Ергономіка. Створення сприятливих умов для праці.
Ергономіка - наука, що вивчає структуру і поведінку системи "людина - машина - середовище", способи оптимізації взаємодії компонентів цієї системи та підвищення коефіцієнта корисної дії.
Ергономіка пов'язана з гігієною праці, промисловою безпекою та охороною праці. Функціонування системи "людина - машина - середовище" ефективно лише при сприятливих санітарно - гігієнічних умовах, що відносяться до виробничої середовищі і виконавцям праці.
Ергономікою названа галузь науки про трудову діяльність людини. У ній поєднуються різноманітні і, здавалося б, вельми віддалені одина від одної галузі наукових знань. Вона широко користується апаратом сучасної кібернетики, звертається до фізіології і психології праці, інженерної психології, математичної теорії систем і дослідження операцій, організації управління виробництвом, виробничої естетики та т.д. У ергономіці є той стрижень, на який нанизуються всі ці галузі наукових знань. Всі ергономічні процеси і системи будуються на інформаційній основі. У них найбільш важливе місце відводиться прийому, передачі, переробки, зберігання, подання та видачі інформації.
Таким чином ергономіка, як наука вивчає розташування обладнання та робочі пози людини під час виконання робіт, що впливає на самопочуття працівника.
Технічний розвиток будівельної промисловості веде до зростання використання машинного та технічного обладнання для виконання багатьох видів важких робіт, які раніше виконувалися вручну. Незважаючи на те що до сих пір багато завдань на будівельному майданчику виконуються з використанням ручної праці, в даний час важко уявити собі будівництво багатоповерхового будинку без кранів, екскаваторів, бетономішалок або пальових копрів. Проте, одне неодмінно, що з ростом механізації на робочому місці стали виникати нові проблеми. Технології змінюються швидше, ніж люди, і технологічні зміни найчастіше перевищують здатність людей адаптуватися до них. Як і будівельний робітник, ви знаєте різницю між інструментом, зручним для вас і добре пристосованим для виконуваної вами роботи, і інструментом, який не володіє такими якостями. Ви також досить швидко починаєте відчувати різницю між зручною робочої позою і незручною. Ергономіка, або проектування інструментів і механізмів з урахуванням людського фактора, є комплексне вивчення впливу на діяльність людини робочого місця та умов праці. «Ергономіка грає ключову роль в гуманізації і підвищенні продуктивності праці, а також у поліпшенні охорони здоров'я. Навіть в умовах застосування нових і сучасних технологій багато важкої роботи досі виконується вручну. Найчастіше використовуються-застарілі інструменти, машини та обладнання, які мають недостатньо хороший дизайн і експлуатуються при поганому технічному обслуговуванні. Багато робітників на будівельному майданчику не володіють достатнім досвідом. Нерідко виникає необхідність перенесення важких вантажів вгору і вниз по сходах, будівельним лісам і підмостки, і люди, які працюють на будівельних об'єктах, часто страждають від болі в поясі, а також від ушкоджень м'язів і суглобів. У будівельній промисловості здійснюється маса робочих операцій і протікає безліч процесів. Вони змінюються залежно від того, на якій стадії перебуває реалізація проекту. При їх вивченні приймаються до уваги: - робочі положення - як стоячи, так і сидячи; - роботи, що вимагають особливої напруги; - використання ручного інструменту та обладнання.....