеки мають дотримуватись під час виконання земляних робіт у зоні діючих підземних комунікацій, зокрема в охоронній зоні кабелю, що перебуває під напругою?
Лист Держгірпромнагляду України від 17.01.2013 р. № 392/0/8.2-8.1-05/6/13
Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України розяснює наступні питання:
1. Щодо розробки навчально-тематичних планів і програм. 1.1. Хто саме має погоджувати та затверджувати навчально-тематичні плани і програми на підприємстві? 1.2.
Хто саме має погоджувати та затверджувати навчально-тематичні плани і
програми навчальних центрів, що проводять навчання з охорони праці інших
суб'єктів господарювання? 1.3. Існує практика, що
навчально-тематичні плани і програми навчальних центрів погоджуються з
керівниками теруправлінь Держгірпромнагляду. Чи обов'язкове таке
погодження? Які наслідки того, що зазначені документи не будуть
погоджені? 1.4. Існує практика, що навчально-тематичні плани і
програми (для посадових осіб) навчальних центрів розраховані на 40
навчальних годин. Чи мають право навчальні центри встановлювати меншу
кількість навчальних годин?
2. Щодо проведення оплати лекцій. Існує практика, що інспектори
Держгірпромнагляду на підприємствах та в навчальних центрах платно
читають лекції з питань охорони праці. 2.1. Чи встановлені граничні
(чи рекомендовані) розміри оплати за проведену роботу інспекторів, що
беруть участь у навчальному процесі? Чи має укладатися договір, чи
достатньо "розписатися у відомості"?
3. Щодо перевірки знань з питань охорони праці посадових осіб, які пройшли навчання в навчальних закладах та установах. 3.1.
Існує практика, що після проведення курсу навчальних занять для
прийняття екзамену до навчального центру приїжджає представник
Держгірпромнагляду, який очолює комісію. Чи існує нормативний акт,
який би встановлював порядок роботи комісій, що створені відповідними
територіальними управліннями Держгірпромнагляду? Чи може на перевірку
знань в навчальний центр прибути один працівник Держгірпромнагляду? Чи
може склад комісії з перевірки знань теруправління Держгірпромнагляду
змінюватися в залежності від навчального центру, де приймаються іспити? 3.2.
Що має робити навчальний центр, якщо представник(и) Держгірпромнагляду
безпідставно не прибуває на іспит? Чи передбачено відповідальність для
держслужбовця за це? 3.3. Чи мають право член(и) комісії з перевірки
знань - представник(и) Держгірпромнагляду вимагати, щоб група, яка
пройшла навчання в навчальному центрі, прибула складати іспити в певне
місце?
4. Щодо нагляду за дотриманням вимог Типового положення. 4.1. Які
саме питання та документи мають право перевіряти працівники
Держгірпромнагляду під час нагляду за дотриманням вимог Типового
положення? 2.2. Чи має право отримувати
кошти представник Держгірпромнагляду за участь в роботі комісії з
перевірки знань з питань охорони праці?
Керівник підприємства видав наказ про відрахування із зарплати 20% у так званий страховий фонд. З цього фонду може бути вилучена певна сума у разі нанесення працівником збитку підприємству (крадіжка і т. п.). Невикористані кошти повертаються працівникові у кінці року або при звільненні.
Положенням про розробку інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98) передбачено, що інструкції з охорони праці мають містити розділ «Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях», де вказано порядок дій щодо надання першої допомоги потерпілим під час авари. У багатьох інструкціях з охорони праці у цьому розділі немає порядку дій під час надання такої допомоги, а є лише посилання на окрему Інструкцію з надання долікарської допомоги. Чи правомірно це? Чи має бути окрема така Інструкція на підприємстві?
У зв'язку з сильними морозами працівники, які працюють на відкритому
повітрі, не мають змоги працювати. Як оформити на підприємстві
припинення роботи, що пов'язане з погіршенням погодних умов? І що робити
службі охорони праці, якщо роботи на відкритому повітрі слід припинити?
Як оплачувати час, коли працівники фактично не працювали через мороз і
снігопади?
Одним із заходів, спрямованих на гарантування безпеки праці, є створення на підприємстві служби охорони праці. В яких випадках створюється така служба? Які функції виконує? Яка відповідальність наступає за ігнорування вимог законодавства щодо її створення?
Лист Держгірпромнагляду від 23.07.2012 р. N 6156-10/5.2-10/6/12
В листі від 23.07.2012 р. N 6156-10/5.2-10/6/12Держгірпромнагляд дає відповіді на наступні питання:
1. У разі смерті фізичної особи - підприємця чи особи, яка забезпечує себе роботою самостійно і не застрахована у Пенсійному фонді України як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до якого пункту Порядку проводиться розслідування? 2. Який порядок надання до територіального управління повідомлення про настання нещасного випадку у разі смерті ФОП? 3. Чи мають повноваження представники територіального управління Держгірпромнагляду та члени комісії щодо приватних осіб, якщо нещасний випадок із ФОП стався на приватній території? 4. Чи потрібно при встановленні причин нещасного випадку в акті форми Н-5 зазначати, які вимоги законодавства про охорону праці, інструкцій з безпечного проведення робіт і посадових інструкцій порушено, та встановлювати осіб, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці, якщо законодавство про охорону праці на цю категорію осіб не поширюється? 5. Чи потрібно розробляти заходи щодо усунення причин настання нещасного випадку, якщо приватний підприємець на час настання нещасного випадку працював сам? 6. Як бути із кваліфікацією нещасного випадку (пов'язаний чи не пов'язаний з виробництвом), якщо у ФОП не встановлені режим роботи та робоче місце? 7. Чи є доцільним визнання такого нещасного випадку пов'язаним з виробництвом, якщо страхові виплати потерпілому (родині потерпілого) не передбачені відповідно до вимог чинного законодавства? 8. Ряд запитань виникають навколо повноважень Держгірпромнагляду щодо контролю за виконанням ФОП робіт за зареєстрованим видом економічної діяльності (КВЕД). Зокрема, чи можуть застосовуватися санкції до приватного підприємця, якщо він виконує роботи не за визначеним КВЕД? 9. Який порядок компенсації витрат, пов'язаних з діяльністю спеціальної комісії, якщо відповідно до вимог діючого Порядку наявні витрати має компенсувати роботодавець?
Обязательно ли в больничном листе делать отметку о результатах
теста на содержание алкоголя в крови? При травмах на производстве,
правомерен ли забор крови у пострадавшего для определения в ней
концентрации «спирта»? Является ли нарушением внесение такого результата
в больничный лист?
Деякі питання щодо атестації робочих місць за умовами праці
В связи с трудным финансово-экономическим положением, сложившимся на предприятии по не зависящим от него причинам, предприятие не может провести аттестацию в срок, определенный в коллективном договоре. Разрешается ли использовать результаты санитарно-гигиенических исследований факторов производственной среды и трудового процесса, полученные во время предыдущей аттестации, проведенной в июне 2007 года?
Нужно ли проводить аттестацию рабочего места водителя троллейбуса на предприятиях городского электротранспорта?
Подлежат ли аттестации рабочих мест по условиям труда профессии, отсутствующие в Списках производств, работ, профессий, должностей и показателей, занятость в которых дает право на пенсию по возрасту на льготных условиях, утвержденных постановлением КМУ от 16 января 2003 года №36, в Списке производств, цехов, профессий и должностей с вредными и тяжелыми условиями труда, занятость работников на работах в которых дает право на ежегодный дополнительный отпуск, утвержденном постановлением КМУ от 17 ноября 1997 года №1290, и в Перечне производств, цехов, профессий и должностей с вредными условиями труда, робота в которых дает право на сокращенную продолжительность рабочей недели, утвержденном постановлением КМУ от 21 февраля 2001 года №163, и есть ли правовые основания для проведения такой аттестации?
Подтверждается ли право на сокращенную рабочую неделю за работу с вредными условиями труда заключением Государственной экспертизы условий труда? Нужно ли проводить санитарно-гигиенические исследования на рабочих местах врача-инфекциониста и сестры медицинской кабинета «Доверие» для подтверждения права на сокращенную рабочую неделю за работу с вредными условиями труда? Если да, то какие? Имеют ли право на сокращенную продолжительность рабочей недели до 36 час. работники кожно-венерологического диспансера на основании аттестации рабочих мест?